Mis on peatäid ja kuidas neist vabaneda?

Mis on peatäid ja kuidas neist vabaneda?

20. Mar 2018, 14:07 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vanasti tunti täidesse nakatudes häbi, sest seda peeti puuduliku hügieeni või vaesuse märgiks. Tänapäeval mõistab enamus inimesi, et täidel ei ole mingisugust pistmist mustusega ja seda nähakse lihtsalt kui ebameeldivat ja (eriti lastekollektiivides) paratamatult sageli esinevat probleemi.

Kui kuuled, et sinu laste lasteaias, koolis või sõprade juures levivad täid, ei ole paanikaks põhjust. Tänapäeval on mitmeid vahendeid, mis on efektiivsed ja aitavad täidest kiiresti ja hõlpsasti vabaneda.

Mis on peatäid?

Täi on pruunikashalli värvi, 2-3 mm pikk putukas, kes elab kehakarvade (enamasti juuste) sees. Need olendid toituvad läbi inimese naha verest ja vajavad seda, et ellu jääda. Hammustused on need, mis põhjustavad täidega kaasnevat sügelust ja ärritust. Tihtipeale on täisid endid keeruline märgata. Seevastu on hästi näha valgeid, juuksejuure lähedal juuste külge liimuvaid täimune. Umbes nädal pärast munemist kooruvad täimunadest uued täid.

Kuidas tuvastada, kas lapsel on täid?

Esimene sümptom on täide puhul enamasti ärritav ja püsiv sügelus. Kui näed, et laps peanahka pidevalt sügab, on mõistlik kontrollida ja uurida, ega juuksejuure läheduses täimune ei paista. Kui hoolega vaadata, on nakatunud peanahal näha ka tillukesi täihammustusi. Selleks tarbeks on hea koju hankida luup.

Nii vabaned täidest

Täidest vabanemiseks tuleb apteegi käsimüügist hankida spetsiaalset preparaati: näiteks bensüülbensoaati, disulfiraami, malatiooni või permetriini. Lisaks on mõistlik hankida dimetikooni (silikoonõli) või mõnd taimeõli ja täikamm.
 
Kui täivastane vahend on peanahale kantud, tuleb juuksed täimunadest vabanemiseks tiheda, peenepiilise kammiga korralikult läbi kammida. Millise preparaadi kasuks otsustada sõltub sellest, millal nakatumine aset leiab – mõnikord muutuvad täid puhangu ajal ravimitele resistentseks. Konsulteeri sobivaima vahendi leidmiseks perearsti või apteekriga.

Oluline on, et kõiki pereliikmeid ja/või rühma- ja klassikaaslasi ravitakse samaaegselt, et takistada täide levikut ning uue puhangu teket.

Kuidas täid levivad?

Kõige tavalisem leviku viis on otsene peakontakt. Seetõttu tuleks olla eriti tähelepanelik, kui kellelgi sinu ümbruskonnas on täid, eriti kui sina ja nakatunud isik olete lähedases kontaktis olnud. Peanahast eemal võib täi ellu jääda mitte kauem kui ühe ööpäeva, sest kuivab kiiresti ära, kui regulaarselt verd imeda ei saa. Lisaks on risk, et täid võivad levida juukseharjade, kammide ja mütside kaudu, aga voodipesu ja muude esemete kaudu levikut kartma ei pea. Kui tahad kindel olla, et täid näiteks kammide või mütside kaudu ei levi, võid need kõrgel temperatuuril läbi pesta ja/või üheks ööpäevaks sügavkülma panna. Lähikontaktid, mille kaudu täid harilikult levivad, on enamasti pereliikmete, sugulaste ja sõprade vahel. Peatäid elavad ainult inimeste karvades ja loomadelt ei ole seda nakkust võimalik saada. Täid ei saa lennata ega hüpata.

Nii saad täidesse nakatumist ennetada

Suurim risk nakatumiseks on otsekontaktil juustega. Sellepärast nakatuvadki tihti väikesed lapsed. Kui kellelgi perekonnas või lastekollektiivisd on peatäid, peavad ka kõik teised järgneva 14 päeva jooksul hoolega kammima ja lähemalt uurima, et uuesti nakatumist vältida. Lisaks on mõistlik paluda lastel mitte peadpidi koos olla ja mütse, kamme ning patsikumme teistega mitte jagada.

Et vältida seda, et täid ravimite vastu resistentseks muutuksid rõhutatakse, et neid tohib tarvitada vaid juhul, kui on leitud elusaid täisid ja mitte kunagi ainult paljalt kahtluste põhjal. Siiski on hea, et kõiki nakatunuid ravitakse umbes samal ajal, et juba ravitud päid uuesti nakatumisest säästa.


Emmede Klubi