Mandlite või adenoidi eemaldamine võib teha hoopis karuteene

Mandlite või adenoidi eemaldamine võib teha hoopis karuteene

19. Jun 2018, 16:54 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto: Freepik


Aastakümneid on arenenud riikides olnud tavapäraseks praktikaks lastel adenoidi ja kurgumandlite eemaldamine. Äsja avalikustati aga suure teedrajava uuringu tulemused, mis näitavad, et mandlite või adenoidide eemaldamine toob tulevikus kaasa hoopis terviseriskide suurenemise, vahendab IFL Science.

Adenoidid ja mandlid on osa inimese lümfisüsteemist, mille eesmärk on anda esmane immuunvastus patogeenide sisenemisele hingamisteedesse. Samas kipuvad mõlemad varases lapseeas kroonilisi põletikke andma. Kaua aega on arstid olnud seisukohal, et kuna mandlite või adenoidide puudumine ei mõjuta oluliselt täiskasvanu tervist, saab tihedate kurguhaiguste ja kõrvapõletike all kannatavate laste tervist parandada mandlite või adenoidi kirurgilise eemaldamise abil.

Uurijad analüüsisid ülisuure valimi, umbes 1-2 miljoni Taani inimese terviseandmeid. Leiti, et nendel inimestel, kelle kurgumandlid eemaldati enne 9. eluaastat, oli edasises elus kolm korda suurem tõenäosus kannatada ülemiste hingamisteede haiguste (astma, gripi, kopsupõletiku jms) ja allergiate käes. Adenoidi eemaldamisega tõusis nende haiguste esinemisrisk kahekordselt. Lisaks suurenes lapsena adenoidist ilma jäänuil ka silma sidekesta põletiku ja kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse esinemistõenäosus.

Kummatigi leiti, et probleemid, mille tõttu mandlite või adenoidi eemaldamise operatsioon tavapäraselt ette võetakse (hingamisprobleemid, kõrvapõletikud jms), naasevad tihtilugu juba mõnda aega pärast operatsiooni läbimist.

Kui vähegi võimalik, soovitavad uuringu autorid mandlite ja adenoidide kirurgilisest eemaldamisest hoiduda. Kui muud ravivõimalust ei ole, soovitavad nad lõikust edasi lükata nii kaua kui võimalik, et lapse immuunsüsteem saaks võimalikult kaua areneda.

Tutvu uuringuga SIIN. 


Kas Sinu lapsel on adenoid või mandlid eemaldatud? Kas tervis paranes?