Miks gripivaktsiin alati ei toimi?

Miks gripivaktsiin alati ei toimi?

04. Jan 2018, 13:40 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vahel tabab gripp vaktsineerimisest hoolimata. 


Gripp on väga ebameeldiv haigus. Täiskasvanule lihtsalt tüütu, lastele ja vanuritele aga suisa ohtlik. Samas on gripp nii kaval, et seda täielikult ennetada polegi võimalik. Ajakiri Imeline Teadus selgitab, miks gripi vastu vaktsineerimine alati ei toimi.

Grippi põhjustavad gripiviirused, mis muteeruvad igal aastal ning petavad sel moel immuunsüsteemi ära. Nimelt on viirusosakeste pinnal valgud, mis suudavad üsna kiiresti oma välimust muuta. Seetõttu peab keha igal aastal rinda pistma gripiviiruse uue, eelmisega võrreldes pisut muutunud versiooniga. Uut haigustekitajat on immuunsüsteemil raske ära tunda ja maha suruda.

Igal aastal töötatakse välja vaktsiin, mis on loodud võitlema just käesoleva gripihooaja alguses leitud viirusvariantidega, millel leitakse olevat suurim tõenäosus areneda epideemiaks. Kui teadlastel ja arstidel õnnestub välja valida õiged gripiviiruse variandid, siis töötabki vaktsiin antud aastal hästi, kaitstes inimesi leviva gripi eest. Teistsuguses kuues gripitekitajate vastu see vaktsiin aga ei kaitse, mistõttu grippi võib ikkagi esineda. Ning ka hästi toimiv vaktsiin on aasta hiljem juba kasutu, sest viirused on taas muteerunud ning asunud rünnakule uues kuues. 

Nii ongi, et vaktsineerimine küll aitab grippi nakatumise tõenäosust oluliselt vähendada, kuid ei suuda haigestumist siiski ennetada. 

USA-s on gripiepideemia tänavu oodatust tõsisem. Juba on surnud 45 inimest, neist noorim üheaastane laps. Grippi surnud inimestest 12 olid vaktsineeritud. Hiljuti San Diegos gripile elu kaotanud beebi oli vaktsineeritud ühe gripivaktsiini annusega, arstid soovitavad kahte annust. Pole aga teada, kui palju surmasid on vaktsineerimine suutnud ennetada.

Eesti Terviseamet andis detsembri lõpus teada, et grippi ja gripilaadsetesse haigustesse haigestumuse intensiivsust hinnatakse Eestis praegu madalaks, gripiviiruse levikut ei täheldata, registreeritakse üksnes üksikuid gripiviirusega seotud haigusjuhte.

 

Kas Sinu pere vaktsineerib gripi vastu?