Milline on tänapäevane viis, mis aga iganenud nõuanded haavade hoolduses?

Milline on tänapäevane viis, mis aga iganenud nõuanded haavade hoolduses?

02. Aug 2016, 16:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Suvel tuleb ikka ette sporditraumasid, laste kukkumisi või kodutöödel tekkivaid vigastusi. Õigesti osutatud esmaabist ja edasisest hooldusest sõltub haava tüsistusteta paranemine, kirjutab Apotheka apteek.

Milline on tänapäevane viis haava eest hoolitsemiseks?

Esmalt tuleb verejooks peatada ja haav puhastada. Haava puhastamiseks sobib kõige paremini füsioloogiline lahus.

Kui tegemist on põletushaavaga, tuleb haiget saanud kohta esmalt jahutada, aga mitte jääkülma kraaniveega. Parem oleks asetada haavale paarikümneks minutiks kott sügavkülmast. Kasutada võib ka spetsiaalset jahutavat ja valu vaigistavat geeli, mida saab osta apteegist.

Kui haav on puhastatud, tuleb see plaastriga sulgeda. Ideaalse niiske haava paranemiskeskkonna saab tänapäeval apteegis müüdavaid hüdrokolloidplaastreid kasutades, mis moodustavad haavale justkui teise naha - lasevad küll haaval hingata, kuid hoiavad selle niiskena ja takistavad mikroobide jm soovimatu juurdepääsu ning mõjuvad põletikke ennetavalt.

Tõsisemate haavade korral võib olla vajalik haava sidumine. Side tuleb fikseerida kindlalt, vältides liigset survet, eriti põletushaavade korral, et jätta ruumi võimaliku turse tekkimisele.

Takistamaks sideme kinnikleepumist haavale on soovitatav kasutada vastavat haavavõrku või salvmassiga immutatud puuvillast võrksidet, mis hoiab haava servad ja pinna pehmena, soodustab haava paranemist ja takistab sideme kleepumist haavale.

Pindmistele marrastustele ja haavadele võib kaitseks kasutada ka haavaliime ja spreiplaastreid – pärast nahale pihustamist moodustub veekindel kile, mis soodustab haava paranemist. Sobib sellistesse kohtadesse, kuhu plaastrit on raske paigaldada, näiteks sõrmenukile.

Kui haav on paranenud, võib naha taastamiseks ja armide ennetamiseks kasutada spetsiaalseid apteegis müüdavaid kreeme-geele.

Kui haav ei ole paranenud kolme nädala jooksul ja on kaetud haavakatuga, tuleks pöörduda arsti poole.

Tihti on haav ka valulik. Tavaliselt on pindmised haavad valulikumad kui sügavad, kus närvilõpmed on hävinud. Seetõttu on valu tähtis parameeter põletushaavade raskusastme hindamisel. Seni valutu haava valusaks muutumine võib aga viidata arenevale haavainfektsioonile, mis tähendab, et tuleb pöörduda arsti poole. Haavavalu vaigistamiseks sobivad enamus käsimüügis olevaid valuvaigisteid.

 

Millistest iganenud meetoditest tuleks hoiduda?

- Lahtistel haavadel ei tohiks kasutada valu põhjustavaid alkoholi sisalduvaid antiseptikume. Etanoolil baseeruvad lahused on nii nahale kandes valusad kui ka elusaid rakke kahjustavad.

- Tänapäeval ei kasutata haavade loputamisel vesinikperoksiidi.

- Iganenud ja mittesobivad haavahooldustooted on ka kloorheksidiin, briljantroheline, metüleensinine.

- 5% joodi piirituslahus on küll tõhus antiseptikum, kuid võib tekitada joodiallergiat.

- Müüt, nagu paraneksid haavad õhu käes paremini ega vajaks sidet või plaastrit, ei vasta tõele. Haav vajab paranemiseks niisket keskkonda.


(Allikas: Postimees.ee sisuturundus


Mida sisaldab Sinu kodune haava-apteek? Vahetame nõuandeid!