Kui lasteaias levivad täid

Kui lasteaias levivad täid

20. Aug 2018, 21:28 Emmede Klubi Emmede Klubi

Arvamus, et peatäid on märk kehvast hügieenist, on aegunud ja ekslik. Nendega võib kimpus olla ka piinlikku puhtust armastav inimene. Eriti tüüpiline on täide levik sügisesel ajal lastekollektiivides. Apotheka apteeker Kerli Valge ja Emmede Klubi annavad nõu, mida teha, kui Sinu lapse rühmas või klassis levivad täid või kui mõnel pereliikmel on avastatud täid.

Peatäid levivad eelkõige neis paikades, kus on palju inimesi tihedalt koos, näiteks lasteaias ja koolis, sest lapsed puutuvad mängides sageli peadpidi kokku ja täid saavad liikuda ühelt pealt teisele. Täid võivad levida ka ühise kammi, patsikummide ja mütside kaudu. Täid nakkuvad sama hõlpsalt ka täiskasvanutele, kuid levivad nende seas tunduvalt vähem, sest täiskasvanud lihtsalt ei puutu üksteisega peadpidi kokku ega jaga juuksekumme. 

Kuigi paljud arvavad, et täisid võib saada koertelt ja kassidelt, siis nii see ei ole. Peatäid elavad vaid inimese peas, sest vajavad eluks inimese verd.

Lasteaias levivad täid. Kuidas teada, kas nad on ka minu lapsele nakkunud?

Parim ja kiireim viis on lapse pea vähemalt kord nädalas põhjalikult üle vaadata. Nakatumisest annab märku kasvõi ühe elusa täi leidmine. Kindlasti tuleb lapse pead kontrollida siis, kui ta kratsib kukla- või kõrvatagust piirkonda, sest need on täide lemmikpaigad. Verd imedes eritab täi sülge, mis ärritab meie nahka ja tekitab sügelust. Paraku tekib kihelev tunne alles nädalaid pärast nakatumist, ning selleks ajaks ei piirdu leid enam ainult ühe täiga. Lisaks võib kratsimise tagajärjel olla nahale tekkinud põletikuline lööve. Seega ära jää ootama sügelust, vaid kontrolli lapse pead regulaarselt.

Milline on peatäi?

Täiskasvanud peatäi on pruunikas, umbes seesamiseemne suurune parasiit. Toiduta, milleks on inimese veri, ei suuda ta elada kauem kui üks kuni kaks päeva. Regulaarselt verd imedes võib emane täi elada 30–40 päeva ja muneda selle aja jooksul paar-kolmsada muna.

Mis on tingud?

Tingud on peatäi munad, mis on ovaalsed, valkja või pruunika värvusega ja umbes ühe-kahe millimeetrise läbimõõduga. Nad kinnituvad peanaha lähedal tugevalt juuksekarva külge. Kui neid ära ei hävitata, kooruvad neist kaheksa-üheksa päeva jooksul uued nööpnõelapea mõõtu täid, kes saavad täiskasvanuks umbes nädala jooksul. Hallikad ja läiketa tingud on surnud (nt pärast täirohu kasutamist) või tühjaks jäänud kestad, kust on koorunud uued täid.

Kuidas täidest vabaneda?

Täide avastamine on mõistagi ebameeldiv, kuid paanikaks pole põhjust. Möödas on ajad, kus tüdrukutel tuli kiharad maha lõigata ja poistel pea kiilaks ajada, kuid täidest ikkagi lahti ei saanud. Apteegis müüakse piisavalt vahendeid, mis aitavad täidest lahti saada soengut muutmata. Enamasti piisab ühest lihtsast ravikuurist täivastase preparaadiga (nt peapesu täivastase šampooniga) ning putukad ongi läinud. 

Sobiva preparaadi leidmiseks tasub nõu pidada apteekriga, kes õpetab ka, kuidas konkreetset toodet õigesti kasutada. Täpne kasutusjuhend on olemas ka pakendi infolehel. Tähtis on toimida täpselt konkreetse toote juhendi järgi. Enamasti kasutatakse täidest vabanemiseks šampoone, lahuseid ja aerosoole.

Apteegis müüakse ka elektroonilist täikammi. Putukatega kokku puutudes tekitavad kammipiid elektripinge, mis on inimesele märkamatu, kuid tapab täid ja tingud silmapilkselt. Täikamm on täiesti valutu ja ohutu, seda võib julgelt kasutada ka väikestel lastel. Ka peanahk ja juuksed jäävad kahjustamata ning kammi võib kasutada nii tihti kui vajalik, sest keemilised koostisained puuduvad. 

Leides ühe pereliikme peast täid, kontrolli kohe ka kõigi teiste päid. Tõrje tuleb teha kõigile üheaegselt. 

Järelravi

Pärast täide surmamist võiks juukseid kaks nädalat iga päev hoolsalt kontollida. Iga 3–4 päeva tagant kammi niiskeid juukseid tiheda kammiga läbi. Eesmärk on leida üles võimalikud mürgitamise üle elanud tingudest vahepeal koorunud täid. 

Väga tähtis on kammida juukseid tiheda kammiga. Jaga juuksed mitmeks osaks ja iga osa omakorda peenteks salkudeks. Kammi iga salk eraldi läbi, alustades peanahale nii lähedalt kui võimalik – juukseid tuleb kammida juurtest otsteni. Enne uue salgu läbikammimist puhasta kamm paberrätikuga. Eriti tulemuslik on juukseid kammida elektroonilise täikammiga.

Eriti hea on kõik kammimise järel juuksekarvadele jäänud tingud käsitsi küüntega ära noppida. Kuigi enamus neist on peale ravi ilmselt surnud, väldid nii üksiku ellujäänud tingu koorumise täiks. Jällegi tasub rohkem rõhku panna kukla ja kõrvataguste piirkonna kontrollimisele ja puhastamisele, sest just seal on tinge enim. 

Kui oled pärast ravi leidnud elusaid tinge või täisid, võiksid seitse-kaheksa päeva pärast esimest ravimist kasutada preparaati uuesti. 

Kodu täivabaks

Ehkki tavaliselt levivad täid otsesel kontaktil ühelt pealt teisele, tuleb vähemalt 60 kraadi juures puhtaks pesta ka nakatunu riided, mütsid, sallid, peapaelad ja voodipesu. Riideid, mida ei saa masinaga pesta, hoia vähemalt kaks nädalat suletud kilekotis või 3-4 päeva sügavkülmikus või miinuskraadide korral õues, sest toiduta ja külmas täid hukkuvad.

Töötle juukseharju ja kamme kõrgel temperatuuril, hoia 3-4 päeva sügavkülmikus või veel parem, viska need ära. Tüdrukute juuksekummid on mõistlik välja vahetada.

Ning kõige tähtsam – täid ei ole häbiasi! Ilmtingimata tuleb nakatumisest teavitada lasteaeda, kooli ja kõiki teisi, kellega laps viimasel ajal kokku puutunud on.

(Allikas: Apotheka)