7 levinuimat põhjust, miks rasedus katkeb

7 levinuimat põhjust, miks rasedus katkeb

31. Jan 2023, 18:18 Emmede Klubi Emmede Klubi

Umbes 15 protsenti testiga tuvastatud rasedustest ja kuni 50 protsenti ehk pooled kõigist rasedustest katkevad. Enamasti juhtub see esimese trimestri jooksul. See tähendab, et suurem osa nurisünnitusi toimub meile endalegi teadmatult - rasedus katkeb nii vara, et peame raseduse katkemist lihtsalt hilinenud päevadeks.

Enamasti on nurisünnitus juhuslik ja ühekordne - arstid ei suuda välja selgitada, miks rasedus katkes, ning oma järgmised rasedused kannab naine edukalt lõpuni. Vaid vahel harva, kui naine on järjest kaotanud kaks või kolm rasedust, võib tegemist olla terviseprobleemiga. Et nurisünnitus on statistiliselt väga levinud ja harva märk viljatusprobleemidest, ei tee aga kaotust naisele sugugi kergemaks..

Toome välja seitse levinud raseduse katkemise põhjust, mis aitavad juhusliku kaotusega leppida või terviseprobleemidest tingitud kaotust tuvastada ja ennetada.

1. Kromosoomihäired. Võib-olla lohutab Sind teadmine, et kõige sagedamini katkeb rasedus sellepärast, et embrüo ei ole terve. Laps saab oma kromosoomid munaraku ja seemneraku ühinemisel - pooled ühelt ja pooled teiselt. Kui mõned kromosoomhäired põhjustavad puudeid, millega inimene saab edukalt elada (nt Downi sündroom), siis teised kromosoomhäired on nii rasked, et embrüo ei ole eluvõimeline. Loodus on meid seadnud nii, et selline rasedus lõpetab end tihtilugu ise.

2. Probleemid emaka ja/või emakakaelaga. Emaka ülesehituse anomaaliate korral võib juhtuda, et embrüo ei saa emakaseinale kinnituda või ei jõua toitained emakaseinalt embrüoni. Kui emakakael on nõrk, ei suuda see esimese trimestri lõpuks piisavalt suureks kasvanud loodet enam kinni hoida. Hea uudis on see, et tänapäeva arstid oskavad neid probleeme lahendada nii, et järgmised rasedused püsiksid!

3. Immuunsüsteemi häired. Meie organism on loodud sellesse sattuvate võõrkehade vastu võitlema. Vahel ei erista naise immuunsüsteem embrüot haigustekitajatest ja võitleb selle vastu. Kahjuks on ravi selle probleemi vastu alles arengujärgus.

4. (Välja)ravimata haigused. On haiguseid, mille kestel naise keha ei suuda rasedust hoida. Need haigused tuleb enne rasestumist välja ravida või kontrolli alla saada, siis saab ka rasedus kesta. Näiteks võivad lapse kandmist takistada ravita kilpnäärmehaigused ja II tüüpi diabeet.

5. Polütsüstiliste munasarjade sündroom. Selle sündroomiga naistel on kehas liiga kõrge meessuguhormooni testosterooni tase, mis põhjustab ebaregulaarset ovulatsiooni ja probleeme emaka limaskestaga, kuhu viljastunud munarakk peaks kinnituma. Selle sündroomiga naistel aitavad rasedust edukalt lõpuni kanda diabeediravimid.

6. Bakteriaalsed infektsioonid. Meie suguelundeis elab normaalselt palju erinevaid mikroorganisme. Mõnikord võivad nende sekka aga sattuda bakterid, mis suurendavad nurisünnituse riski - näiteks mycoplasma hominis ja ureaplasma urealyticum. Enamasti ei põhjusta mükoplasmoos või ureaplasmoos naise jaoks mitte mingeid sümptomeid, kuid mõne naise jaoks takistavad need raseduse kestmist. Naistearstil on neid lihtne külvi teel diagnoosida ja hõlbus antibiootikumikuuriga välja ravida.

7. Ebatervislikud eluviisid - suitsetamine, alkoholi joomine, narkootiliste ainete pruukimine ja kokkupuude keskkonnamürkidega suurendavad kõik oluliselt nurisünnituse tõenäosust. Loobu neist juba rasedust planeerides, mitte alles rasedaks jäädes, sest rasedusest teada saamise hetkeks võib kahju olla juba tehtud.

 

Kas Sinul on kunagi rasedus katkenud? Millal ja kuidas järgnes terve rasedus?

KKP KKP 02. Dec 2016, 06:41

On katkenud 2korda . Peale seda kandnud kaks rasedust kenasti lõpuni ja kodus kasvamas kaks põnni .. 😀 Mõlemad rasedused olid suht rasked(iiveldus pidevalt esimesega ja teisega reaalselt igahommikune oksendamine) aga üldiselt sujusid mõlemad hästi. Kahjuks sünnitada ise ei saanud.. Mõlemad erakorralised keisrid. Esimesega ei avanenud emakas ja tekkis erinevaid eluonhtlikke probleeme veel.. Teisega irdus platsenta enneaegselt.. Esimene sünnitus kestis 17h valu ja 30min keiser. Teine tuli siis 45min möödudes peale esimest verepiiska.. Peale teist sünnitust öeldi, et järgmine rasedus on väga ohtlik nii mu enda elule kui ka lootele. Õnneks rohkem lapsi ei soovi ega plaani ka.. 😀