Beebi areng: 1. ja 2. elunädal.

Beebi areng: 1. ja 2. elunädal.

25. Jan 2013, 11:44 Emmede Klubi Emmede Klubi

Õnnitlused beebi sünni puhul!

Tänasest hakkame avaldama artikleid kuni 1-aastase beebi arengu kohta, milles räägime hooldusest, arenguetappidest ja huvitavatest faktidest. 


Beebi kasvab!


Tõenäoliselt võtab su beebi usinalt kaalus juurde ja muutub sotisaalsemaks.

Ja ära imesta, kui ta nõuab rohkem süles olemist. Vastsündinu kasvuspurdid võivad esineda 3-nädalaselt, 6-nädalaselt ja 3-kuusena. Selliseid olukord, kus laps ei kasva või käitu “raamatu” järgi, võib esineda ka muul ajal. Iga beebi on erinev ja nende arusaamine maailmast ja areng toimub neile sobival ajal.


Milline näeb vastsündinu välja?

Pea.

Su beebi pealaes on kaks lohukest ( lõge), mis tavaliselt kasvavad kinni selleks ajaks, kui laps saab 2-aastaseks. Kuigi sulle võib tunduda, et need on väga õrnad, sest sa näed, kuidas need lausa tuksuvad, ära muretse, sest nad on kaetud membraaniga, mis kaitseb pead.

Nahk.

kui nahk on roosakas või kreemjas, ei tasu muretseda. Vastsündinud nahk on tundlik ja lööbed ning ärritused tekivad kergesti, aga need kaovad ka sama kiirelt kui tekkisid.

Nabaväät

3-nädalaseks saades on tõenäoliselt nabaväät ära kukkunud, kuid kui veel ei ole, tuleb see piirkond kuivas hoida. Seni, kuni nabaväät ei ole ära kukkunud, ei ole soovitatav last vannis käsnaga pesta.

Hingamine 

Kas olete kunagi märganud, et laps hingab korrapäratult? Enamik vanemaid instinktiivselt kontrollivad, kas nenede pisike hingab. Ebareeglipärane hingamine on beebi puhul esimesel elukuul täiesti normaalne.

Beebi hooldus

Et kindel olla, et laps magaks turvaliselt  “nagu beebi”, jälgi nõuandeid, kuidas vältida imikute äkksurma sündroomi. Et selle( SIDS) riski vähendada:

  • Vastsündinu peaks magama selili või toestatult külili. Uuringud näitavad, et see vähendab äkksurma riski 50% võrra. ( Ära jäta last kõhuli magama!)
  • Ära suitseta kodus ja ära vii ka last ümbrusesse, kus suitsetatakse. Lastel, kes hingavad suitsust õhku sisse, on suurem äkksurma risk.
  • Toida rinnaga.
  • Ära hoia beebit liiga soojas. Toa temperatuur peaks olema selline, et sa ka ennast seal hästi tunned. 
  • Kasuta beebi voodis tugevat madratsit ja väldi suletekke ning patju – need võivad tekitada lämbumisohtu..
  • Jälgi, et beebi voodi oleks täpselt intstruktsioonide järgi kokku pandud.
  • Kontrolli, et madrats oleks pingul ja tugev ja sobiks võrevoodi mõõtudega. ( Liiga pehme madrats ei ole hea, sest beebi võib sinna liigselt sisse vajuda).
  • Kui laps on sinu voodis, väldi pehmeid madratseid ja vesivoodit – need pole lapsele turvalised. 
  • Kui laps magab teie juures, pane ta enda lähedale - enda ja partneri vahele, et ta voodist alla ei kukuks. Kui nii on ebamugav, võid voodi seina äärde lükata ja beebi võib sinu ja seina vahel magada.
  • Ära säti beebi ümber patju.
  • Kui sa oled tarbinud alkoholi või narkootikume, ära võta last enda kaissu magama, sest sa oled sügavas unes ja võid beebile peale vajuda. 

Sina ja Su perekond.


Kui sa tunned ennast kurnatuna, räägi sellest oma partnerile. Paljud emad kogevad väsimust ja nõrkust, seda eriti beebi esimestel nädalatel, kui ema veel harjub oma uue rolliga. Pea meeles, et ka keha alles sünnitas beebi ja vajab aega, et raskest tööst puhata.

Ka iga paari tunni tagant rinnaga toitmine väsitab ja on väga oluline igal vabal hetkel puhata.

Kui sa oled lapse magama uinutanud, ära kiirusta söögitegemisega või nõudehunniku juurde, mis seal juba teist päeva ootab – puhka!

Sinu partner ja laps vajavad ema, kes naeratab ja ei ole pinges, mitte ema, kes on pidevalt ärritunud!

Kui sa oled vähem magada saanud, kasuta ära aega, mil beebi magab ja tukasta koos temaga

Lapse nägemine.


Kas teadsid, et beebi näeb kõige paremini siis, kui sa talle süüa annad? Esimesel elukuul näeb beebi kõige paremini 30-40cm kaugusele – see on just see kaugus, mis jääb imetades sinu ja beebi näo vahele.

Anna talle neid toredaid lähedushetki nii palju, kui ta soovib!

 

Emmede Klubi !