Rasedusaegne kurnatus: tagamaad ja leevendus

Rasedusaegne kurnatus: tagamaad ja leevendus

16. Dec 2014, 12:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sul on hommikuti raskusi pea padjalt üles saamisega, vead päev otsa väsinult jalgu järel ja ei jõua ära oodata, et õhtul koju jõudes voodisse vajuda saaks. Kõlab tuttavalt? Kui jah, siis sa ei ole üksi: kõik rasedad tunnevad ennast väsinuna – eriti varajastel raseduskuudel ja raseduse lõpus, sünnituseelsetel nädalatel.

Mis seda põhjustab?

Rasedus on nagu eelnevalt treenimata mäkkeronimine või maratoni jooksmine seljakotiga, mis iga päevaga üha raskemaks muutub. Teisisõnu: raske töö. Esimese rasedustrimestri ajal kulub lõviosa energiast loote kasvu ja arengut toetava süsteemi (peamiselt platsenta) ülesehituseks – seetõttu võid sa ennast just 9. rasedusnädala paiku erakordselt kurnatuna tunda. Veelgi enam: su keha ainevahetus on oluliselt paranenud samas, kui veresuhkur ja vererõhk kipuvad olema madalamad. Kui sellele kõigele lisada veel rasedusaegsed emotsionaalsed ja hormonaalsed Ameerika mäed, pole ka ime, et sa ennast rampväsinuna tunned!

Hea teada

Esimese trimestri lõpuks on sinu keha lõpetanud platsenta kasvatamise ning harjunud toimuvate hormonaalsete ning emotsionaalsete muutustega. See tähendab,  et teisel trimestril tunned sa ennast tõenäoliselt tunduvalt energilisema ning värskemana. Ole aga valmis selleks, et kolmandaks trimestriks võib kurnatus naaseda – selleks ajaks on üha kasvava loote mõju sinu kehale suurenenud ja tema kandmine muutub raskemaks. Kõigele lisaks võib juhtuda, et pead raseduse lõppfaasis võitlema ka kõrvetiste, seljavalude ja jalakrampidega.

Mis selle vastu aitab?

Kuula oma keha. Kui oled väsinud, puhka. Võta hoog maha, pea oma keha signaale meeles ja ära ürita olla lapseootel superkangelane. Las nõud ootavad kraanikausis oma aega ja eira diivanialuseid tolmurulle. Ära täida oma graafikut kohustustega või kohtumistega ning ära tegele ebavajalike majapidamistöödega. Sa ei ole kunagi armastanud laiselda ja uinakuid teha? Tee nüüd proovi, sest paremat aega laisklemiseks pole olemas!

Küsi abi. Raseda märtri mängimiseks pole vähimatki vajadust. Anna oma partnerile teada, kui väsinud sa täpselt oled, et ta saaks oma panuse (ja osa sinu omast) anda. Kui sõbrad ja sugulased küsivad, kas nad saavad sulle kuidagi abiks olla, vasta jaatavalt – alati! Sõber, kes võimaluse korral sinu eest poes käib võib aidata sul säästa väärtuslikku energiat, et hiljem jalutama minna või midagi muud meelepärast ette võtta.

Maga rohkem. Kui sa oled pidevalt unine, veendu, et saaksid rohkem magada. Jah, see nõuanne on lihtlabane, kuid see ei tähenda, et sa seda siiani rakendanud oleksid. Kui vähegi võimalik, uinu õhtuti varem või maga hommikuti kauem – või mõlemat.

Toitu hästi. Et oma energiatase üleval hoida, vajab su keha pidevalt parima kvaliteediga kütust. Järgi ämmaemanda poolt saadud toitumisalaseid soovitusi ning keskendu just neile toitainetele, mis organismi pikema aja jooksul järk-järgult imenduvad nagu proteiin ja nö. "aeglased" süsivesikud. Veendu lisaks, et tarbid piisavalt kaloreid (mida võib olla kergem öelda kui teha, kui sind kimbutavad iiveldushood, kuid kindlasti on sinu ponnistused vaeva väärt). Kofeiin ja suhkur (või mõlemad korraga) võivad tunduda nagu parim ja kiireim lahendus väsimuse leevendamiseks, kuid enne šokolaaditahvli või latte järele haaramist mõtle hoolega järgi, kas see on seda väärt. Neist saadud energiasööstule järgneb kiire ja järsk langus ning selle tulemusena tunned ennast veel väsinumana, kui varem.

Söö tihti. Nagu paljud teisedki rasedusaegsed sümptomid, allub väsimus hästi regulaarsele söömisele. Veresuhkrutaseme ühtlasena hoidmine aitab ka energiavarusid stabiliseerida – niisiis püüa igaljuhul söögiaegadest kinni pidada ja ära jäta toidukordi vahele. Varu koju palju tervislikke snäkke (proteiinide ja aeglaste süsivesikutega) ja ära lase kõhul tühjaks minna.

Liigu palju. Tõsi, diivanile vajumine pole eales nii ahvatlev tundunud, nagu praegu. Nii paradoksaalne nagu see ka poleks, on aga õigest treeningust palju rohkem kasu kui sohval pikutamisest. Niisiis mine jalutama või tee üks kiire tempoga kepikõnd – sa ei tunne ennast ainult erksama (ja rõõmsamana, tänu vallanduvatele endorfiinidele) vaid saad ka öösel paremini magada. Kui öösel paremini magad, on sul homme rohkem energiat. Mõistad? Ära ainult üle pinguta – tähtis on treening lõpetada siis, kui tunned ennast energilisemana, mitte kurnatuna.

Kui väsimus on ränk, lakkamatu või kestab terve raseduse vältel, konsulteeri ämmaemandaga – eriti, kui koged selle kõrval ka teisi sümptomeid nagu nõrkushood, hingetus ja isegi minestushood (see võib viidata rauapuudulikkusele, mis on väga tavaline ning ravitav ). Kui sa tunned ennast lisaks kurvameelse ja apaatsena ning sind kimbutavad isutus ja paanika- ning ärevushood, võib tegu olla rasedusaegse depressiooniga. Ka sellisel juhul tuleks kindlasti ämmaemandaga nõu pidada, sest tema abiga on ka see seisund ravitav.

(Allikas: Bellybelly.co.au)

Emmede Klubi