Lapse olulised arengumärgid, mis võivad vanemal märkamatuks jääda

LEGO®
LEGO® 2. november 2017 09:50

Lapse esimestel eluaastatel, kui lapse personaalsus areneb meeletu kiirusega, on vanematel kõige suurem roll. 

Esimene naeratus, sõna või samm – need on saavutused, mida iga vanem ootab kannatamatusega, kuid esimese kahe eluaasta jooksul ületab laps veel palju olulisi arenguetappe, mida vanemad võivad tihti jätta tähelepanuta. Seega, oodates järjekordset muljetavaldavat saavutust, peaksid vanemad oskama märgata ka teisi vähemnähtavaid, kuid sama olulisi märke lapse arengus. 

Mängimine pole mitte oluline ainult lapse enda jaoks, vaid ka tema sisemiseks arenguks. Uurides erinevaid esemeid, saab beebi oma esimesed teadmised keskkonnast, õpib uut vormide, tekstuuri ja värvide kohta.  Ehkki me ei näe, mis toimub lapse peas ja alateadvuses, imab tema aju igal hetkel informatsiooni igast väiksemastki ümbritseva maailma osakesest. Kõigi nende väikeste detailideta, mis meile võivad tunduda täiesti ebaolulised, ei saaks toimuda arengut järgmisele tasemele. 

20171101193600-33809.jpg 

Esemete maailm

Kui laps hakkab ringi liikuma ja mängude kohta teadmisi koguma, on see märk tema motoorsete oskuste arengust ja on kindlate teadmiste, kogemuste ja kordamise tulemus. Laps mäletab mänguasjade kaalu, keerutab neid sõrmede vahel, oskab eristada värve. Samuti on saadud oluline teadmine, et ehitised võivad kokku kukkuda ja et peab oskama hinnata erinevate otsuste tagajärgi. Selles staadiumis pakuvad mänguasjade professionaalid LEGO® DUPLO® konstruktoreid, mis on tulvil erineva suuruse ja kujuga värvilisi klotse, mida ei saa alla neelata ja lapsel pole võimalik end nendega vigastada. Kui laps hakkab kõndima ja jooksma, on vanemad tihti murelikud, kuna laps ei oska arvestada oma kiirusega, et hoog maha võtta, ja võib endale tahtmatult haiget teha. LEGO DUPLO klotsidega mängides õpib laps stabiilsust, täpsust ja kergelt liikumist. Vanemad kasutavad tihti lapse esimeste sammude tegemise julgustamiseks mõnd lapsele tuttavat eset. Sellistel puhkudel tunneb laps motivatsiooni ja üritab jõuda sihtmärgini ning saada kätte enda jaoks oluline ja tuttav asi. Esimene eluaasta on täidetud avastustega, kui laps üritab ise asju kätte saama hakata, neid visata ja neid uurida. Vanemad saavad last aidata selles tunnetuslikus avastamise protsessis osaledes lapse mängudes ja lastes tal ümbruskonda avastada. Oluline, et lapsel oleks mänguasjad, mis aitavad tal kasvada ja areneda. 

20171101194648-82346.jpg

 

Tulemuste ennustamine

Kui laps asetab ühe klotsi teise peale ja ühendab need, saab ta teada, kuidas objektid omavahel seotud on. Kui laps hakkab ehitama torne, õpib ta eesmärke seadma ja tal tekib arusaam edust ja ebeõnnestumisest. Sellel perioodil on eriti oluline olla lapsega koos ja julgustada teda edasi ehitama, isegi kui torn kõigub ja väändub. Teine väga oluline samm lapse arengus on tulemuste prognoosimine. See tähendab, et laps on oma kogemuste põhjal valmis looma oma lugusid ja mängustsenaariume. Näiteks klotsidega mängides teab ta juba ette, et  kui ta ehitab kõrge torni, siis võib see kokku kukkuda ning selleks, et ehitada üks maja võib ta kasutada vaid osa oma kõigist klotsidest. LEGO DUPLO klotsid on tavalistest LEGO klotsidest kaks korda suuremad, sobivad seetõttu ideaalselt väikesesse kätte, kuid on siiski lõppematu fantaasia allikad. Laps ühendab oma teadmised ehitades, konstrueerides ja uuesti ümber ehitades, ta õpib vastu võtma väljakutseid, lahendama probleeme ja eesmärgini jõudmiseks uuesti üritama, kui esimene kord ka ei õnnestu.  

Kui järgmine arenguetapp algab, muutub ka lapse mäng. Kui siiani laps raputas ja viskas mängides asju, siis nüüd teab ta juba asjade olemise eesmärki. Ta alustab ehitamist piiride tegemisega, räägib mängutelefoniga, veeretab mänguautot. Selles vanuses hakkab laps mängides kasutama kujutlusvõimet – ta oskab teeselda tühjast tassist joomist, mängida, et banaan on telefon või klots on auto. Laps on rõõmus, kui selles vanuses saab ta mängida teise lapse kõrval, aga ta pole veel õppinud koos mängima ega oma mänguasju jagama.  

