Neli muudatust, mida pere toidulaual rõõmsamate ja tervislikumate toidukordade nimel läbi viia

Neli muudatust, mida pere toidulaual rõõmsamate ja tervislikumate toidukordade nimel läbi viia

17. Jan 2016, 16:38 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui oled juba andnud uusaastalubaduse viis korda nädalas trennis käima hakata ja limonaadi joomisest loobuda, võib sulle tunduda, et sa ei vaja oma ellu rohkem muudatusi. Kuid paar tillukest muudatust laste toidulaual võivad nende toitumisharjumusi jäädavalt positiivses suunas muuta ning vähendada toidukordadega kaasnevat stressi, kauplemist ja sinupoolseid järeleandmisi. Siin on neli elustiilimuudatust, mida võiksid lisaks seni antud lubadustele kaaluda:

Loobu ampsudega kauplemisest

Tead küll, mida me silmas peame ("kaks ampsu veel - üks amps kana, kaks ampsu porgandit.") - paljud meist teevad seda. Aga kui laps sinu poole pöördub ja küsib, mitu ampsu ta veel peab võtma enne, kui tal kõht täis on, saad aru, et teed talle selle tingimisega karuteene. Selline teguviis ei õpeta lapsele tegelikult midagi kasulikku ning tekitab temas tunde, et ta ei ole pädev ise otsustama, kui palju toitu ta vajab enne, kui tal kõht täis saab. Lase lapsel otsustada, kui palju ta sööma peab. Kui ta söögiaegadel väga vähe sööb, võib proovida tema toidujäägid hiljem vahepalaks muuta - ahjukanast võib saada toitev kanavõileib ja söömata jäänud köögiviljadest mõnus õhtuoode. Selliste "päristoitude" vahepalaks söömine on kahtlemata tervislikum ja mõistlikum alternatiiv, kui riisigalettide ja kohupiimakreemidega maiustamine.

Serveeri vähempopulaarseid toiduaineid hommikul

Õhtusöögiajaks on paljud lapsed juba emotsionaalselt ja füüsiliselt kurnatud. Seega ei pruugi nad õhtusöögiks palju süüa või söövad nad vaid seda, mida on lihtne ja tuttav süüa (näiteks makaronid või sai), kuid vältida neid asju, mis on pisut võõrad ja nõuavad vähematki pingutust. Kui serveerid uusi ja põnevaid toiduaineid (või ebapopulaarsemaid köögivilju) lõunasöögiks või vahepalana, on surve neid süüa väiksem, kui õhtusöögi ajal. Kui laps keeldub söögiaegadest, ent armastab snäkkida, võid talle söögitegemise kõrvalt köögivilju näksimiseks pakkuda. Nii on tal köögiviljad lauda istumise ajaks juba söödud ja kaklus söömata jäänud porgandi või brokkoli pärast jääb ära. Pealegi on kuumtöötlemata toit oluliselt toitainerikkam!

Tõsta magustoit piedestaalilt alla

Magustoit ei tohiks olla autasu ja selle keelamine lapsele ei tohiks olla karistus. Ära kasuta magustoitu valuutana ning lõpeta sellega kauplemine, käskides lapsel süüa kindel arv ampse enne, kui ta magustoiduni jõuda võib. Üks ebatraditsioonilisi toitumisalaseid nõuandeid on, et magustoitu võiks magustoidusõltlastest lastele serveerida õhtusöögiga üheaegselt. See tähendab seda, et magustoidu "grand finaleks" tituleerimise asemel asetatakse magustoit kohe lapse taldrikule. Tõenäoliselt võtab ta oma magustoidust paar ampsu ning jätkab siis oma õhtusöögiga. Öeldakse, et kui magustoidu saamisega kaasnev põnevus ja ärevus on kadunud, kaob ka lapse soov seda lakkamatult nuiata.

Valmista ainult üks eine

Sinu köök ei ole kiirtoidurestoran - lõpeta lapsele eraldi toidu valmistamine, kui ta pearoast keeldub. Kui kõik söövad ühte rooga, kasvab ka lapse motivatsioon seda proovida ning oma taldrik tühjaks süüa ka siis, kui söök ei ole tema lemmik. Oluline on, et laps õpiks kohanema ja mõistma, et süüa on vaja ka siis, kui taldrikul ei ole sinu lemmiksöök. Pea meeles, et saad sellele vaatamata kujundada õhtusöögimenüü nii, et see kõigile sööjatele mokkamööda oleks - kui laps ei armasta süüa salatit, võid kõik salatisse minevad koostisosad eraldi taldrikule panna. Veendu ka, et laual oleks igaühe jaoks midagi - isegi, kui selleks on taldrikutäis köögiviljade ja dipikastmega.