Kuidas aitab mängimine lastel areneda?

Kuidas aitab mängimine lastel areneda?

02. Jun 2017, 21:07

Mängud ja lelud pole vaid lapse lõbustamiseks - nad aitavad beebil õppida ning arendada nii intellektuaalseid kui sotsiaalseid oskusi. Räägimegi paarist tähtsast asjast, mida su laps õpib näiteks klotside ja nukkudega mängides!



Mängimine muudab lapsed targemaks
Mänguaeg ja leludega tegelemine on peamisteks moodusteks, kuidas lapsed omandavad paljusid baasoskusi. Mõtle lapsele, kes mängib rongikomplektiga. Ta ei õpi mitte ainult rongide kohta üleüldiselt, vaid ka selle kohta kuidas töötavad rattad, kuidas kasutada rööpaid ja isegi gravitatsiooni kohta. Kui sama laps oma ronge sorteerib, õpib ta värve, numbreid, suurusi ja kujundeid. 

Mida sa võiksid teha?
Lülita välja telekas ja igasugused harivad DVD’d ning tõsta välja hoopiski nukud, autod, pallid ja mullitajad!

Mängimine aitab kaasa sotsiaalsele arengule


Enda mängukorra ootamine, koostöö, reeglite järgimine, empaatia - need on vaid mõned aspektid sotsiaalsest arengust, mida mängimine lapsele õpetab.
Mängimine aitab lapsel õppida sotsiaalse käitumise alustalasid, mis omakorda aitab neid tulevikus erinevates inimsuhetes. Lapsed, kes õpivad koos mängima, suudavad üldiselt ka omavahel head koostööd teha, mis tõlgendubki headeks sotsiaalseteks oskusteks.

Mida sa võiksid teha?
Vahet pole, kas tegu on spetsiaalse mängukohtingu või mänguväljaku külastusega, ürita hoolitseda selle eest, et su lapsel oleks võimalus suhelda omavanuste lastega. Need hetked aitavad tal ette valmistuda tulevateks inimsuheteks.

Mängimine õpetab oma impulsse kontrollima
Tihtipeale öeldakse, et mäng on lapse töö. Ja just nii ongi. Mängimine vajab enesekontrolli ja teatud reeglite järgimist, mis võib kohati lapselt nõuda meeletut enesekontrolli. Impulsiivsemad lapsed omandavad tihtipeale palju suurema enesekontrolli, kui saavad rohkem võimalusi mängimaks.



Mida sa võiksid teha?
Ära korralda kõiki tegevusi oma lapse eest. Paku talle ja ta sõpradele mängimiseks sobilik ruum ja vahendid, ent lase neil ise oma mängu juhtida ja oma reeglid luua.

Mängimine vähendab stressi
Kuigi paljude vanemate jaoks võib olla mõistmatu kuidas lastel üldse stress tekib, siis tuleb meeles pidada, et nende jaoks on kogu päev üks kestev õppeprotsess ning neil tuleb toime tulla sama paljude (kui mitte rohkemate) emotsioonidega kui täiskasvanutel. Ent ometigi on nad ju alles väikesed.

Mida sa võiksid teha?
Kui sulle tundub, et su laps võib sattuda mõnda ärevasse situatsiooni (arstilkäik, kohtumine paljude tema jaoks võõraste inimestega), siis ürita kohale jõuda veidi varem ja võta kaasa tema jaoks juba armsaid ja tuttavaid mänguasju, et saaksite alustuseks veidi rahulikult mängida. See aitab tal keskenduda millelegi muule.

Mängimine arendab keskendumisvõimet, tähelepanu ja mälu

Tähelepanu ja keskendumine on igati õpitavad oskused ja mängimine on nende arendamiseks kõige loomulikum moodus. Ma usun, et oled isegi näinud väikelast, kes on nii suures mänguhoos, et ei kuule ega näe enda ümber toimuvat. Just samasugust keskendumisvõimet vajab ta tulevikus, et kirjutada eksamitöid, kuulata loenguid või kontserti.

Mida sa võiksid teha?
Selle asemel, et saada kurjaks, kui su laps sind mänguhoos ei kuule, ole parem veidi kannatlikum - ta õpib midagi olulist.

