Pilt: Loode ahmib "õhku" ja püüab end kätega kaitsta, sest rase ema teeb suitsu

Pilt: Loode ahmib "õhku" ja püüab end kätega kaitsta, sest rase ema teeb suitsu

26. Oct 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui rasedaid naisi ei mõjuta suitsetamist maha jätma teadusuuringud, mis kirjeldavad korvamatut kahju lapse hingamiselundkonna tervisele, siis ehk mõjuvad pildid?

Nagu me kõik teame, mõjutavad raseda naise toitumis- ja käitumisharjumused otseselt sündimata last. Kedagi ei üllata enam, et lapseootuse ajal suitsetamine kahjustab tõsiselt beebi tervist. Sellegipoolest on jätkuvalt emasid, kes ühel või teisel teaduslikult põhjendamatul vabandusel raseduse ajal sigarette edasi suitsetavad..

Durham University ja Lancaster University teadlased uurisid ultraheli teel kuidas mõjub 24. - 36. rasedusnädala vanustele beebidele ema suitsetamine. Leiti, et samal ajal kui ema tõmbab sigaretti, püüab beebi kõhus õhku ahmida, oma nägu kätega katta ja muul viisil rabeledes temani jõudvast kahjust pääseda, vahendab Yourtango.

Vaata teadusajakirjas Acta Paediatrica ilmunud pilti: ülemises reas on loode, kelle ema parasjagu suitsetab. Alumises reas aga rahulik loode, kelle ema ei suitseta.

20151009132553-48496.jpg


Loe tervet Durhami ja Lancasteri ülikoolide teadlaste uuringut SIIN!


Kas Sinu hinnangul on olemas vabandusi raseduse ajal suitsetamiseks?

Tere! Artiklis on uuring lingitud ka, tegemist on ikka doi krediteeritud ja eelretsenseeritud teadusuuringuga, seega meetod peab olema üsna vettpidav, mitte et niisama keegi klõpsas ühe pildi 😀 Uuring tehti siis paljude-paljude naiste peal, uuringule lisati illustratiivne pilt mis selgitab tulemusi mida kinnitasid ka teised UH-d. Ilmselt on hapnikupuududes oleval inimesel nö kätega vehkimine, näo puudumine ja suuga ahmivate liigutuste tegemine ikka refleksid, mis ei olene sellest, et pole veel hinganud õhku, sest selles uuringus on just sellist lapse reakstiooni kirjeldatud hapnikupuudusele mis suitsetamise ajal lapsel tekib. Kui vaatate uuringu tulemuste kokkuvõtet, siis seal on eraldi peatükk "mouth movements" ka.

Uuringu tulemus on kirjas nii: foetuses of smoking mothers showed a significantly higher rate of mouth movements compared to foetuses of nonsmoking mothers (p = 0.02), after controlling for maternal stress and depression. As pregnancy progressed, these differences between the smoking and nonsmoking groups widened. Differences between the two groups in the rate of foetal facial self-touch remained constant as pregnancy progressed and were borderline significant (p = 0.07).

27. Oct 2015, 10:25

Jutt muidgi õige ja kõik, aga minu loogika ei võta seda, et mismoodi loode ahmib ÕHKU, kui ta on vee sees, ja miks ta ahmib õhku, kui suitsuhais ega muu sarnane ju emakasse ei jõua grin emoticon Ta on ju vee sees ja see suits sinna ei jõua, mille eest ta ennast kaitsta üritab? Hapnikupuudus muidugi ilmselt tekib, aga loode, kes pole kunagi kopsudega hinganud, ei saa ju hakata õhku ahmmima. Sellel lapsel võis üskõik, mis mure seal emakas olla, teadupoolest nad ju ikka sahmivad ringi jne.. Ja huvitav, kuidas see katse ja pildid tehti, kas UH-ruumis kästi rasedal naisel suits ette panna või? Aga no kui mõni rase naine jätab selle pärast suitsetama, siis väga hea ju.

26. Oct 2015, 16:33

Suitsetamiseks ei ole isegi mitterasedana ühtegi vabandust. See kehtib kõigi suitsetajate kohta.