Zika: Kuhu reisimisest peaks rasedana hoiduma?

Zika: Kuhu reisimisest peaks rasedana hoiduma?

27. Sep 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Koos sügise saabumisega on saabumas ka eestlase jaoks tüüpilisim reisimise hooaeg. Rase naine peaks aga reisi sihtpaika teistest veelgi hoolsamalt valima, sest alates möödunud aasta talvest on täheldatud emaüsas kasvavat loodet kahjustava Zika-viirusnakkuse epideemilist levikut tuntud turismipiirkondades.

Zika viirust on tuntud juba 1947. aastast. Viirus levib inimeste seas kas viirust kandva sääse hammustuse vahendusel, seksuaalkontakti teel või emalt lootele. Täiskasvanud inimene põeb haiguse väga kergelt läbi, tavaliselt kogeb ta paar-kolm päeva kerget palavikku-löövet-peavalu või üldse mitte midagi. Haigus on ohtlik just rasedale naisele, kes võib nakatada oma lapse. 

Seos Zika-viirusnakkuse ja loote raske väärarengu mikrotsefaalia (normaalsest väiksem kolju ja aju, millega kaasneb mahajäämus arengus) tekke vahel on alles uurimisel. Kuni uurimine kestab, soovitavad Maailma Terviseorganisatsion ja Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus vältida rasedatel ja rasedust planeerivatel naiastel reisimist Zika riskipiirkondadesse.

Seoses sellega toome tähestiku järjekorras välja riigid, kus Zika epideemiliselt levib ja kuhu reisimist võiksid rasedad naised praeguse hetke seisuga võimalusel vältida.

Suurim oht:

Ameerika Samoa, Anguilla, Argentina (Tucumáni maakond), Barbados, Belize, Boliivia, Bonaire, Brasiilia, Costa Rica, Curaçao, Colombia, Dominica, Dominikaani Vabariik, Ecuador, El Salvador, Fidži, Guadeloupe, Guatemala, Haiti, Honduras, Jamaica, Martinique, Mehhiko, Mikroneesia, Neitsisaared, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peruu, Prantsuse Guajaana, Puerto Rico, Roheneemesaared ehk Capo Verde, Saint Lucia, Saint Martin, Saint Vincent, Saint-Barthélemy, Samoa, Singapur, Sint Maarten, Suriname, Tai, Trinidad ja Tobago, USA (Florida osariik, Miami-Dade'i, Browardi, Palm Beachi ja Pinellas'e maakonnad), Venezuela.

Samuti ohtlik:

Antigua ja Barbuda, Bahama saared, Briti Neitsisaared, Filipiinid, Grenada, Guinea-Bissau, Kaimanisaared, Kuuba, Malaisia, Saba, Sint Eustatius, Turks ja Caicos, Vietnam.

Pärast Zika-viirusnakkuse riskipiirkonnast reisilt naasmist peaks naine lükkama rasestumise edasi vähemalt pool aastat. Kuna Zika võib levida ka seksuaalsel teel, tuleks pärast reisilt naasmist vähemalt pool aastat hoiduda kaitsmata seksuaalvahekorrast. 28 päeva pärast reisilt naasmist ei tohi annetada verd, kuus kuud pärast naasmist ei tohi olla spermadoonoriks.


(Allikad: Terviseamet, Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskus)