Toimiv immuunsüsteem, õnnelik laps! Väärt soovitused vanematele

Toimiv immuunsüsteem, õnnelik laps! Väärt soovitused vanematele

19. Mar 17:34 Emmede Klubi Emmede Klubi

Nina tilgub, kurk on valus ja otsmik tulitab – ilmselt jääb kooliminek täna ära. Nagu ka kauaoodatud jalkamäng laupäeval. Selge see, et sagedane haigestumine võib niigi kiires argirütmis kogu pere rivist välja lüüa.

Kuid lapse haigestumist kuus kuni kaheksa korda aastas peetakse normaalseks. Väikelastel võib tavapäraseks pidada kuni kahtteist haigusjuhtumit aastas. Suurenenud vastuvõtlikkus nakkustele on tingitud sellest, et lapse immuunsüsteem ei ole veel täielikult välja arenenud ega saavutanud oma küpsust. Lastel ei õnnestu külmetushaigusi ja nakkusi vältida, kuid tugev immuunsüsteem aitab vähendada tõsiseid ohte ja tüsistusi.

Mitte ainult väikelapsed, vaid ka noorukid võivad teismeeas sageli külmetuda, sest immuunsüsteemi vastupanuvõime nõrgeneb igapäevase stressi mõjul. Samuti ei tohiks unustada, et lasteaias või koolis külge hakanud viirused ja bakterid tuuakse koju kaasa, seega peame ka meie, täiskasvanud, oma immuunsüsteemi tugevdama.

Lapsevanemana küsin endalt sageli, kuidas tugevdada oma lapse immuunsüsteemi nii, et ta ei nakatuks igast haigustekitajast, millega lasteaias või koolis kokku puutub, ja elaks külma talve üle võimalikult tervena.

Õpivõimeline immuunsüsteem: kuidas nakkused lapse immuunsüsteemi tugevdavad

Lastele meeldib koguda kive, sulgi, kleebiseid. Immuunsüsteem kogub sarnaselt eri viiruste profiile. Lapsepõlves on immuunsüsteem justkui treeningufaasis, õppides eristama patogeenseid viirusi ja baktereid kahjututest mikroobidest ning täiustades oma kaitsemehhanisme. Eriti vilgas haigustekitajate vahetus toimub lasteaias ja koolis teiste lastega. See on kurnav, kuid immuunsüsteemi jaoks hädavajalik õppeprotsess.

Lapsevanematena peame mõistma, et väikelaste nakkushaigusi täielikult vältida ei ole võimalik. Keha õpib igapäevaelus esinevate patogeenide mõjul vallandama mitmeid immuunvastuseid. Niisiis – selleks, et õppida end kaitsma, peab laps kõigepealt haigestuma. See, kui tõsiselt laps haigestub, sõltub patogeeni tüübist ja immuunsüsteemi treenitusest.

Kui keha on saanud piisavalt õppetunde ja „trenni“, mäletavad lümfotsüüdid „sissetungijaga“ uuesti kokku puutudes varem kogetut ning suudavad asuda kaitsepositsioonile palju kiiremini ja sihipärasemalt. Lümfotsüütide ülesanne on toota patogeenseid mikroorganisme hävitavaid antikehi. See tähendab, et lapse immuunsüsteem muutub tugevamaks. Tänu sellele kaitsmälule säilib inimesel kogu elu vältel immuunsus lastehaigusteks peetavate leetrite või punetiste vastu.

Mis veel lapse immuunsüsteemi tugevdab?

Värske õhk

„Laps peab õue minema!“ Mõnele lapsevanemale tundub see näiliselt lihtne vanaema ütlus sekkumisena lapse kasvatamisse, mitte hea nõuandena. Aga vanaemal on seekord õigus. Immuunsüsteemi „karastamiseks“ peaksid lapsed iga päev vähemalt tund aega õues viibima – ja seda sõltumata tuulest või muudest ilmastikuoludest.

Korrapärane liikumine

Sport ei paranda mitte ainult füüsilist vormi, vaid mõjub hästi ka immuunsüsteemile, kuna piisav kehaline koormus paneb tööle erinevad immuunsüsteemi rakud.

Piisav uni

Vanematena peame tagama, et meie laste päevarütm oleks tervislik ja nad läheksid õigel ajal magama. Unepuudus kahandab immuunsüsteemi rakkude kaitsevõimet. Milline on tervislik unevajadus?

  • Imikutel: 16–18 tundi
  • Väikelastel: 12–14 tundi
  • Lasteaialastel ja koolieelikutel: 10–13 tundi
  • Koolilastel vanuses 6–12 aastat: 9–12 tundi
  • Teismelistel vanuses 13–18 aastat: 8–10 tundi

Stressi leevendamine

Krooniline stress kodus, lasteaias või koolis võib suurendada vastuvõtlikkust nakkustele mitte ainult lastel. On oluline, et lastel (ja ka vanematel) oleks piisavalt põnevaid vaba aja veetmise võimalusi, mis toovad ellu tõelist rõõmu.

