Valuvaigistamise võimalused sünnitusel

Valuvaigistamise võimalused sünnitusel

28. Apr 2015, 23:44 Emmede Klubi Emmede Klubi

Valuvaigistid

Tavalised valuvaigistid nagu paratsetamool ja ibuprofen on tavaliselt liiga nõrgatoimelised, kuid neid võib kasutada, kui tunned, et Sind need aitavad.

Petidiin

See on narkootiline aine – valuvaigisti, mida võib kasutada nii süstina (lihasesse) kui küünaldena (pärasoolde ). Valu ei kao küll täiesti, kuid pehmeneb ja aitab puhata, kui oled kurnatud ja suurtes piinades. Vahel kaasneb selle ravimiga peapööritus, unisus, uimasus, harva ka iiveldus või muidu halb enesetunne. Mõju kestab 2-3 tundi, kuid süsti ei tohi teha liiga hilja, sest ravim läbib platsenta ning võib pärssida lapse hingama hakkamist sündimisel.

Seljasüst ehk epiduraalanalgeesia

Epiduraalanalgeesia puhul viib narkoosiarst seljaaju ümbritsevate membraanide vahele kanüüli, mis jääb sinna kogu sünnituse ajaks. Peenike plastikkanüül kinnitatakse plaastriga seljale ja läbi selle manustatakse valuvaigistit vastavalt vajadusele. Sama meetodit kasutades on võimalik anesteesiat süvendades teha ka keisrilõiget.

Epiduraalanalgeesia puhul tuimestatakse kõhu allosasse ja jalgadesse viivad närvid. Valu kaob ning jalad muutuvad tuimaks ja võivad olla „nõrgad”. Sünnitaja ei tunne pissi- ega kakahäda ning võib tekkida vajadus tühjendada põit kateetriga. Ettevaatlik tuleb olla pesemisel! Kuna nahk ei tunne kuuma ega külma, katsu alati enne käega, kui suunad veejoa alakehale.

Epiduraali plussid: ema ei tunne valu, saab puhata, rahulikumalt ja sügavamalt hingata. Emal on vähem sünnitusteede traumasid. Vähem traumaatiline on sünniteede läbimine ka lapsele ja sellest johtuvalt on vastsündinule antav apgari hinne kõrgem.

Epiduraali miinused: sünnitaja piiratud liikumisvabadus. Mõnikord võib jalgade tundlikkus kaduda täiesti, nii et sünnitaja ei suuda seista ega käia ning vajab ka külje keeramisel ja istuma tõusmisel abi. Kõige enam sõltub see kasutatavast ravimist, aga ka sünnitaja individuaalsest reaktsioonist.

Epiduraalanesteesia juhend näeb ette tilguti kasutamist, sest epiduraalanesteesia võib oluliselt alandada vererõhku või põhjustada allergilist reaktsiooni. Vajalik on vedeliku ülekanne ja veenitee olemasolu, et vajadusel kiiresti ravimeid veeni süstida. Nii et isegi siis, kui jalgade liikuvus ei ole pärsitud, on liikumise võimalused piiratud tilgutivooliku pikkusega.

Epiduraal katkestab energeetilise ja tunnetusliku sideme ema ja lapse vahel. Ühelt poolt ei võta ema enam vaistlikult lapse jaoks sobivamaid asendeid ja vajalik on tita seisundi sagedasem monitooring (KTG). Teisalt aga ei saa ema takistada vastsündinu liikumist sünnitusteedes, nagu see mõnikord valustressist tingituna tahtmatult juhtub.

Kuna valul on sünnituse edenemisel oma roll, on sageli pärast epiduraalsüsti tegemist vaja sünnitustegevust toetada, tilgutades veeni Oxytocini. Statistikast tuleb välja tõsiasi, et epiduraalanalgeesiat kasutades on tõusnud ka vaakumpumba kasutamise ja keisrilõigete sagedus. Epiduraali sagedasemate tüsistustena on nimetatud pea-ja seljavalu.

Naerugaas

Naerugaasi hingatakse sisse läbi narkoosimaski, mida sünnitaja hoiab nii, et see katab suu ja nina. Naerugaas teeb uniseks, uimaseks ja leevendab valu, aga võib põhjustada ka peapööritust. Valude vahel tuleks mask näo eest ära võtta ja hingata tavalist toaõhku. Kui tuleb uus valuhoog, hingata läbi maski hapniku ja naerugaasi segu. Pidevalt naerugaasi hingates võib end päris narkoosi hingata, nii et pärast ei mäleta sellest perioodist midagi.

Paratservikaalne  blokaad

Paratservikaalne blokaad tuimestab tupe ja lahkliha ning sellestvõib sünnituse väljutusperioodis vahel kasu olla. Seda süstitakse nagu kohalikku tuimestit, kuid pressimisvajaduse võimaliku kadumisetõttu võib ta sünnituse teist osa pikendada ning on tänapäeval harva kasutusel.

Akupunktuur ja tsooniteraapia

Need alternatiivsed valu vaigistamise moodused on saadaval vaid üksikutes kohtades, kuid nad on muutumas üha populaarsemaks.

Steriilse vee paapulid ehk aquablokaad

See ei ole tegelikult meditsiiniline valu vaigistamise viis, kuna naha alla nimmepiirkonda või kõhu allaossa süstitakse tavalist destilleeritud vett. Süstide toime on reflektoorne. Süstekohas tekib terav kirvendav valu ja kuumatunne, mis hajutab umbes 60-90 minutiks oma teravuse tõttu sünnitusvalud.

20150428234707-19424.jpg