Mängimine aitab kaasa füüsilisele arengule
Mängimine ei aita kaasa ainult eelnimetatud oskuste arendamisele. Ka koordinatsioon ja peenmotoorika oskused tulevad suuresti läbi mängimise. Ühtlasi aitab mängimine vältida ka ülekaalulisust. Lapsed, kes on väikesest peale harjunud palju mängima, kasvavad tihtipeale aktiivseteks teismelisteks ja täiskasvanuteks.

Mida sa võiksid teha?
Lase oma lapsel lüüa palli, ronida läbi liivatunnelite või turnida. Oma keha kontrollimine aitab kaasa lapse enesehinnangu tõstmisele ja tekitab temas tunde, et ta saab millegagi hästi hakkama.

Mängimine aitab lastel mõista asjade toimemehhanisme
Lastel on kalduvus sama tegevust aina korrata. Nad võivad korduvalt liumäest alla lasta või palli vastu seina lüüa. See on nende moodus antud tegevuse selgeks õppimiseks. Lapsed õpivadki läbi järjepideva tegutsemise. Kui üks oskus on selgeks saadud, saavad nad edasi liikuda järgmise juurde. Kui beebi õpib kõndima, tahab ta hakata jooksma. Kui ta õpib klotsidest torni laduma, tahab ta järgmiseks juba keerukamaid ehitisi moodustada.

Mida sa võiksid teha?
Kui laps on oma tegevuse juures õnnelik, siis ära suuna teda järgmise juurde. Lase tal rahus mängida. Isegi kui see tähendab sama asja kümme korda tegemist.

Mängimine aitab kaasa matemaatilise mõtlemise arenemisele
Mängides rongide, puslede või ükskõik mille muuga, mängivad lapsed numbritega ilma, et sellest üldse teadlikud oleksid. Mängimine aitab lastel mõista asjade vahel olevaid seoseid, mis aitab luua loogikat, mis tuleb tulevikus kaasa matemaatilisel mõtlemisel.

Mida sa võiksid teha?
Võta kapist välja Legod! Lapsed teavad, et pannes ühe klotsi teise peale, on neil kaks klotsi. Nad teavad, et kui neil on kaks ja sul viis, on sinul rohkem. Nad ei pruugi teada õigeid termineid, aga sellegi poolest õpivad nad liitmist ja lahutamist.

Mängimine aitab lastel sõnastada keerulisemaid tundeid
Tugevad tunded (eriti negatiivsed) nagu viha, kadedus, ärevus ja hirm, võivad laste jaoks olla äärmiselt rõhuvad. Mängimine annab nende jaoks hea ja sobiliku väljendusviisi ning vanemate jaoks on oluline lubada lastel nende tunnetega tegeleda.

Mida sa võiksid teha?
Anna oma lapsele ruumi oma tunnete läbi mängimise välja elamiseks. See aitab ennetada seda, et ta need igapäevastes situatsioonides välja purskab.

Odavad lelud on suurepärased
Mitmed vanemad omavad eksiarusaama nagu peaksid oma lastele hankima just kõige uuemaid ja moodsamaid mänguasju. Tegelikkuses on odavamad mänguasjad täpselt sama head, kui mitte paremad. Erinevate tulede-viledega mänguasjad võivad hoopiski lapse arengut pärssida kuna ei sunni neid mõtlema vaid lihtsalt nupule vajutama. Vähem nutikamad mänguasjad muudavad see-eest lapsed palju elavamaks. Kui mänguasi on oma olemuselt lihtne, on laps sunnitud kasutama oma kujutlusvõimet, mis aitab kaasa tema arengule.

Mõned näited odavamapoolsetest mänguasjadest ja nende kasuteguritest:
Klotsid - aitavad kaasa motoorika arengule

Mullid - silmade areng ja jälgimine

Nukud - rollimängud
K
Karbid - kujutlusvõime ja loovus

Kausid - kuulmise areng ning teo-tagajärje õppimine

allikas: parenting.com

Rubriigist Huggies® Mänguasjade Maa

20170602220645-48080.jpg