Turvalisus ennekõike!

Turvalisus ennekõike!

25. Jun 2013, 11:47 Greetel EmmedeKlubi.ee Greetel EmmedeKlubi.ee

Soojade ilmade tulekuga võetakse üha rohkem koos lastega aktiivseid puhkuseid ette. Meedikud tõmbavad tähelepanu, et kahjuks suureneb sellega ka laste ja noorte õnnetuste arv. Läti Ülikooli Lastehaigla (BKUS)andmed näitavad, et kui 2013a talvel oli neil päevas umbes 70 patsienti, siis nüüd on neil 130 õnnetusjuhtumit päeva jooksul. Vanematel palutakse hoolitseda laste turvalisuse eest, et sellega vähendada riski õnnetuste ja vigastuste tekkeks aktiivse puhkuse ajal. Näiteks tuleks ka ise jalgrattaga sõites kiivrit kanda, et lastele postitiivset eeskuju näidata.

Olen näinud palju armastavaid vanemaid, kes hoolitsevad lapse füüsilise aktiivsuse eest ja ostavad talle jalgratta või rulluisud. Kui palju vähem on näha vanemaid, kes samal ajal mõtlevad ka nende tervisele ja muretsevad ka kiivrid ja randmete ja põlvede kaitsmed., ülteb BKUS kirurg Jānis Upenieks..

"Juba mitu aastat oleme tegelenuda aktiivse teavitustööga vanemate ja laste suunas, kuidas vaba aega aktiivselt ja samas ka turvaliselt veeta. Paar aastat tagasi läbi viidud uuringu tulemusel vastasid peaagu 65% lastest ausalt, et nad ei kasuta igapäevaselt jalgrattakiivrit või kaitsmeid. 30% väitis, et teevad seda aeg-ajalt. Nende endi arvates oleks kõige mõjusam, kui turvavarustuse kasutamata jätmise eest määratakse trahve.

Loodame siiski, et meie ühiskond on targem ja turvavarustuse igapäevaselt muutub inimeste jaoks enesestmõistetavaks, seda ilma karmide karistusteta. Siin on kõige olulisem roll vanematel.

Ole eeskujuks!

Tuleb meeles pidada, et lapsed ei õpi mitte teooriat raamatutest, kuid just oma lähisugulastelt! Seega tuleb ise alati oma eeskuju näidata, kuidas turvavarustust kasutada, et laps teaks, kuidas hoolitseda oma julgeoleku eest rattasõidu või mõne muu aktiivse puhkuse ettevõtmise ajal.

Turvavarustust kandes saavad lapsed rattaga või rulluiskudega sõites suhteliselt pisikesi vigastusi, mis piirduvad enamasti väiksemate haavade ja marrastustega, mida saab edukalt ka arstiga konsulteerides kodus ravida.

Ilma varustuseta kannatavad lapsed sageli väga tõsiste vigastuste käes, mis vajavad haiglaravi ja millest taastumine võtab kaua aega. Nendeks on mitmesugused luumurrud, peavigastused, haavad, nihestused jne.
Arstid rõhutavad veelkord vanemate rolli lapse ohutuse hindamisel.

Emmede Klubi