Imetades magama jäänud ja lapse kaotanud ema: Palun, palun olge ohtudest teadlikud

Imetades magama jäänud ja lapse kaotanud ema: Palun, palun olge ohtudest teadlikud

17. Oct 2019, 14:40 Emmede Klubi Emmede Klubi

Suurbritannia ema Laurie Jade Woodruffi poeg Arthur oli kolmekuune, kui ta ühel ööl ootamatult suri. Pikka aega süüdistas Laurie juhtunus ennast. Nüüd soovib ta lihtsalt teiste vanemate teadlikkust tõsta. 

Arthur sündis üsasisese kasvupeetuse tõttu veidi väiksena, kaaludes 2300 grammi. "Ma polnud kunagi kedagi nii väga armastanud. Ma teadsin koheselt, et surteksin tema eest. Ta oli ideaalne. See oli mu elu parim hetk," meenutab Laurie. 

Kuna Lauri tahtis lapsele ilmtingimata parimat, jätkas ta imetamist olenemata sellest, et lapse väikese kaalu tõttu läks protsess üle kivide ja kändude ning kaal langes 1800 grammini. 

"Ta vihkas oma voodis olemist, karjus seal, nii et ma võtsin ta endaga oma voodisse kaissu. Tagasi vaadates soovin ma, et ei oleks seda teinud, kuid tol hetkel tundus oma lapsega kaisutamine mulle nii loomulik."

Ühel varahommikul Arthurit voodis imetades jäi Laurie magama. Kui ema mõne aja pärast ärkas, oli kolmekuune Arthur jääkülm ja tema ninast paistis kuivanud verd. Laurie lamas osaliselt Arthuri peal. 

Beebi viidi haiglasse, kus ta tunnistati surnuks ning surma põhjuseks märgiti imikute äkksurma sündroom. 

"Ma igatsen Arthurit pidevalt," ütleb Laurie. "Kuid ma ei tunne end enam süüdi. Ma tean, et ma ei tapnud oma poega. Ma usun, et ta oleks igal juhul läinud. Kuid ma tahan, et teised vanemad oleksid palun, palun, palun kursis beebiga koos magamisega kaasnevate ohtudega.“

Kas beebiga koos magamine on ohtlik?

Paljud inimesed arvavad, et ema ei ole instinktide tõttu võimeline oma beebile unes peale keerama, kuid see ei vasta kahjuks tõele – seda juhtub. Ka Eestis suri tänavu kevadel imik, kelle ema jäi varahommikul voodis imetades kogemata magama ning leidis mõned tunnid hiljem ärgates beebi oma küljelt surnuna. Seepärast soovitatakse lapse toitmise ajal magama jäämisest hoiduda. 

Imiku äkksurma sündroomi ehk hällisurma täpne põhjus ei ole teada, kuid teada on hulgaliselt tegureid, mis hällisurma riski suurendavad:

  • Kokkupuude tubakasuitsuga (ema või isa või teiste lähedaste suitsetamine).
  • Kõhuli magamine, kui beebi ei oska veel ise keerata.
  • Liiga soe ruum. 
  • Liiga pehme magamisase, lahtised padjad-tegid, võrekaitsmed jm vaba hingamist takistav.
  • Hällisurm ohustab enam madala sünnikaaluga või enneaegseid lapsi, poisslapsi ning piimasegu saavaid lapsi.
  • Samuti suurendavad hällisurma riski rasedusaegne vähene hool, kehva toitumine, keelatud ainete tarvitamine. 

Äkksurma riski vähendavad riskiteguritest hoidumine, rinnaga toitmine, luti imemine ning see, kui beebi magab oma ema või isa vahetus läheduses, kindlasti ühises toas, kuid siiski eraldi voodis. Mitmed uuringud on leidnud beebiga ühes voodis magamise ja hällisurma vahel seose. 

UNICEF on seisukohal, et kuna emaga magavad beebid on rahulikumad ja see soosib imetamist, mis aga hoopis vähendab hällisurma riski, siis ei ole niivõrd oluline vältida koos magamist üleüldiselt, kuivõrd on oluline vältida koos magamisega seotud ohtusid.

Nimelt näitab Suurbritannia statistika, et beebiga koos magamine on ohtlik peamiselt siis, kui magama jäädakse diivanil või tugitoolis (ebatasane pind), beebiga koos magav vanem on suitsetaja või tarbinud alkoholi või narkootikume. Samuti soovitab UNICEF hoiduda rmadalakaaluliste või enneaegsete beebidega ühes voodis magamisest. Nendest ohtlikest kombinatsioonidest hoidudes väheneksid beebiga ühes voodis magamisega seotud hällisurmajuhtumid 90%. 

 

Ootame Emmede Klubis avaldamiseks alati uusi kogemuslugusid: toimetus@emmedeklubi.ee. Soovi korral aitame loo ka kirja panna. Samuti võid jääda anonüümseks.