TÜ uuring: laste ülekaalu põhjustaja on suhkruga jook

TÜ uuring: laste ülekaalu põhjustaja on suhkruga jook

12. Jul 2016, 13:09 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eestis on suureks probleemiks laste ülekaalulisus: näiteks 11-15-aastaste noorte seast on kas ülekaalulised või suisa rasvunud umbes 15 protsenti! Tartu Ülikoolis kaitstud magistritöö kinnitab levinud arvamust: laste ülekaalulisuse tekkel mängib suurt rolli suhkruga magustatud jookide - karastusjoogi, maitsevee ja mahlajoogi tarbimine. Seega üks lihtsaim, aga määravaim viis vähendada ohtu lapse ülekaalulisusele, on viia suhkruga magustatud jookide tarbimine miinimumini.

Suhkruga magustatud jooke tarbis igapäevaselt viiendik uuritavatest lastest. Poisid eelistasid maitsevett ja mahlajooke, tüdrukud aga karastusjooke. Ka leidis uuringu autor, et suhkrustatud joogid on populaarsemad just madalama sotsiaalmajandusliku staatusega peredes. Kõige suuremas koguses suhkruga magustatud jooke tarbisid need poisid, kelle isal oli madal haridustase või kes oli kodune.

Sandra Sokmanni magistritöö eesmärk oligi kirjeldada suhkruga magustatud jookide tarbimist ja selle seost sotsiaalmajanduslike teguritega Eesti noorte seas. Selleks kaasas autor 379 uuritavat, kellel palus meenutada, mida nad on tarbinud viimase 24 tunni ja viimase aasta jooksul.

Sokmann paneb lapsevanematele südamele, et ka suhkruga magustatud jookide tarbimisel kehtib hästi ütlus: „Sa oled see, mida sööd“. Lapsevanema ülesanne on last tarbimisel suunata. Tihti ei tea aga lapsevanemad isegi, et näiteks maitsestatud vesi ei ole tegelikult sugugi vesi ja sõnad mahlajook või nektar mahlapakil tähistavad, et tegemist ei ole tegelikult mahlaga. Puuviljas endas esinevat puuviljasuhkrut sisaldavad mahlad kannavad pakendil märgist "mahl" või "100% mahl" - mahlajookidesse ja nektaritesse võib lisada valget suhkut ja teisi lisaaineid.

Lapsele tuleb varakult selgeks teha, et ainus janujook on vesi. Kõik teised joogid liigitatakse toiduks ja moodustavad eraldi toidukorra. Seepärast sobib piima või jogurtit juua vahepalana ning mahla magustoiduna, kuid ükski neist ei kõlba janu kustutamiseks. Halb on ka toidukorra kõrvale magustatud joogi joomine. Kui lõunasöök koosneb praest, magustoidust ja mahlajoogist, on söögikorraks tegelikult soolane toit magustoiduga ja magustoit magustoiduga.

(Allikad: Eesti Teadusinfosüsteem, Emmede Klubi)


Mida joob janu korral ning toidu kõrvale Sinu pere?