Millist sööki tuleks lapsele enne kooli hommikusöögiks pakkuda?

Millist sööki tuleks lapsele enne kooli hommikusöögiks pakkuda?

22. May 2013, 17:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Näha oma lapsi tervete, õnnelike ja edukatena - seda tahavad kõik vanemad. Peale kooli minemiast hakkavad lapsed omandama rohkem teadmisi, käivad kunstitundides, trennis, mängivad muusikainstrumente, jooonistavad, laulavad ja võib-olla isegi tantsivad.

Nõu annab toitumisspetsialist Inese Siksna.

Päeval töödeldava teabe maht koolis on suur psühholoogiline koormus. See tähendab, et süüa tuleb korralikult. Uuringud näitavad, et peaaegu iga kaheksas laps läheb kooli ilma hommikusööki söömata. 

Sellest, kas laps sööb hommikusööki, sõltub tema keskendumis- ja õppimisvõime ja võime jätta teavet meelde, ning teha õigeid otsuseid. Seega harjuta oma laps maisvat ja tervislikku hommikusööki sööma.

Miks on hommikusöök nii tähtis?

Hommikune ärkamine ja koolitundideks valmistumine on lastele tihti stressirohke. Ja kui lapsel ei ole aega hommikusöögiks, tabab teda varsti energia puudujääk, mis väljendub keskendumisraskustega, unisuse ja näljaga.

 Muidugi, see kõik võib viia ka agresiivse käitumise ja probleemideni koolis. Lastel, kes ei ole hommikusööki söönud, on aeglasem ainevahetus, mis võib kaasa tuua järkjärgulise kaalutõusu ja ainevahetushäired tulevikus.

Uuringud on näidanud, et lapsed kes söövad hommikusööki, on edukamad ja on katsetel ja eksamitel paremaid tulemusi saavutanud.

Mida hommikusöögiks valmistada?

Öösel tekib aju energiatasemes auk ja tema peamine toitumisallikas on glükoos. mis ei tähenda, et seda peaks hommikul lapsele rohkelt andma. Tegutse pigem vastupidi: hommikusöögiks on head aeglaselt imenduvad süsivesikud, mis tagavad stabiilse energiataseme. 

Tarkus - imeline puder ja superomlett!

 Parim valik hommikusöögiks on täistera puder, mitte müsli või hommikusöögihelbed, mis sisaldavad palju suhkrut.

Selle võib valmis teha ka eelmisel õhtul: Kalla täistera pudruhelbed eelmisel õhtul kaussi, sega juurde kuuma vett ja lase üleöö seista. Hommikul lisa veidi soola, küpseta korraks ja puder ongi valmis.

Selleks, et puder oleks maitsev ja et selle tervislikkust maksimeerida, on võimalik seda kombineerida külmutatud marjade, puuviljade, pähklite või jahvatatud linaseemnetega. Võib lisada ka veidi suhkrut või mett. Viimast juhul, kui laps ei ole sellele allergiline.

Aga see pole veel kõik

Hommikusöök peab lisaks väärtuslikele süsivesikutele sisaldama ka aminohappeid ja rasvhappeid, mis parandavad kognitiivseid funktsioone - tähelepanu, mälu ja teabe tajumise

 Neid aineid om palju munades ja piimatoodetes. Paar spl maitsestamata jogurtit, lahja juust või keedetud munad on head toiduained, mida võiks lapsele enne kooli minemist pakkuda.

Aga kui laps ei taha hommikul süüa?

Sageli on pilt kaugel täiuslikkusest - lapsel on raske ärgata ja see omab negatiivset mõju tema tahtmisele hommikusööki süüa.

 On mitmeid viise, kuidas oma last aidata:

  1. Pane lapsed varem magama. Kahjuks ei ole õpilase uni sageli piisav. Lapsed on kaua üleval, sest neil on palju kodutööd ja nad viidavad palju aega ka televiisori või arvuti ees. Seetõttu on hommikune ärkamine raske ja tuju halb.
  2. Ärata lapsed 15-20 minutit varem, et ta ei peaks hommikusööki süües kooli hiljaks jääma.
  3. Huvitav ja värviline serveering 
  4. Söö hommikust koos lastega. Lapsed jäljendavad täiskasvanuid ja kui nad näevad. Et Sina ei söö hommikusööki, ei taha nemad ka.

Mida kooli kaasa võtta?

Sellel võiks olla sama koostis, mis hommikusöögilgi, aga see võiks olla kaasavõtmiseks mugavam. Näiteks isevalmistatud kuklid. 

Vali leiba ja saia vastutustundlikult, et vältida kiireid süsivesikuid. Keha saab neid kätte kiirelt, aga need kaovad ka sama kiiresti ( 20-30 minutit peale sööki). Täisteraleib on parim valik!

Leivale võib panna liha, juustu ja marineeritud kurki. Võid kasutada võileiva jaoks spetsiaalset kotikest või karpi.

Kõigile lastele meeldivad maiustused - aga parem valik on maitsvaks vahepalaks üks magus õun, pirn või väike banaan. Need on heaks glükoosiallikaks ajule.

Ära unusta veepudelit. Aju on veepuudusele tundlik - tekib väsimus ja peavalu. Vesi on hädavajalik. Lastele tavaliselt vesi ei meeldi, aga neile võib pakkuda ka kodus valmistatud mahla.

Emmede Klubi

Mida teie pere hommikusöögiks eelistab?