Kuidas toit voodimärgamist mõjutab?

Kuidas toit voodimärgamist mõjutab?

15. Jul 2014, 23:13 Emmede Klubi Emmede Klubi

Laste toitumisharjumusest arusaamine on vanematele vahel raske. Laps võib mingit toitu hea meelega süüa ja seejärel üleöö otsustada, et see talle enam ei meeldi.

Viitavad seosed

Nelja lapse ema Karina usub, et söödud toit mõjutab seda, kui edukalt ta 8-aastane poeg öösel kuiv püsib. Ema on märganud öise voodimärgamise seost mõningate toiduainetega. Kui päeva jooksul on söödud vähem töödeldud toitu ja rohkem rauda, on suurem tõenäosus, et laps ärkab kuivana. Liha ja rohelised köögiviljad ( spinat, brokkoli) sisaldavad palju rauda.

Minnessota Ülikooli lastearstist praktikant Anne Boiskleira- Faheja usub samuti, et selline seos on osade laste puhul täiesti olemas. Mõned lapsed, kellel on enureesiga probleeme, saavad tõesti menüü reguleerimisest abi. Samas osade laste puhul see ei toimi, sest voodimärgamist põhjustavad erinevad tegurid ja menüü on neist vaid üks.

Kui lapsel on toidutalumatus, suureneb ka voodimärgamise tõenäosus. Vahet tuleks teha allergial ja toidutalumatusel. Kiire reaktsioon toidus sisalduvale valgule, millega võib kaasneda sügelemine ja paistetus on reeglina allergia. Toidu talumatuse puhul aga tekib reaktsioon aeglasemalt. Toidutalumatus mõjutab voodimärgamist. Tuleb tõdeda, et toidutalumatust esineb rohkem, kui allergiat, aga samas on seda väga keeruline kindlaks teha.

Toidutalumatus on sageli päritav.

Süüdlaste leidmine

Kuidas siis selgeks teha, et toit mõjutab lapse voodimärgamist? Selleks tuleks jälgida lähemalt konkreetsete toiduainete tarbimist - kofeiin, gaseeritud joogid, tsitruselised, šokolaad ja toidulisandina C-vitamiini tarbimine.

Need toidud suurendavad uriinitootmist ja muudavad üleöö kuivaks jäämise raskemaks. Loomulikult on enureesi põhjused erinevad ja toidu osakaal probleemi tekkel võib olla minimaalne. 

Vanemad, kes üritavad menüü abil probleemile jälile saada, peaksid teadma, et mõned vanemad leiavad abi juba leiva ja jookide välja vahetamisel. Kui te soosite mahla või limonaadi asemel vee joomist, aitab ka see kaasa. 

Ka piimatooted, eriti lehmapiim, ärritavad põit ja võivad põhjustada voodimärgamist. Paljudel lastel diagnoositaksegi piimavalgu talumatus. Esimese asjana tuleks menüüst välja jätta säilitus- ja värvaineid sisaldavad toiduained. 

Toitumine

Parim viis välja selgitamiseks, milline toiduaine probleemi põhjustab, on ohtlikud toiduained kolmeks nädalaks lapse menüüst eemaldada ja seejärel järk-järgult ja ükshaaval toiduaineid jälle sööma hakata. Kui sa näed mingi toiduaine puhul muutust, võibki see "kurjajuur" olla. Igal juhul soovitame lastearstiga nõu pidada.

Kõige olulisem asi, mida tuleks meeles pidada - sageli on voodimärgamine lapse füüsilise arengu ja küpsemise loomulik osa. Kuigi toit võib seda sageli mõjutada, ei pruugi selle korrigeerimine probleemi lahendada. 

Mõistmine, armastus ja aeg ravivad öist voodimärgamist kõige paremini!

Emmede Klubi

DryNites ® soovib teile magusat und!

20130816000228-71246.jpg


17. Jul 2014, 09:09

Tuttava lapse on probleeme antud asjaga ja tema on kindla režiimi teinud, et peale kella 19 enam ei joo. Lisaks varem äratas last keskööl üles ja saatis WC.

Võiks öelda et enam-vähem kõik korras, kuid laps kipub salaja ikkagi õhtuti joomas käima ja siis märg voodi on kohe tulemuseks.