Kas sünnituspildid peaksid sotsiaalmeedias lubatud olema?

Emmede Klubi
Emmede Klubi 10. jaanuar 2018 10:57

Äsja ilmale tulnud väike tüdruk. Foto: Mirjam Hunt


Instagramis on palju kasutajaid ning Facebookis lehti ja gruppe, mille eesmärk on kõneleda ühiskonnas avameelselt lapsevanemaks saamise imest - rasedusest, sünnitusest, imetamisest. Enamasti on nende kontode loojateks ämmaemandad, sünnitoetajad, sünnifotograafid. Aastaid on nad püüdnud jagada ilusaid, õpetlikke või lihtsalt siiraid fotosid sellest, kuidas lapsed siia ilma saavad. Ning aastaid on Instagram ja Facebook need fotod kustutanud, halvimal juhul koos fotode lisaja kasutajakonto blokeerimisega. Nüüd on see poliitika muutumas!

Kui pelgalt rinnanibude katmine ja nööristki ahtamana näivad püksikud on piisavaks kehakatteks, milles naistest rannapilte postitada, siis sünnitust portreerivaid pilte on senini peetud sobimatuks. Ning mitte ainult - maha on võetud ka imetamisvõtteid õpetavaid fotosid. Sünnitoetajate hinnangul takistab selline poliitika sünnituse normaliseerimist ühiskonnas, loomuliku sünnituse ja imetamise edendamist, ning süvendab sünnitusega ebaõiglaselt kaasas käivat stigma, justkui oleks lapse ilmale toomine piinlik ja kole asi. 

Üks ema ja sünnitoetaja, Instagrami konto @empoweredbirthproject vedaja Katie Vigos on otustanud, et 2018 on aasta, mil selline äraspidine tsensuur peab lõppema. Instagrami on keelatud lisada pornograafilise, vägivaldse ja ropu sisuga pilte. Vigose sõnul on lubamatu, et sünnitust või imetamist liigitatakse pronograafiliseks, vägivaldseks või ropuks. 

Vigose hinnangul peaks Instagram looma eraldi kategooria sisule, mis on õpetlik, kuid võib oma otsekohesusega riivata silma. Selline sisu, sealhulgas sünnitusfotod, ei tohiks olla keelatud. Küll aga võiks fotod olla näiteks esialgu tugevalt udutatud koos hoiatusega. Kui inimene tahab fotot näha, vajutab ta sellele, kui mitte, siis ei vajuta.

Vigos on alustanud Instagrami omanikega dialoogi, mis on juba kandnud ka vilja - sünnitusfotosid ei kustutata enam, kui fotole eelneb hoiatus. Ka varasemalt sulgetud kontosid ja kustutatud materjali on taastatud. Vigos on algatanud petitsiooni, millele on praeguseks poolehoidu näidanud 18 751 inimest. Oma allkirja saab igaüks anda SIIN

Protsessi jälgib ka Facebooki meeskond.


Mida Sina arvad - kas sünnituspildid peaksid sotsiaalmeedias lubatud olema?

Kommenteerimiseks pead sisse logima Registreeru

Emmede Klubi lugejate sünnituslood

Sünnilugu: Kuidas Kristhella siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kristhella siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kristhan siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kristhan siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Elisabeth erakorraliselt enneaegsena siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Elisabeth erakorraliselt enneaegsena siia ...

Sünnilugu: Kuidas Chris-Robin siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Chris-Robin siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Aron siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Aron siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kreete-Lisbeth siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kreete-Lisbeth siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Oskar siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Oskar siia ilma sai

Raseduskalender

Sisesta oma viimase menstruatsiooni kuupäev, et välja selgitada, mitmes rasedusnädal sul hetkel käsil on.
Logi ennast sisse, et raseduskalender salvestada!
Registreeru