Kui naine raseduse ajal alkoholi tarbib, tarbib ka laps

Kui naine raseduse ajal alkoholi tarbib, tarbib ka laps

30. Sep 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hinnanguliselt põhjustab Euroopa peredes tarbitav alkohol igal aastal 60 000 alakaalulise lapse sünni. USA-s ja Euroopas esineb alkoholist põhjustatud sünnikahjustusi hinnanguliselt ühel protsendil inimestest, Itaalias aga kohati 2-4 protsendil inimestest, veelgi enam Lõuna-Aafrika Vabariigis ja Venemaal. Soomes sünnib igal aastal 600-3000 alkoholi poolt kahjustatud last, vahendab hirmuäratavaid fakte Delfi portaal Perejalaps.ee.

Teadlikkus alkoholist põhjustatud sünnikahjustustest on aga sellest hoolimata väike. Eeldus, et kõik teavad, et raseduse ajal peaks alkoholist hoiduma, ei pea paraku paika. Juuli alguses avaldatud Cambridge´i Ülikooli uurimusest selgus, et tervelt kolmandik Suurbritannia naistest on raseduse ajal alkoholi liigtarvitanud ja kolmveerand Suurbritannia naistest tunnistas, et on alkoholi mingil raseduse perioodil tarvitanud. Iirimaal oli raseduse jooksul alkoholi tarvitanute osakaal koguni 82, Uus-Meremaal 56 ja Austraalias 40 protsenti kõigist lapse saanud naistest.

Alkohol läbib platsenta täielikult ja jõuab loote verre juba 5-12 minuti pärast. Loode lõhustab alkoholi väga aeglaselt ja on kaua selle mõju all. Alkohol eritub lootevette ja loode saab selle kuni neli korda tagasi, enne kui see on täielikult lõhustunud. Alkohol kahjustab eelkõige loote ajurakke ja kesknärvisüsteemi. Kogus, mis võib olla ohutu emale, võib olla ohtlik arenevale lootele.

Alkoholist tingitud sünnikahjustuste raskeim väljendusvorm on fetaalne alkoholisündroom, mille puhul saab oluliselt kahjustatud lapse kesknärvisüsteem. Vaimse arengu ja käitumise puudujäägid tekivad ka nendel lastel, kelle emad joovad raseduse ajal pealtnäha mõõdukalt, keskmiselt 7–10 ühikut nädalas. Sellise potentsiaalselt vaimset alaarengut põhjustava koguse saab laps kätte, kui ema joob nädala jooksul ära ühe pudeli veini.

Milline kogus alkoholi lootele täpselt kahju teeb, on teadmata, sest seda on väga raske mõõta, ning tõenäoliselt ka individuaalne, mistõttu oleks mõistlikum karta kui kahetseda ja raseduse ajal alkoholist täielikult hoiduda!

"Raseduse ajal ei ole olemas ohutut alkoholikogust. Kui tulevane ema joob, on sunnitud jooma ka laps!" lõpetab artikli Pere ja Laps.


Kas Sina tarvitasid raseduse jooksul alkoholi? Kas pead alkoholi tarvitamist raseduse ajal niivõrd probleemseks, nagu artiklis toodud?