8 viisi, kuidas keha sind pärast sünnitust üllatada võib

8 viisi, kuidas keha sind pärast sünnitust üllatada võib

09. Nov 2017, 13:40 Emmede Klubi Emmede Klubi

Nii raseduse ajal kui ka sünnitades ja pärast seda teeb naise keha läbi suuri muutuseid. Mõnesid neist oskame oodata, teised võivad aga üllatada...

1. Rinnad suurenevad. Väga-väga palju! Enamasti suurenevad rinnad pisut juba raseduise ajal ning ilmselt tead ette aimata, et ka imetamise ajal on rinnad tavapärasest veidi suuremad. Paljudele on aga üllatuseks, kui rinnad umbes kolm päeva pärast sünnitust suisa mitme korvi võrra suurenevad ning ükski valmisostetud imetamisrinnahoidja selga ei mahu. See on siiski ajutine nähtus - esialgu ei tea ema keha, palju beebi piima vajab, ja seda tuleb rinda väga palju. Peatselt õpivad rinnad tootma ainult nii palju piima, kui laps vajab ja ära sööb.

2. Rasedustriip ja melasma ei kaogi kohe. Raseduse ajal üle kõhu jooksev tume jutt ehk linea nigra ja võimalikud tumedad pigmendilaigud näol ehk melsasma kaovad küll täielikult, aga see võib aega võtta kuni 12 kuud.

3. Jalanumber võib suureneda. Raseduse ajal hoiab keha rohkem vett kinni ning kehas ringleb palju rohkem verd, mistõttu jalanumber võib numbri või poole võrra suureneda. Pärast rasedust hakkab kõik see rasedusaegne lisaveri ja -vesi vaikselt kaduma.

4. Naba kuju on muutunud. Raseduse ajal võib naba lamedaks tõmbuda või väljapoole hoidma hakata. Endise asendi võib naba sisse võtta umbes kuue nädalaga pärast sünnitust.

5. Pärast sünnitust võib kõht kinni olla. Kõhukinnisus on tavapärane, aga piinarikas rasedusaegne probleem. Paraku võib see naist vaevata ka pärast sünnitust. Rasedusaegne hormonaalne tasakaal pole veel tavapärasega asendunud, sünnitusel pakutavad valuvaigistid võivad seedimist aeglustada ning naist võib pärast rasket vaginaalset sünnitust-pingutust, eriti rebendite esinemise korral, tagasi hoida ka hirm. Abi on ohtrast veejoomisest, kiudainete söömisest ja imetavale emale ohutute lahtistite tarbimisest.

6. Juuksed võivad välja langeda. Kui raseduse ajal leiavad paljud naised, et juuksed on kuidagi eriti paksud ja ilusad, siis mõned kuud pärast sünnitust kipuvad kõik need peanupust raseduse ajal kõvasti kinni hoidnud lisakarvad välja langema. Rasedusjärgne juuste väljalangemine leiab üljuhul aset kolm kuud pärast sünnitust, imetaval emal võib see kesta kauem.

7. Piss võib püksi tulla. Pärast sünnitust on vaagnapõhjalihased nõrgad, mistõttu köhatamine, aevastamine, naermine jms võivad tekitada tunde, et piss tuleb püksi. Ja tilgake võibki tulla. See probleem võib kesta kuni kuus kuud pärast sünnitust. Vaagnapõhjalihaste treenimine (nii rasedana kui ka pärast sünnitust) aitab mure leevendada. Kui probleem on suurem, kui paar tilka, või ei kao aja jooksul kuskile, saavad aidata arstid.

8. Puuksutamine! Paari kuu jooksul pärast vaginaalset sünnitust võib naine kogeda tavapärasest enam kõhupuhitust ning alguses võib valel hetkel gaasi väljutamise tagasi hoidmine raskuseid valmistada. Ka see on seotud kudede venimise ja lõdvenemisega sünnituse ajal ning ka siin on abi vaagnapõhjalihaste treenimisest. Kui tekib ka roojapidamatus, tuleks konsulteerida arstiga - põhjuseks on sünnitusel tekkinud pärakurebendid ning abi on olemas.

(Allikas: fitpregnancy.com


Milliseid neist punktidest kogesid pärast sünnitust Sina?