Igasugune füüsiline karistamine saab nii lapsele kui ka vanemale ainult kahju tuua

Igasugune füüsiline karistamine saab nii lapsele kui ka vanemale ainult kahju tuua

08. Feb 2018, 21:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tänapäeval võib üllatavalt tihti kuulda seisukohta: nüüdisaja lapsed on probleemsed, sest vanemad on liiga pehmeks läinud. Kui lapsed saaksid halva käitumise korral laksu või tutistada - nagu varem -, lahendaks see kasvatuslikud probleemid.

BellyBelly paneb lapsevanematele südamele: see, et tänapäeva laste käitumine on kohati rohkem käest ära kui varem, ei tulene kindlasti mitte sellest, et lapsi enam füüsiliselt ei karistata!

Kui vanasti kasvatati lapsi pigem kogu külaga, siis nüüd on ema ja isa selle ülesandega üksi. Laste toidulaud sisaldab liiga palju suhkrut, nisujahu, säilitus- jms lisaaineid. Lapsed veedavad palju aega ekraanide ees. Vähe on kvaliteetaega vanematega, sest vanemad on alati tööl või mõtlevad raha teenimisele. Kõik need tegurid soodustavad laste käitumisprobleeme.

Distsipliin ei tähenda füüsilist karistamist. Sõna distsipliin tuleb ladina keelest ja tähendab "õpetama".

Võtame näiteks vanemad, kes lasevad beebil nutta, ei reageeri beebi vajadustele. Väga suure tõenäosusega beebi varsti enam ei nuta nii palju. Kuid miks? Sest vanemad on andnud talle eluks kaasa õppetunni: teiste inimeste poole pole abipalvega mõtet pöörduda, sellest ei ole abi. Mõelge sellele - kui paljud tänapäeva täiskasvanud, keda on nii kasvatatud, elavad oma elu mõeldes: "Mis mõte on pingutada, niikuinii vahet ei ole?"

Seega kas füüsilisest karistamisest ikka on abi? Kas see on abi, et õpetasid beebi mitte nutma? Löömisest rääkimata!

Sellegipoolest on laste löömine keelatud vaid 29 maailma riigis. Nt Austraalias on keelatud lüüa teist naist, meest või looma, kuid lapsi võib lüüa.

BellyBelly toob välja põhjused, miks lastele ei tohiks laksu anda:

1. See ei toimi. Pikaaegsed uuringud on näidanud, et füüsiline karistamine ei õpeta tegelikult last pikas plaanis sugugi paremini käituma. Heal juhul käitub laps paremini kümne minuti jooksul pärast karistamist.

2. See õpetab lapsi vägivaldseks. Inimesed teevad nii nagu nad lapsepõlves nägid, et tehtakse, mitte nii, nagu neile öeldi, et tuleb teha. Uuringud on näidanud, et kodus füüsiliselt karistatud lapsed on suurema tõenäosusega koolis kiusajad või hiljem elus argessiivsed. Õpetad lapsele, et negatiivseid emotsioone väljendatakse vägivallaga.

3. Vägivald ei ulatu probleemi juurteni. Kui sa last tema käitumise eest näiteks tutistad, siis ta tõesti lõpetab hetkeks nii käitumise. Kuid ta ei õpi eluks absoluutselt mitte midagi selle kohta, miks tema käitumine vale oli, miks nii teha ei tohiks.

Löömise asemel tuleb välja uurida miks laps üht- või teistmoodi käitus ja siis tegeleda tema käitumise tagamaadega.

4. Füüsiline karistus õpetab last vältima lapsevanemat, mitte halba tegu ennast. Laps ei õpi, et väikselt õekeselt ei tohi mänguasja ära sikutada, vaid ta õpib, et väikselt õekeselt ei tohi ema või isa ees mänguasja ära sikutada - siis järgneb valu.

5. Laps ei õpi sind respekteerima. Ka lapses kutsuvad käitumist esile tunded või mõtted. Kui sa ei uuri välja, mis tunded või mõtted need on, vaid asud kohe karistama, ei kohtle sa oma last austuse ja armastusega. Laps vastab samaga.

6. See, et sind löödi või tutistati lapsena samuti, ei ole vabandus. Vanematele meeldib öelda, et ka neid karistati füüsiliselt ning neil pole küll midagi viga. Kust sa tead, et ei ole midagi viga? Kui tihti sa tunned, et ei suuda oma viha või pettumust alla suruda? Kas inimesed ja situatsioonid käivad sulle tihti pinda? Kas sul on vahest või tihti probleeme endas üleskerkiva viha kontrollimisega? Või oled sa keerulistes olukordades alati rahulik ja kohal? No vot.

7. Kasutad ära asjaolu, et oled lapsest suuremat kasvu. Kui sinu kasvatusmeetod põhineb sellel, et oled lapsest suurem ja tugevam, et oled võimeline teda füüsiliselt kontrollima ja karistama, siis mis sa arvad, kui palju sul võimu oma lapse üle alles on, kui ta sinust suuremaks ja väledamaks teismeliseks kasvab?

Laps peaks õppima sind kuulama parematel põhjustel kui see, et sa oled füüsiliselt temast üle.

8. Õpetad lapsele, et tal pole oma keha üle kontrolli. Last lüües võtad sa talt ära otsustusvõime omaenese keha üle. Sellega annad talle tulevikuks kaasa teadmise, et teistel inimestel pole tema keha kasutamiseks luba vaja.

9. Sa võid lapsele viga teha. Mõtle järele - miks sa peaksid tahtma, et kellelgi keda sa armastad on sõna otseseimas mõttes valus?

 

Meenutame taas, et tutistamine, laksu andmine ja teised füüsilised karistusmeetodid on Eestis lastekaitseseadusega keelatud!