Käekirjareform: keeruliste kirjatähtede aeg Eesti koolis saab läbi

Käekirjareform: keeruliste kirjatähtede aeg Eesti koolis saab läbi

22. Dec 2017, 20:04 Emmede Klubi Emmede Klubi

Praegu õpetatakse Eestis lapsi kirjutama sellises käekirjas.


Juba järgmisel sügisel peaks Eesti koolides algama käekirjareform. Seniste keerukate lainekeste ja lipsukestega kirjatähtede kõrval hakatakse õpetama raamatutest tuttavaid tähekujusid. Kirjatähti ei pea enam maalima omavahel ideaalselt kokku, tohib kirjutada ka lahku.

"Mu kõige noorem laps tegi koolis hirmsa vaevaga täpselt samasuguseid tähti nagu mina 40 aastat tagasi, ja nähes, kui raske see talle oli, tundus, et see asi ei ole enam õige," rääkis kunstiakadeemia graafilise disaini professor Ivar Sakk Postimehele. Just tema kujundatud näidiste järgi hakatakse lapsi õpetama uuel kooliaastal.

Seni on Eestis kirjatehnikat õpetatud 1930. aastatel kunstnik Riho Lahi loodud eeskujude järgi. "Need olid tehtud tindipoti ja terassule ajal, kui sulge tuli seni mööda paberit vedada, kuni tint otsa sai, sest seda tõstes võis tekkida tindiplekk," rääkis Sakk. Professori sõnul saavad osavamad kirjatehnikaga ka tänapäeval hakkama, aga pole mingit ratsionaalset põhjendust, miks ikka veel õpetatakse vana tehnikat, kui isegi täitesulepäid pole enam kasutusel. Ilusate kriksadullidega kirjutamine tekitab randmekrampe.

19. sajandist pärit vanad tähekujud hüljati tänu pastapliiatsi tulekule näiteks Saksamaal ja Austrias 1960. aastatel. Soomes algas käekirjareform 1990. aastatel ja lõplikult mindi tähtede lahku kirjutamisele lõplikult üle juba 2005. aastal. Tšehhi otsustas 2008. aastal üle minna uuele kirjatehnikale.

Uut kirjatehnikat on lastel kergem omandada, sest tähekujud on tehtud lihtsamaks, ära on jäetud igasugused lainekesed ja lipsukesed. Suured tähed on nüüd samasugused nagu lasteaias õpetatavad trükitähed. Vaid väiketähed tuleb juurde õppida, ja need näevad nüüd välja nagu suurem osa trükitud tekste, mis meid ümbritsevad.

Kas käekirjareform ka teoks saab, sõltub õpetajatest, kes langetavad otsuse, millist õppematerjali kasutada, kuid juba praegu on üle saja kooli teatanud soovist uut tehnikat lastele õpetama hakata.

Vaata pilte vana ja uue käekirja võrdluseks Postimehes

 

Mida arvad käekirjareformist Sina?