 20171101201053-36686.jpg

Enesekindlus

Kui laps õpib kannatlikult ootama oma mängujärjekorda, on see märk sellest, et ta on õppinud hindama ka teiste inimeste vajadusi ja on valmis oma suhtlusoskust parandama. Väikestele lastele võivad erinevad emotsioonid olla arusaamatud ja hirmutavad, mõistõttu on väga suur samm, kui ta hakkab mõistma, kuidas maailm toimib ja inimesed omavahel suhtlevad. Kui laps on pärast mängu erutatud – tunneb kurbust, kui kaotas ja ülevoolavat rõõmu, kui võitis, on see märk, et ta tunneb emotsionaalseid tagajärgi ning eristab õiglasi ja ebaõiglasi olukordi. See näitab, kui palju on laps sisemiselt kasvanud ja kuidas areneb tema võime emotsionaalselt reageerida konkreetsetele juhtumitele. 

Pärast teist sünnipäeva on laps rohkem huvitatud aktiivsetest ja liikumist nõudvatest mängudest – liikumine teeb palju rõõmu ja aitab tundma õppida oma keha. Pisike laps ronib kõrgele, sööb, tantsib treppidest alla ja hüppab voodil. Kaheaastane tunneb end juba otsustusvõimelise ja iseseisvana. Ta tunneb, et võib ise otsustada ja oma otsuseid täide viia. Tihti võivad need tegevused täiskasvanute vaatevinklist tunduda valedena, kuid on lapsele üliolulised. Vanemad ei tohiks vähendada lapse arvamuse tähtsust, vaid kuulama tema mõtteid ja andma talle põhjendatud vastuseid, kui arvamused ei ühti. See arendab lapse suutlikust suhelda ning õpetab leidma kompromisse, kui on erinevad arvamused ja kogemused. 

 20171101213657-73663.jpg

 

Positiivse ja loomingulise lapse arengut toetavad artiklid on valminud koostöös LEGO DUPLO ja LEGO mänguasjatootjaga LEGO Group.

LEGO Group on pühendunud lastele turvaliste, harivate ja loomingulisust toetavate mänguelamuste pakkumisele. Mängides LEGO DUPLO või LEGO komplektidega arendavad lapsed võtmeoskusi, loomingulist mõtlemist, õpivad lahendama probleeme ja kontsentreeruma. Rohkem informatsiooni laste hariduse ja mängude kohta leiad www.lego.com, turvaline keskkond ka lastele. 

Kommenteerimiseks pead sisse logima Registreeru

Emmede Klubi lugejad testivad Philips Avent tooteid

Emmede Klubi lugeja Deili testis Philips Avent tassist joomise harjutuskomplekti

Emmede Klubi lugeja Deili testis Philips Avent tassist joomise harjutuskomplekti

Emmede Klubi lugeja Kristiina testis Philips Avent tassist joomise harjutuskomplekti

Emmede Klubi lugeja Kristiina testis Philips ...

Emmede Klubi lugeja Doris testis Philips Avent tassist joomise harjutuskomplekti

Emmede Klubi lugeja Doris testis Philips ...

Emmede Klubi lugeja Merje testis Philips Avent tassist joomise harjutuskomplekti

Emmede Klubi lugeja Merje testis Philips ...

Emmede Klubi lugejad testivad: Philips Avent rinnapiima säilitustopsid

Emmede Klubi lugejad testivad: Philips Avent ...

ZOOMBOOK

ZOOMBOOK fotoraamatud
VIDEO! Zoombook: Näpunäiteid lapse esimeseks sünnipäevapeoks

VIDEO! Zoombook: Näpunäiteid lapse esimeseks sünnipäevapeoks

VIDEO! Beebiminutid: Zoombook fotoraamatud

VIDEO! Beebiminutid: Zoombook fotoraamatud

Südamlik innovatsioon - postkaardid saajale otse sinu nutitelefonist

Südamlik innovatsioon - postkaardid saajale otse ...

VIDEO! Beebipäevik: Kätlini fotonipid ja piltide talletamine fotoraamatusse

VIDEO! Beebipäevik: Kätlini fotonipid ja piltide ...

Fotoraamatute tootja ZOOMBOOK siseneb Eesti turule 1000 raamatu kinkimisega

Fotoraamatute tootja ZOOMBOOK siseneb Eesti turule ...

Emmede Klubi lugejate sünnituslood

Sünnilugu: Kuidas Rosaly-Marleen siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Rosaly-Marleen siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Georg siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Georg siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Armin siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Armin siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kadriliis siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kadriliis siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Karl siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Karl siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Saara siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Saara siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Heilika siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Heilika siia ilma sai

Värskeimad blogipostitused

Kristi blogi: Kahene - kas kohutav või vaimustav?

Kristi blogi: Kahene - kas kohutav või vaimustav?

Marise blogi: Noored, kes ei leia enam pärismaailmas kohta

Marise blogi: Noored, kes ei leia ...

Kristi blogi: Paarisuhte värskena hoidmisest

Kristi blogi: Paarisuhte värskena hoidmisest

Marise blogi: Värvirõõmus sügis õues ja toas

Marise blogi: Värvirõõmus sügis õues ja ...

Kristi blogi: Kuidas ma oma lapse sõimerühma viisin

Kristi blogi: Kuidas ma oma lapse ...

Raseduskalender

Sisesta oma viimase menstruatsiooni kuupäev, et välja selgitada, mitmes rasedusnädal sul hetkel käsil on.
Logi ennast sisse, et raseduskalender salvestada!
Registreeru