USA-s möllab haruldane lastehalvatusele sarnane haigus

USA-s möllab haruldane lastehalvatusele sarnane haigus

10. Oct 2018, 16:46 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lastehalvatus ehk poliomüleiit on ohtlik haigus, mis on tänu vastava vaktsiini leiutamisele tänaseks maailmast sisuliselt kadunud. USA-s on aga hakanud levima teine väga sarnane lastehaigus - AFM (acute flaccid myelitis).

Müeliit on seljaajupõletik. Nagu poliomüeliit, ründab ka AFM keha närvisüsteemi. AFM on haruldane, aga tõsine haigus, mis tabab enamasti vaid lapsi. Sümptomid on lihaste ja reflekside nõrkus, mis põhjustab jäsemete ja näolihaste halvatust, valu, ka raskusi neelamisel ja rääkimisel, palavikku. Ravi ei ole - sümptomeid saab vaid leevendada.

Kui poliomüeliiti põhjustab viirus ja on olemas selle viiruse vastane vaktsiin, siis AFM-i tekkepõhjus pole veel teada - arvatakse, et see võib olla nii viirus (võimalik, et enteroviirus), geneetiline eelsoodumus kui ka keskkonnamürgid.

Haigus hakkas ootamatult enam levima USA-s aastal 2014. Sellest peale on haigust diagnoositud 362 korral. Näiteks Minnesota osariigis diagnoositakse tavapäraselt umbes üks AFM-i juhtum aastas, kuid tänavu on ainult sügise jooksul haigestunud lapsi juba kuus.

(Allikas: CNN, CBS, CDC)