Perearstid soovitavad lasteaialaste köhasse ja nohusse leebemalt suhtuda

Perearstid soovitavad lasteaialaste köhasse ja nohusse leebemalt suhtuda

29. Sep 2022, 17:59 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui koroona-aastatel soovitati lapsi lasteaiast koju jätta ka kergema köha ja nohu korral, siis perearstide seltsi hinnangul on aeg naasta normaalse elu juurde ning see tähendab, et kui laps tunneb end hästi ja tal pole muid haigussümptomeid, ei ole väike köha ja nohu kollektiivi minekule takistuseks.

2018. aastal andis Eesti Perearstide Selts välja juhise, mille kohaselt kõigi köha või nohu sümptomitega laste koju jätmine ei ole tõhus – kerge nohu ja köhaga lapsed võivad lasteaias käia, kui nad ise tunnevad end hästi ja nende tuju on hea. 

Koroona-ajaks andsid perearstid välja uue juhise: lasteaiast tuleb jääda koju kohe, kui tekivad hingamisteede viirushaiguse sümptomid (nohu, köha, kurguvalu, palavik). Ka siis, kui sümptomid on kerged või esineb ainult üks sümptom.

Nüüd on koroona-aeg läbi saamas, sest olemas on juba nii vaktsiinid kui peatselt ka ravimid, ning perearstid naasevad oma esialgse soovituse juurde: iga köha ja nohuga pole lihtsalt mõtet lapsi kodus hoida.

Põhjus on lihtne: viirushaigused nakkavad kõige enam enne sümptomite (nohu ja köha) tekkimist ja kohe haiguse alguses, mõne päeva pärast aga viirused enam ei nakka. Samas võib järelnohu kesta kaks kuni neli nädalat, järelköha aga isegi kuus kuni kaheksa nädalat. Seega ei aita nohuste-köhaste laste kollektiivist eemaldamine viiruste levikut kuigi hästi tõkestada. Kummatigi on mõnel lapsel nohu allergiline, teisel läheb nina õues alati märjaks.

Lapse koju jätmisel tuleks rakendada talupojamõistust: kui lapsel on palavik, ta on loid, ta tunneb end halvasti, kuskilt valutab, ta on kohe haigestumas või äsja haigestunud, tal on nii suur nohu või köha, et see raskendab olemist-mängimist, siis on nii lapse enesetunde kui ka teiste laste tervise kaitseks vajalik kindlasti jätta laps koju.

Iga väikese nohu-köha, märja ninaaluse või vanast haigusest veel alles jäänud nohu-köha puhul pole seda aga mõtet teha, sest siis oleksid mõned lapsed terve talvehooaja kodus ja vanemate töö takistatud, samas kui viirushaiguste levikut see eriliselt ei vähendaks. 

"Harilikul lasteaiaealisel lapsel on meie kliimas normaalne ka kaheksa kuni 12 korda aastas olla haige, mis tähendab, et sügisel-talvel-kevadel on suhteliselt vähe perioode, kus midagi ninast ei voola või ei köhata," selgitas perearst Le Vallikivi ERR-ile.

Eesti Perearstide Seltsi täpse kehtiva juhise, millal jätta laps lasteaiast koju, leiad siit!