Mida me saame õppida skandinaavlastelt, kes kasvatavad maailma õnnelikemaid lapsi?

LEGO®
LEGO® 27. detsember 2017 15:39

Taani on kuulus Hans Christian Anderseni muinasjuttude, LEGO® mänguasjade ja kõige õnnelikuma rahva poolest maailmas.  See on üks väiksemaid riike, kuid on kuulus hea tuju retsepti poolest. Mida see hea tuju retsept sisaldab?

Lastest, kes kasvavad üles lahkes ja heasoovlikus keskkonnas, saavad õnnelikud täiskasvanud –  mis on ka loogiline. Fakti, et Taani haridus on eriline, on märgatud. Ideele seda ka raamatus kajastada, tuli kirjanik ja psühholoog Jessica Joelle Alexanderil, kes abiellus taanlasega ja kelle lapsed sündisid Taanis. Koos Taani psühhoterapeudi Iben Dissing Sandahiga kirjutasid nad raamatu “The Danish Way of Parenting. What the Happiest People in the World Know about Raising Confident, Capable kids” (“Taani moodi lastekasvatus. Mida teavad maailma kõige õnnelikumad inimesed enesekindlate ja toimekate laste kasvatamisest”), millest on tasapisi saanud rahulikkuse ja kannatlikkuse sõnumitooja kogu maailmas.

20171227215813-16347.jpg

Vaba mäng

Taani, ehkki väike riik, on liider nii tubaste kui ka õuemänguasjade tootmises. Me kõik teame LEGO nime ja koos teise suure Taani ettevõtte, Kompan’iga, ehitavad nad suurima õuemänguala maailmas. Taanis tähendab “vaba mäng” lastele kohustuslikku tööd, mitte lihtsalt aja veetmist. Vaba mäng on lapse arengus asendamatu, see aitab lapsel kasvada enesekindlaks, ise hakkamasaavaks ja õnnelikuks täiskasvanuks. On ülioluline võimaldada lapsel vabalt mängida, nii et ta saab kehtestada oma mängureegleid ja kasutada oma kujutlusvõimet. Vaba mäng ei arenda mitte ainult füüsilist keha ja kontsentreerumisvõimet, vaid ka sotsiaalseid oskusi, loomingulisust, kujutlusvõimet ja oskust avastada ja analüüsida ümbrust enda ümber. Ja muidugi, samal ajal saavad ka vanemad veidi vaba aega lõõgastumiseks. Lõppude lõpuks ei pea laste kasvatamine olema pingeline ja stressirohke. Laste ja vanemate tunnetega, mis on tegelikult õnneliku pere alus, pole rangetel kasvatusreeglitel ja normidel midagi ühist.

 

Realistlik vaade

Kui sulle meeldib filme vaadata, oled võib olla märganud, et Ameerika filmides on muinasjuttudele sarnane stsenaarium. Peategelased on hädas, kuid nad tulevad halvast olukorrast välja ja elavad pärast hästi ja igavesti. Skandinaavia filmid on rohkem vaimudest ja hallist alast kui muinasjutumaailmast. Kui tuletame meelde Hans Christian Anderseni töid, siis paljud neist lõppevad nagu “Tütarlaps väävlitikkudega”. Rääkimine tõelistest kogemustest ja erinevatest (kaasaarvatud rasketest ja ebameeldivatest) tunnetest aitavad lapse arengule kaasa ja hiljem suudab ta selliste olukordadega toime tulla ning elus ette tulevaid raskusi lahendada.

Raamatu autorite sõnul on Taani lastel tõeline suhe maailmaga, nad suudavad mõista ja aktsepteerida ennast ja teisi inimesi nii, nagu nad on. Realistlik vaade on otseselt seotud psühholoogilise resistentsusega. See annab ka oskuse püstitada saavutatavaid ootusi, mitte soovida kättesaamatuid eesmärke ning proovida sobituda popkultuuri veatu välimuse ja suurepäraste saavutustega, mis ei ole õnneallikad, vaid pigem pidev pettumuse ja rahulolematuse jada.

 20171227215842-45389.jpg

Õige vaade elule

Optimistid ignoreerivad ebameeldivaid fakte elus, pessimistid märkavad vaid negatiivset, kuid kõige produktiivsem oleks vaadata elu realistliku optimismiga. Taanlased suudavad näha positiivsust isegi olukordades, kui teised ei suuda. Halb ilm? Muidugi, ka taanlased ei hüppa rõõmust, kuid näevad seda kui suurepärast võimalust veeta õdus õhtu kamina ees pere ringis (jah, isegi suvel, miks mitte?). Või siis ütlevad nad, et pole halba ilma, on lihtsalt vale riietus. Taanlastel pole ka kombeks laste käitumise ega nende ebaõnnestumiste pärast viriseda, mistõttu lapsed ei tunne end mingil moel läbikukkununa.

