4 nippi enesekindla lapse kasvatamiseks

4 nippi enesekindla lapse kasvatamiseks

25. Jul 2019, 16:47 Emmede Klubi Emmede Klubi

Me kõik armastame oma lapsi. Tahame, et neist kasvaksid edukad, õnnelikud, ausad ja teistest hoolivad täiskasvanud. Kohaliku kvaliteetlasterõivaste brändi Breden Kids juht Merle jagab oma blogis nelja lihtsat nippi, mis aitavad kaasa positiivse mõtlemisega ja enesekindla lapse kasvatamisele:

1. Iga laps käitub vahetevahel ema või isa hinnangul valesti. Kuidas lapsevanem sobimatule käitumisele reageerib, määrab väga palju. Iga kord pärast lapsega tema veast rääkimist küsi endalt: millise teadmisega laps minu juurest lahkub? Kas suhtumisega "Ma olen võitja, sest ma tegin vea ja ma õppisin sellest," või "Ma olen kaotaja, sest ma tegin vea ja ma olen loll"?

2. Üks lihtne ja väga hästi toimiv tööriist on igaõhtune "Mida ma täna enda juures kõige rohkem armastan?" traditsioon. Õhtul enne magama jäämist küsi lapse käest: mille pärast ta täna enda üle uhke on? Mida ta täna enda juures kõige enam hindab?

Alguses võib lapsel olla väga raske vastuseid leida, sest ta ei ole harjunud positiivsele keskenduma. Mida õhtuid edasi, seda kergemaks ülesanne läheb. Kindlasti tuleb ette ka neid õhtuid, kus lapsele ei tulegi midagi pähe või on ta lihtsalt liiga väsinud. Siis aita last. Meenuta talle: "Kui õde täna juua palus, ulatasid sa talle joogipudeli," või: "Mulle meeldis, kui laheda legolaeva sa täna ehitasid", või: "Kui me täna riidu läksime, siis sa proovisid nii hästi oma pahameeletunnet selgitada".

Mõne aja pärast märkad, et laps mainib juba päeva jooksul - emme, ma saan sulle õhtul midagi öelda. See tähendab, et laps alateadlikult otsib päeva jooksul asju, mille üle rõõmustada ja uhke olla.

See harjutus mõjub hästi mitte ainult lastele, vaid ka vanemaile endile, kes võiksid samuti osa võtta. Kui peres on väiksemaid lapsi, kes veel rääkida ei oska, siis las nemad kuulavad ülejäänud perekonna arutelu pealt. Nad saavad väga hästi aru, et räägitakse millestki postiivsest, ja nemadki õpivad sellest.

3. Kui tunned, et õhkkond sinu peres ei ole valdavalt positiivset ja enesekindlat ellusuhtumist soosiv, siis alusta kasvõi ühest asjast. Ära püüa muuta kõike ja kohe. See on liiga koormav, mistõttu annad varsti alla. Tegelikult on see oluline nipp kõige uue õppimise või harjumuste muutmise juures!

4. Viimaseks soovitab Merle lapsevanemal leida oma tänases päevas 20 minutit ja kuulata Ameerika lastepsühholoogi Shelly Lefkoe loengut "Kuidas juurutada oma lastes positiivset mõtlemist". Shelly annab kolm täpset juhtnööri, kuidas kasvatada enesekindlaid, õnnelikke, positiivse mõtlemisega ja elus läbilöövaid inimesi. Videoloengut saab vaadata SIIN

(Allikas: Breden Kids)

 

Millised on Sinu põhimõtted või nipid lapsest tubli inimese kasvatamisel?