Lihasööjabakter võttis 8-aastase poisi elu

Lihasööjabakter võttis 8-aastase poisi elu

31. Jan 2018, 14:38 Emmede Klubi Emmede Klubi

USA-st Oregonist pärit Liam Flanagan veetis 13. jaanuari nii, nagu paljud teised kaheksa-aastased poisid üle maailma: ta sõitis koduhoovis rattaga ringi. Nagu paljud teised kaheksa-aastased poisid üle maailma, kukkus Liam. Jalgratta lenkstang rebis läbi poisi pükste ja tekitas jalale lõikehaava. Paari päeva pärast oli ta surnud.

Kuna sisselõige oli sügav, viisid vanemad poja kohe pärast kukkumist traumapunkti, kus talle tehti seitse õmblust, vahendab Immortal News. Järgnevate päevade jooksul kurtis Liam üha enam haavavalu üle. Vanemad pidasid seda normaalseks - Liam ei kurtnud rohkem, kui iga teine kaheksa-aastane esimese suurema haava ja õmbluste korral kurtnud oleks. Nad andsid pojale valuvaigisteid. 

Kui valu sellest hoolimata hullemaks läks, võeti haav lahti ja uuriti seda. See oli tõmbunud lillakaks. Poisi isa läks koheselt endast välja, öeldes, et lapsel on gangreen. Perekond tormas erakorralise meditsiini osakonda, kus arsti jõudsid kiiresti diagnoosini. Kui Liam jala katki kukkus, nakatus haav nn lihasööjabakteriga, mis põhjustab seisundit nimega nekrootiline fastsiit ehk kärbuslik sidekirmepõletik, mis tähendab põhimõttelielt, et bakterid põhjustavad nahaaluse koe ja sidekirme kärbumise.

Haigustekitajad sisenevad läbi haava nahaalusesse koesse ning 24 tunni jooksul tekivad tõsised haigussümptomid - väga intensiivne valu, paistetus, naha värvuse muutus, palavik, iiveldus, kõhulahtisus. Haigust ravitakse kirurgiliselt - nakatunud kude tuleb võimalikult kiiresti eemaldada. Suremus on isegi korrektse ravi korral 25-35 protsenti.

Liamit raviti kolmes erinevas haiglas, talle tehti üha uusi operatsioone nakatunud kudede eemaldamiseks ning teda raviti kolme erineva antibiootikumi kõige kõrgema võimaliku annusega. Viimaste operatsioonide järel oli poisil amputeeritud sisuliselt kogu parem kehapool, kuid 21. jaanuaril poiss suri. Tema vanemad on otsustanud oma lugu avalikkusega jagada, et tõsta inimeste teadlikkust. Kui vanemad oleksid last kuulanud, mitte lapsepoolseks tavapäraseks kurtmiseks pidanud, oleks Liam äkki elus?

Lihasööjabakter ise pole aga mingi haruldane paharett, kes teepervel kukkuvaid lapsi ootaks. Haigust põhjustavad mitmed erinevad bakterid, kes elavad tavapäraselt igal pool meie ümber. Kõige tüüpilisem nekrootilise fastiidi põhjustaja on Streptococcus pyogenes, mida nimetataksegi selle haiguse tekitamise tõttu lihasööjabakteriks, kuid tegelikult põhjustab sama bakter ka paljusid muusid haiguseid (nt angiini, kõrvapõletikku, sarlakeid) ning pesitseb meie organismis niisamutigi.

Selleks, et bakter hakkaks tööle lihasööjabakterina, peavad kokku langema mitmed halvad tegurid. Tervetel inimestel, eriti lastel, nekrootiline fastiit üldjuhul ei teki.  Riskigrupis on immuunpuudulikkusega inimesed, vähihaiged, ülekaalulised, alkohoolikud, diabeetikud jne. Tähtis on hügieen - kõik kriimustused ja haavad tuleb esimesel võimalusel puhastada ja desinfitseerida, enne haavade puudutamist tuleb pesta käsi.

 

Kas ja kuidas puhastad Sina lastel tihtilugu ette tulevaid kriimustusi ja pisemaid haavu?