Nippe, kuidas tekitada lapses lugemishuvi

Nippe, kuidas tekitada lapses lugemishuvi

27. Feb 2019, 16:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lugemine rikastab sõnavara, arendab iseseisvat mõtlemist, laiendab maailmapilti... Raamatute lugemise kasutegurid on loendamatud! Kuid kuidas tekitada lapses püsiv lugemisharjumus ja huvi raamatute vastu? See küsimus on tänapäeva lapsevanemate seas eriti aktuaalne, sest juba päris pisikesed lapsed huvituvad nutiseadmetest. Nutiseadmete nutikas kasutamine ei ole iseenesest halb, kuni püsib tasakaal - laps on jätkuvalt huvitatud ka teistest tegevustest, nagu õues mängimine või raamatute lugemine. 

Nõuandeid lasteja noorte lugema inspireerimiseks panid kirja raamatupood Apollo ja Eesti Lastekirjanduse Keskus:

  • Väikelapse huvi kirjanduse vastu mõjutavad enim perekond ja kasvukeskkond. Selleks, et laps loeks meelsasti, peaks tal olema eeskuju lugeva lapsevanema või teiste lugemist nautivate pereliikmete näol. Kui kodus raamatuid ei loeta, siis on ka lapsel side raamatutega raskem tekkima. 
  • Väga hea moodus pisipõnnidele raamatumaailma tutvustada on ettelugemine. Ettelugemine arendab ja rikastab lapse  sõnavara ning maailmatunnetust. 
  • Teismeliste ja noorte puhul on oluline ka autoriteetsete isikute eeskuju. Näiteks pühendab infoajastu käivitamisel tähtsat rolli mänginud Bill Gates väga palju oma ajast just lugemisele. Lugemine on edu pant. Lugemine arendab noore inimese iseseisvat mõtlemist ning maailmapilti.
  • Väikelapsi saab raamatute maailmale lähendada läbi loovuse ja mängu. Joonista lapsega tegelaskujusid raamatust, korralda lihtsaid võistluseid, visualiseeri. 
  • Raamatuloo visualiseerimine on aktuaalne nipp ka teismeliste puhul. Kasuta ära asjaolu, et tihtilugu raamat ja film täiendavad üksteist. Noortes võib huvi raamatu vastu tekkida pärast selle ainetel tehtud filmi vaatamist. 
  • Tehnika- ja nutihuvilisi teismelisi võib lugema köita ka võimalus teha seda e-lugerist. 
  • Lase lapsel valida, mis talle meeldib. Ära sunni teda lugema raamatuid, mis talle üldse ei meeldi. Esimene tõsisem kokkupuude raamatutega ei tohiks toimuda läbi sundimise, muidu on tulemuseks vastumeelsus raamatute maailma suhtes üleüldse. 
  • Sundimise asemel saad last suunata - külastage koos raamatupoode ja raamatukogusid, kus soovitad lapsele kirjandust, kuid lased lõpliku valiku teha temal endal.  

 

Kui tihti loeb Sinu laps raamatuid? Millised on Sinu nipid lastes lugemishuvi sütitamiseks?