Empaatia

Empaatia on võime näha maailma läbi teise inimese perspektiivi, ära tunda ja aru saada teise inimese tundeid. Raamatu autorite sõnutsi on empaatia vastand “maailmanaba” sündroom või nartsissism, mis on viimastel aastatel Ameerika teismeliste seas laialt levinud. Taani lapsi õpetatakse väga varakult ära tundma emotsioone, olema avatud, reageerima emotsioonidele korrektselt ja looma eluterveid suhteid, kartmata olla liiga tundlik või haavatav. Kõik see aitab kaasa tervisliku ja emotsionaalse õhkkonna loomisele. Lapsed õpivad empaatiat, jälgides iga päev oma vanemaid. Taanlased on empaatilised. Nad on targad vanemad, kes mõistavad oma lapsi ja seavad neile adekvaatseid ootusi. Taanlased reageerivad sõbralikult oma laste pidevatele piiride katsetamistele ja ei arva eriti midagi külmast ja passiivsest, “mitte ühtki lollust” käitumise ohjamisest.

Ultimaatumiteta

Füüsiline karistamine on olnud Taanis keelatud 20 aastat. Teised autoritaarsed kasvatusvahendid (kuulekuse nõue, kontroll, kõrgendatud hääl) pole samuti populaarsed. Taanlastele tüüpilist vanema stiili võib siiski nimetada autoriteetseks. Vanemad ei nõua mitte ainult distsipliini, vaid toetavad ka oma lapsi, võtavad arvesse emotsionaalseid vajadusi, selgitavad oma otsuseid pidevalt. Nad eelistavad tahtlikku käitumist ja ei nõua pimedalt reeglite järgimist. Isegi kui mõnikord peavad nad sõja võitmiseks kaotama ühe lahingu. See hoiab ära pidevad ultimaatumid ("Kui sa ei kuula, siis ei lähe me sinna", "Kui sa ei kuula, siis ei osta me seda" jne) ja lõputud võistlused laste ja vanemate vahel. Loomulikult nõuab see lõputut kannatlikkust, meelerahu ja laste austust, kuid Taani näide näitab meile, kui tulus see lõpuks on.

 

Koosolemine ja Hygge (hubasus)

Alates 2013. aastast tegutseb Kopenhaagenis Õnne Uurimise Instituut. Selle instituudi juht Meik Wiking on kirjutanud raamatu “The Little Book of Hygge” (“Väike hygge-raamat”), mis on saanud väga populaarseks üle maailma, muutes sõna “hygge” tuntuks paljudes riikides ja saades õnneliku eluviisi sünonüümiks. “Hygge” julgustab inimesi elama hetkes, lõpetama mõnikord igapäevane kiirustamine ja looma kodus õdus õhkkond. Samuti õpetab see lapsi olema “siin ja praegu”, lülitama välja teleka ja arvuti, lõpetama virisemine ja nautima väikesi hetki, ilusaid momente igas päevas ja jagama positiivseid emotsioone.

Õnnetunne suureneb, kui süüdatakse mõni küünal, juuakse koos maitsvat teed, küpsetatakse midagi või vesteldakse oma lähedastega. Taanlased on õppinud nautima selliseid väikseid asju, nägema positiivset igas situatsioonis ja looma koosolemise õhkkonda. Lisaks mõistavad nad, kui tähtis on leida laste jaoks aega ja kui tähtis on see lastele.

 

Taani kogemus

Eglė Eidukevičiūtė, turunduse ja efektiivsuse osakonna juhataja LEGO peakorteris Billundis kasvatab oma 2,5-aastast poega Matthat, kes on käinud aasta Billundi lasteaias. Eglė sõnul on taanlaste lastekasvatusmeetodite erinevused märgatavad nii lastehoiu- kui ka tervishoiusektoris: lastehoidudes ja lasteaedades toimub palju tegevusi õues – jalutamine, rattaga sõitmine, mänguplatsil mängimine. Sõimelapsed magavad õues vankrites aastaringselt, isegi kuni -10-kraadise külmaga. Kui laps ei jää magama, viib hoidja ta ümbruskonda jalutama. Lastele antakse süüa iga 2—3 tunni järel, nii et pole hullu, kui laps mingi söögikorra ajal süüa ei soovi. Kõik teavad, et ei lähe kuigi kaua, kui puu- või juurvili on jälle laual."

Eglė Namiūnienė toob samuti välja laste tervishoiu erinevusi: "Ei teki teiste nakatamise paanikat, kui laps natuke köhib ja ei peeta vajalikuks seda kohe voodis ravida. Isegi tuulerõugetega last ei isoleerita teistest vaid tuulerõugeid põdenud ja mittepõdenud lapsed suunatakse eraldi. Arstid on väga ettevaatlikud ja antibiootikume kirjutatakse välja vaid väga äärmuslikel juhtudel. Standardprotseduur algab arsti juures veretestist, siis selgitatakse välja, kas tegemist on viirusliku või bakteriaalse nakkusega. Kui tegemist on viirusega, saadetakse laps koju. Kõrge temperatuur või olla isegi kolmel päeval. Kui kolmandal päeval temperatuur ei lange, tuleb arst uuesti last vaatama, kuid tavaliselt arstimeid ei kasutata. Enamasti langeb palavik rohtudeta." Sellised meetodid aitavad kiiresti määrata haiguse, kasutada efektiivset ja edukat ravimeetodit ning  vältida liigset muretsemist laste pärast.