Vaimne tasakaal

Vaimse tervise probleemid ja psühholoogiline pingeseisund mõjuvad samuti immuunsüsteemile halvasti. Sellepärast on väga tähtis luua lapsele tunne, et ta on pereringis hoitud ja armastatud. Et igas päevas oleks lisaks koolitöödele ja kohustustele ka tervistavat puhkust, naeru ja lõbu. Laps peaks end tundma turvaliselt ka väljaspool kodu, lasteaias ja koolis, ning suhtlema teiste lastega.

Mustus teeb terveks? Jah, kokkupuude mikroobidega tugevdab lapse immuunsüsteemi

„Ära unusta pärast tualetis käiku ja enne sööki käsi pesta!“ – kes poleks kuulnud seda nii levinud lauset?! Lapse immuunsüsteem on mikroobidele eriti vastuvõtlik. Ei ole üllatav näha värskeid vanemad käimas oma beebi järel desinfitseeriva salvrätiga ja rebimas kohe käest ära kõike, mida väikelaps võiks suhu panna. Tasub siiski meeles pidada, et liigne puhtus ei ole lapse immuunsüsteemi arengu seisukohast parim valik.

Lapse immuunsüsteem saab areneda ainult kokkupuutel mikroobidega. Just kokkupuutel mikroobidega õpib immuunsüsteem eristama häid baktereid või viiruseid halbadest. Kui lapse immuunsüsteem on alastimuleeritud, väheneb immuunsüsteemi rakkude hulk. Samas on hügieen väga oluline, et vältida immuunsüsteemi ülekoormust. Kui komm tänavale maha kukub, ei tohiks seda enam suhu panna. Korrapärane ja hoolikas kätepesu peaks olema enesestmõistetav iga lapse ja täiskasvanu – eriti viiruste leviku kõrgperioodil!

Tervislik toitumine ja piisavas koguses toitaineid

Kõige olulisem panus immuunsüsteemi tugevdamiseks on igapäevane tervislik toitumine. On tõestatud, et toiduained, mis sisaldavad rikkalikult kõiki immuunsüsteemi jaoks vajalikke toitaineid, nagu C- ja D-vitamiin ning tsink, soodustavad immuunsüsteemi nõuetekohast arengut. Parimad immuunsust tugevdavad vitamiinide allikad on laste jaoks värsked puu- ja köögiviljad.

Kuid teatud juhtudel ainult tavatoidust ei piisa. Näiteks D-vitamiini puhul. Seda immuunsüsteemi nõuetekohaseks arenguks ja toimimiseks vajalikku vitamiini toodab keha päikesevalguse toel. Meie kui lapsevanemate ülesanne on tagada, et lapsed saaksid päikesevitamiini piisavalt, eriti aasta pimedamal ajal, kui liikvel on ka viirused.

Valides lastele D-vitamiini, pöörake tähelepanu eakohasele annusele, lapsesõbralikule ravimivormile ja, mis kõige tähtsam, sertifitseeritud kvaliteedile.

Immuunsüsteemi toetamiseks on vajalikud ka teised vitamiinid ja mikroelemendid. Vitamiinide tähtsust lapse tervisele võib selgitada ka nõnda: kui kehapolitsei on sunnitud võitlema ohtlike haigusi tekitavate sissetungijatega, vajab ta kvaliteetset ja olukorrale vastavat laskemoona. Vitamiinid, mineraalid ja mikroelemendid täiendavad hästi kehaomast „head laskemoona“.

Normaalseks immuunsüsteemi toimimiseks hädavajalikud vitamiinid on: A-vitamiin, B6-vitamiin, B12-vitamiin, C-vitamiin, D-vitamiin, foolhape, samuti mineraalid – raud, vask, seleen ja tsink.

Kui laps on pirtsakas sööja või haigestub sageli, täiendavad „head laskemoona“ suurepäraselt Orthomoli rikkaliku koostisega ja biokeemiliselt tasakaalustatud toidulisandid.

Orthomol junior c plus on rikkalik toitainete segu, mis toetab lapse kasvamist, arengut ja immuunsüsteemi nõuetekohast toimimist: 12 vitamiini, 10 mineraali ja taimsed toimeained – tsitruse bioflavonoidid, beetakaroteen, luteiin ja lükopeen.

Orthomol Junior Omega plus sisaldab oomega-rasvhappeid koos vitamiinide ja mineraalidega, mis edendavad laste kognitiivsete funktsioonide normaalset arengut. Oomega-rasvhapped vajavad organismi ainevahetuses osalemiseks mitmeid teisi toitaineid: C- ja B6-vitamiini, niatsiini, tsinki, magneesiumi jt. Toote Orthomol junior Omega plus koostis soodustab igati oomega-rasvhapete hõlmatust organismi biokeemilistes protsessides.

Orthomol pro junior sisaldab häid baktereid, mis hoolitsevad soolestiku mikrofloora tasakaalu eest. See on vajalik, et säilitada toimiv immuunsus lapse üldise tervise heaks, aga ka nakkuste läbipõdemise ja antibiootikumikuuri järel.

Olgu nii meil endil kui ka meie lastel hea immuunsus ja tervis!