Kodune piimapank: kuidas koguda ja säilitada rinnapiima

Kodune piimapank: kuidas koguda ja säilitada rinnapiima

30. May 2022, 12:33 Emmede Klubi Emmede Klubi

Koduse "piimapanga" varumine on nutikas viis lapsele kõhutäis tagada puhkudel, kui ema on eemal või kui lapse isa või vanavanemad soovivad last toita. Küsimus on, kuidas seda kõige õigemini teha?

Millistel puhkudel on piimapangast kasu?

 

Rinnapiima on soovituslik varuda nii planeeritud kui ootamatuteks situatsioonideks, mil ema ei saa toitmise ajal lapse juures olla. Niisuguseid olukordi võib esineda mitmesugustel põhjustel - näiteks võib emal olla vaja tööle naasta või õppida, samuti tuleb ette, et ema vajab ravi, mida imetamisega kombineerida ei soovitata.

Kui emal ka ei ole plaanis lapsest eemal olla, on mõistlik siiski paar portsjonit piima ootamatusteks sügavkülma tallele panna. See annab emale kindlustunde ja teadmise, et ka ootamatuste korral on laps igal juhul toidetud. Pidev pumpamine ei ole vajalik, kui piima otseselt tarvis ei ole, sest see suurendab piima tootmist rinnas, mis omakorda tekitab vajaduse sagedase pumpamise järele. Nii tekib nõiaring, kus ema keha toodab üha rohkem ja rohkem piima ning tarbib selleks ülemäära emale vajalikke toitaineid.

Kuidas kodust piimavaru üles seada?

Kui ema plaanib pumbata vaid üksikutel kordadel, võib seda teha ka käsitsi, kuid piima varumisel on rinnapump asendamatu ja praktiline abimees. Valik manuaalse ja elektrilise rinnapumba vahel on iga ema isiklik valik - kumbiganes tema jaoks mugavam ja käepärasem on.

  • Jälgi hoolega, et pumpamine oleks steriilne! Esmalt pese hoolega käed ning seejärel veendu, et pump ja piima hoiustamiseks mõeldud hoiukotid ja -anumad oleksid steriliseeritud.
     
  • Kirjuta anumale või kotile, milles piima hoiustad, pumpamise kuupäev. See annab sulle parema ülevaate, kui kaua aega piim sügavkülmas olnud on ning võimaluse jälgida, et piim ei ületaks lubatud säilivusaega.

    Piim tuleks sügavkülmutada erinevas koguses portsjonitena, et ülessoojendavaid koguseid hõlpsamini beebi vajadustele kohandada.

     
  • Pea meeles, et pumpamisega võid algust teha, kui beebi on neljanädalane. 

Rinnapiima saastumise vältimiseks mikroobidega on oluline, et piim saaks sobivasse steriilsesse anumasse ning külma võimalikult ruttu.

 

  • Kuidas rinnapiima korrektselt sügavkülmutada?

    Värskelt pumbatud piim tuleb esmalt külmkapis jahutada ning alles seejärel sügavkülma asetada. Ära täida anumat või kotti ääreni täis - piima maht suureneb sügavkülmutamisel.

     
  • Sulatamine toimub vastupidises järjekorras: kõigepealt tuleks piimal lasta külmkapis aeglaselt üles sulada ning alles siis õrnalt sobiva temperatuurini soojendada, et vältida piimavalkude koaguleerumist kuumutamise ajal.
     
  • Ülessulatatud rinnapiima ei tohi uuesti külmutada, mistõttu on soovituslik piima säilitada väiksemate portsjonitena.

Kuidas rinnapiima korrektselt hoiustada?

Pea meeles, et piima külmkapis hoiustades tuleks seda kindlasti hoida riiulil, mitte külmkapiukse sees - nii veendud, et piim säilib ühtlasel temperatuuril.

Rinnapiima
säilitamine toatemperatuuril

Rinnapiima säilitamine külmkapis

Rinnapiima säilitamine sügavkülmas

Värskelt pumbatud piim - kuni 4 tundi

Ülessulatatud piim - 24 tundi

Kuni 6 kuud
Ülessulatatud piim - mitte kauem kui 2h Värskelt pumbatud piim - kuni 4 päeva Külmutatud -20 kraadi juures - kuni 1 aasta