B12 vitamiini puudus raseduse ajal vajab kindlasti ravi

B12 vitamiini puudus raseduse ajal vajab kindlasti ravi

14. Dec 2016, 13:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Võib vast julgelt väita, et iga tänapäeva lapseootel naine ning iga rasedate eest hoolistev meditsiinitöötaja teab, kui oluline on enne rasestumist ja lapseootuse ajal tarbida toidule lisaks foolhapet ehk vitamiini B9, et vähendada raske arenguhäire spina bifida tekkeriski. Kuid et sarnast rolli neuraaltoru defektide tekkes võib mängida ka vitamiini B12 puudus, teatakse ja räägitakse oluliselt vähem.

Vitamiinid on mikrotoitained, milleta inimese keha normaalselt töötada ja tervena elada ei saa, kuid mida meie keha ise (piisavalt) ei tooda. See tähendab, et tervena elamiseks peavad vitamiinid sisalduma meie igapäevases menüüs. Nii on vitamiinipuudus tõsine, kuid enamasti hõlpsalt lahendatav probleem. Kas keha ikka saab piisavalt palju vitamiine, on eriti tähtis jälgida enne rasestumist ja raseduse ajal, sest siis võib vitamiinipuudus kahjustada lisaks naise tervisele ka lapse oma. 

Vitamiini B12 on inimkehal vaja, et närvisüsteem töötaks korrektselt ja keha toodaks piisavalt terveid punaseid vereliblesid. Punaste vereliblede ülesanne on hapniku toimetamine kõigi kudedeni - kui neid ei ole piisavalt, ei jõua ka eluks vajalikku hapnikku keha eri osadesse piisavalt. 

B12 aneemia

Aneemia ehk kehvveresus tähendabki seda, et vere koostis ei ole piisavalt hea (puudu on hemoglobiini või punaseid vereliblesid), et kanda kudedesse piisavalt hapnikku. Raseduse ajal tähendab see, et ka beebini ei pruugi jõuda piisavalt hapnikku.

Aneemia võib raseduse ajal tekkida kolmel erineval põhjusel: rauapuudusest (raseduse ajal jälgitakse naise vere rauanäitajaid), folaadipuudusest (enne rasestumist ja raseduse ajal tuleb tarbida foolhappe preparaate) või vitamiini B12 puudusest.

Aneemia sümptomid on kahvatu nahk või huuled, pidev väsimus või nõrkus, pearinglus, õhupuuduse tunne.

Neuraaltoru defektid

Vitamiini B12 puudusest ehk punaliblede puudusest tingitud aneemia raseduse alguses suurendab riski, et beebil kujuneb välja mõni neuraaltoru defekt. Uurijad on leidnud, et vitamiini B12 puudus raseduse alguses tõstab neuraaltoru dekfektide esinemistõenäosust koguni viis korda.

Neuraaltoru defektid on aju ja seljaaju väärarengud. Neist levinuim on spina bifida ehk seljaajusong, mille korral osa seljaajust sopistub lõhestunud lülisambast välja. Enamasti on seda ultrahelis näha "munana" lapse seljal. Seljaajusongaga kaasnevad tavapäraselt mitmesugused halvatusnähud (jalgade nõrkus või halvatus, põieprobleemid) ja vesipäisus.

Kõige levinum spina bifida põhjustaja on foolhappe ehk vitamiini B9 puudus, mistõttu soovitataksegi kõigil rasedust planeerivatel ja rasedatel naistel kindlasti tarbida iga päev 400 mikrogrammi foolhapet toidule lisaks. Tegelikult mängib sarnast rolli spina bifida tekkimisel ka vitamiini B12 puudus, kuid sellest teatakse vähem.

Teised terviseriskid

On arvatud, et vitamiini B12 puudus võib mängida rolli ka raseduse varajase katkemise ja sünnituse enneaegse alguse juures, põhjustada loote liiga väikest kasvu ning tõsta preeklampsia esinemisriski.

Ema B12 vitamiini puudus võib lapsele põhjustada terviseprobleeme ka imetamise ajal, sest siis ei jõua ka rinnapiima ning seeläbi beebini piisavalt vitamiini. B12 puudus võib beebil põhjustada aneemiat, nõrkust, mahajäämust arengus või aeglasevõitu arengut jms. Eksklusiivse imetamise ajal tuleb riskirühmas olevate naiste ja nende beebide B12 taset jälgida, sest ka selline B12 tase, mis ema veel ei kahjusta, võib beebile juba vitamiinipuudust tähendada. 

Rääkimata sellest, et vitamiinipuudus mõjutab esmajoones ikkagi ema enda tervist. Kui mõnest ainest on kehas puudu, võtab loode endale vajaliku esimesena, puudujääk tekib kõigepealt emal. Vitamiini B12 puudus võib täiskasvanud naisel tekitada aneemiat, närvisüsteemi häireid (nägemis-, mäluprobleeme), raseduste katkemist, ajustist viljatust. B12 puudust on seostatud ka sünnitusjärgse depressiooniga.

Keda B12 puudus ohustab?

Rasedad ja imetavad emad peaks iga päev tarbima 2.8 mikrogrammi B12 vitamiini, mille enamus inimesed saavad edukalt toidust kätte ega vaja tablettide näol lisa. Mõned naised on aga B12 puuduse riskirühmas tervislikust toitumisest hoolimata.

B12 puudus ohustab enim neid inimesi, kellel esineb mõni terviseseisund, mis takistab B12 imendumist - gastriit, varasemalt elus teostatud maovähendusoperatsioon, tsöliaakia, Chrohni tõbi, alkoholism, immuunsüsteemi häired (nt luupus) jms.

Vitamiini B12 sisaldavad kõige enam liha, munad ja piimatooted ning looduslikult ei sisalda vitamiini B12 mitte ükski taimne toiduaine, mistõttu B12 puudus ohustab oluliselt rohkem ka veganeid ja taimetoitlasi.

Kui mitte kõik, siis vähemalt riskigruppi kuuluvad naised võiksid juba enne rasestumist lasta kontrollida, kas vitamiini B12 tase kehas on piisav, ning vajadusel tarbida lisa. Vitamiini B12 sisaldus veres võiks olla enne rasestumist vähemalt 300 ng/L. Arenguhäirete risk suureneb alates B12 sisaldusest alla 250 ng/L.

 


(Allikad: NHS, WebMD, B12deficiency.info, Fit Pregnancy, WHO)

 

Kas Sinul esines raseduse või imetamise ajal B12 puudus? Kuidas puudus väljendus ja kuidas seda raviti?