Alkohol ja rasedus?

Alkohol ja rasedus?

22. May 2015, 00:42 Emmede Klubi Emmede Klubi
Palju on neid rasedaid, kes raseduse ajal endale ühe või kaks pokaali veini lubavad, sest nad on arvamusel, et mis see ikka beebile teeb. Ilmselt ei mõtle ta sel hetkel sellele, et sama suure koguse veini saab läbi platsenta ka tema kõhubeebi. Ja tema jaoks võib see klaas veini tähendada püsivat tervisekahjustust.

Pärnu Haigla SA Naiste- ja lastekliiniku ämmaemand Siiri Reidma ütleb oma kogemustele tuginedes, et Eesti naised on alkoholi mõjust lootele üldiselt teadlikud. Kuid alkoholi kahjulikust mõjust teadmine ei pruugi veel tähendada, et alkoholi ei tarvitata, lisab ta. Nii on temagi oma töös kokku puutunud naistega, kes on beebit oodates alkoholi tarbinud. Nendele naistele on ämmaemand selgitanud, millist mõju meelemürgid lootele avaldavad. Loomulikult jagab ta informatsiooni kõigile rasedatele, kes alkoholi mõjude kohta huvi tunnevad või muretsevad oma beebi tervise pärast. "Ma räägin ka neile, kellele ma tunnen, et on vaja rääkida," ütleb Reidma. Sest peale vaadates ei ole alati näha, kas beebiootel naine on meelemürkidega sina peal. Kurb on Reidma sõnul ka see, et need naised, kellel alkoholi tarvitamise tunnused kaugele paistavad, kahjuks ämmaemanda või arsti vastuvõtule ei lähegi.

Ämmaemand näeb oma töös ka seda, et rasedaks jäämine ei ole olnud nö teadlik tegevus, vaid on juhtunud kogemata. Kuid peomöllus eostatud laste tervis on suures ohus. "Suuremate alkoholikoguste manustamist raseduse varajases järgus, siis, kui rasedusest veel ei teatagi, peetakse eriti ohtlikuks," hoiatab Reidma. Ühest peoõhtust võib piisata loote tervise kahjustamiseks, kuigi naine hiljem võib-olla enam alkoholi ei tarvita.

Alkoholi põhjustatud väärareng ei ole ravitav

Klaas veini (100ml) või 20-25ml viina või 285ml õlut on naps ehk statistikas kasutatav standardühik, selgitab Reidma. Arvatakse, et naine, kes on tarvitanud nädalas 7 napsu või rohkem kui 3 napsu ühe peo ajal viimase kuu jooksul on otseselt ohtu pannud oma lapse. Arvatakse, et isegi 1 naps päevas mõjutab järeltulija närvikava.

Teisalt peetakse raseduse ajal alkoholi mõõdukaks tarbimiseks 1-2 annust nädalas, liigtarbimiseks vähemalt 2 annust päevas, see annus võib pidurdada loote kasvu ja isegi madaldada IQ väärtust. Alkoholitarbimine on probleemne, kui iga päev manustatakse 3-4 annust alkoholi.

Kuna alkohol läbib platsenta väga kergesti ja loode ei ole veel emaga võrdväärselt varustatud alkoholiga toime tulema, saab loode alkoholi mõjust rängemalt osa, mis kestab pikemalt kui ema organismis.
Naised, kes on raseduse algstaadiumeis alkoholist hoidunud võivad arvata, et raseduse lõpuperioodis seda enam tegema ei pea. Kuid teatud kõige keerulisemad aju arengustaadiumid leiavad aset just raseduse teisel ja kolmandal trimestril, ajal, mil närvisüsteem võib saada alkoholi poolt tugevalt mõjutatud.

Selge on see, et vanemate alkoholism on sagedaseim vastsündinute vaimse alaarengu põhjus. Loote alkohoolsed kahjustused ei ole ravitavad, kuid nad on ärahoitavad alkoholi tarbimise vältimisega enne rasedust ja raseduse ajal. Alkoholikahjustuse võib põhjustada vastsündinu raske vaimse ja kehalise alaarengu või hiljem õpi- ja käitumisraskuseid koolis ja elus.

Ohutut alkoholi pole olemas!

Ämmaemand nimetab levinuks eksiarvamuseks, et lahja alkohol (näiteks vein) on raseduse ajal ohutu. "Jääb tihti mulje, et vein ei kuulugi alkohoolsete jookide hulka. Paljud rasedatele mõeldud laialdaselt kasutatavad raamatud ja brošüürid jätavad teema liialt umbmääraseks, jättes lugejad segadusse ning võimaldades tõlgendada lubatavaid alkoholikoguseid vastavalt oma soovile ja harjumustele," imestab ta.

Seetõttu rõhutab ta: „Keegi ei tea, milline kogus alkoholi võib osutuda ohtlikuks, see võib olla esimene või kümnes. Kõige ohutum on mitte tarbimine, sest ohutut kogust ei ole olemas! Ega seda ohutut klaasi veini!"

Alkohol vähendab rinnapiima hulka

Vastupidiselt levinud kuulujuttudele, nagu suurendaks mõõdukas alkoholitarvitamine rinnapiima hulka, on mitmed uuringud näidanud, et need lapsed, kelle emad 3-4 tundi enne imetamist alkoholi jõid, said söögikorra ajal keskmiselt 20% vähem rinnapiima kui muidu. Alkohol ei kahjustanud küll piima kvaliteeti (nagu näiteks kalorsus), kuid seda oli koguseliselt vähem. Ning emad ei pannud muutust tähelegi, arvates, et beebi sai kõhu samamoodi korralikult täis.

  • Lapse tervise huvides on imetaval emal kõige parem alkoholist täielikult loobuda.

  • Alkoholisisaldus rinnapiimas tekitab lapses rahutust ja häireid unerütmis, samuti tekib mahajäämus motoorses arengus. Lisaks vähendab alkohol rinnapiima kättesaadavust ning laps saab vähem piima.

  • Alkohol käitub rinnapiimas samamoodi nagu vereringes: selle sisaldus rinnapiimas jõuab maksimumini pool tundi kuni tund pärast joomist.

  • Ühe alkoholiühiku eemaldamiseks rinnapiimast kulub organismil umbes kaks-kolm tundi. Sõltuvalt naise kehakaalust võib see aeg olla erinev.

Allikas: Tervise Arengu Instituut