Kasvatamine algab hetkest, kui laps tuleb perekonda. Aastate jooksul koguneb rõõmsaid ja põnevaid hetki, kuid ka väsitavaid ja murettekitavaid aegu. See on suur väljakutse – hoolitseda vastsündinu eest ja juhatada ta läbi elu, õpetada kõike, mida vaja, et lapsest kasvaks võimekas, enesekindel ja õnnelik inimene. Arvestades Taani edukust selles küsimuses, peaksime me kindlasti rakendama neid näpunäiteid oma tegevuses lapsevanematena. On alati kasulik meeles pidada, et lapse kasvatamisel on oluline näidata talle oma armastust, austust, alatist toetust ja õpetada erinevate olukordadega toimetulekut läbi heade näidete.

Positiivse ja loomingulise lapse arengut toetavad artiklid on valminud koostöös LEGO DUPLO ja LEGO mänguasjatootjaga LEGO Group.

LEGO Group on pühendunud lastele turvaliste, harivate ja loomingulisust toetavate mänguelamuste pakkumisele. Mängides LEGO DUPLO või LEGO komplektidega arendavad lapsed võtmeoskusi, loomingulist mõtlemist, õpivad lahendama probleeme ja kontsentreeruma. Rohkem informatsiooni laste hariduse ja mängude kohta leiad www.lego.com, turvaline keskkond ka lastele.

Kommenteerimiseks pead sisse logima Registreeru

Emmede Klubi lugejad testivad Philips Avent tooteid

Emmede Klubi lugejad testivad: Philips Avent rinnapiima säilitustopsid

Emmede Klubi lugejad testivad: Philips Avent rinnapiima säilitustopsid

Emmede Klubi lugejad testivad: Rinnapiima säilitustopsid

Emmede Klubi lugejad testivad: Rinnapiima säilitustopsid

Emmede Klubi lugejad testivad: Philips Avent rinnapiima säilitustopsid

Emmede Klubi lugejad testivad: Philips Avent ...

Emmede Klubi lugejad testivad: Philips Avent rinnapiima säilitustopsid

Emmede Klubi lugejad testivad: Philips Avent ...

Emmede Klubi lugejad testivad: Philips Avent rinnapadjad

Emmede Klubi lugejad testivad: Philips Avent ...

ZOOMBOOK

ZOOMBOOK fotoraamatud
VIDEO! Zoombook: Näpunäiteid lapse esimeseks sünnipäevapeoks

VIDEO! Zoombook: Näpunäiteid lapse esimeseks sünnipäevapeoks

VIDEO! Beebiminutid: Zoombook fotoraamatud

VIDEO! Beebiminutid: Zoombook fotoraamatud

Südamlik innovatsioon - postkaardid saajale otse sinu nutitelefonist

Südamlik innovatsioon - postkaardid saajale otse ...

VIDEO! Beebipäevik: Kätlini fotonipid ja piltide talletamine fotoraamatusse

VIDEO! Beebipäevik: Kätlini fotonipid ja piltide ...

Fotoraamatute tootja ZOOMBOOK siseneb Eesti turule 1000 raamatu kinkimisega

Fotoraamatute tootja ZOOMBOOK siseneb Eesti turule ...

Emmede Klubi lugejate sünnituslood

Sünnilugu: Kuidas Rosaly-Marleen siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Rosaly-Marleen siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Georg siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Georg siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Armin siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Armin siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kadriliis siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kadriliis siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Karl siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Karl siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Saara siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Saara siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Heilika siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Heilika siia ilma sai

Värskeimad blogipostitused

Kristi blogi: Paarisuhte värskena hoidmisest

Kristi blogi: Paarisuhte värskena hoidmisest

Marise blogi: Värvirõõmus sügis õues ja toas

Marise blogi: Värvirõõmus sügis õues ja ...

Kristi blogi: Kuidas ma oma lapse sõimerühma viisin

Kristi blogi: Kuidas ma oma lapse ...

Gerri blogi: Maitsev tatraroog

Gerri blogi: Maitsev tatraroog

Marise blogi: Kas Sinu koduaed on lapse jaoks ohutu?

Marise blogi: Kas Sinu koduaed on ...

Raseduskalender

Sisesta oma viimase menstruatsiooni kuupäev, et välja selgitada, mitmes rasedusnädal sul hetkel käsil on.
Logi ennast sisse, et raseduskalender salvestada!
Registreeru