Kantud laps on rahulikum, tervem ja areneb kiiremini

Kantud laps on rahulikum, tervem ja areneb kiiremini

11. Apr 2016, 12:34 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapsed, keda kantakse regulaarselt kõhukotis või kandelinas, on eakaaslastest rahulikumad, tervemad ja arenevad kiiremini. Kandev ema või isa säästab aga oma selga ja saab muudeks tegudeks vabad käed. Lapsekandmise edendaja Britt Ernewein ja lapsekandmisnõustaja Kadri Viirand kirjeldavad Briti blogis, miks lapse kotis või linas kandmine on hea mõte.

Beebi üks põhivajadusi on une, toidu, paraja riietuse ja kuiva pepu kõrval ka lähedusvajadus. Uuringuga on tõestatud, et lapsed, keda kantakse, nutavad päeval 43 ja õhtusel ajal 52 protsenti vähem kui nende eakaaslased. Seega on kantavad lapsed umbes poole rahulikumad!

Nutmine täidab beebi aju stressihormooniga ja sel ajal tema aju ei õpi. Rahulik laps on aga aktiivses vaikses olekus, jälgib end ümbritsevat maailma ja tema aju loob samal ajal lõputuid seoseid. 

Lapse selgroog on sündides C-tähe kujuline, linas on tema selg talle loomulikus asendis. Kuid lapse lihased arenevad linas olles. Ta õpib seal tasakaalu hoidma ja liigutab oma keha vastavalt ema või isa kehale. Ta kasutab lihaseid, mida tema eakaaslased veel tekil lebades ei kasuta.

Samamoodi võivad kandmisest palju kasu saada puudega lapsed, kel vanema keha vastu seotult arenevad motoorselt lihased, mida nad pikali olles iial ise ei suuda liigutada. Nad kogevad rohkem ümbritsevat elu, saavad sellest osa ja arenevad seetõttu kiiremini. Tihti aitab kandmine ka lihastoonust vähendada. 

Linas nahk vastu nahka enneaegseid beebisid kandes (känguruhooldus) on erinevates maailmanurkades vähendatud enneaegsete laste suremust poole võrra ja rohkem - kui võimas! Ema keha soojus reguleerib lapse keha soojust. Tema regulaarne pulss muudab ka beebi südametuksed regulaarseks. Kui ema seob rinnale palavikus lapse, alaneb tema enda kehatemperatuur ühe kraadi võrra, mis jahutab last.

Laps saab jälgida rääkiva ema suud. Kuidas liiguvad ema huuled ja keel. See on esimene samm kõnelema õppimisel. Kui laps on emale rinnale või puusale seotud, suhtleb ema temaga rohkem, kui siis, kui laps oleks kaugel ees kärus. "Vaata, mis puu". "Oo, milline koer". Kantavad lapsed hakkavad uuringute järgi tihti kiiremini rääkima.

Emal ja isal on aga lapsekandmise ajal kaks vaba kätt millega tegutseda. See on eriti vajalik juhukl kui peres väikese vahega lapsed. Pisike on turvaliselt ja rahulikult ema või isa kaisus, aga ema või isa saab samal ajal ikkagi suuemaid lapsi mänguväljakul abistada jms.

Lapsekandmine aitab luua vanema ja beebi vahelist sidet. Seda võib vaja olla näiteks sünnitusjärgsest depressioonist välja tulemiseks või adopteerimise puhul. Linas kandmine soodustab ka rinnaga toitmist, sest lapse vahetu lähedus soodustab piima teket.

Ka on kärude-vankrite-ratastoolidega ligipääs paljudesse kohtadesse (ühistransport, trepid, kitsad uksed jms) keerukas, kuid last kandes kerge.

 

Aitab säästa haiget selga

Kui kanda korrektselt, siis on linas kandmine ema või isa kehale lihtsam ja parem kui lapse süles vedamine, sest raskuskese on ühtlaselt paigas ja pole vaja tihti kummardada. Kergemate ja levinumate seljahädade puhul on just korralikus lapsekandmisvahendis kandmine emale-isale tegelikult kergem kui last süles vedada – mida seljahädadest hoolimata tehakse ju niikuinii. 

"Ma olen lugenud positiivseid edulugusid lapsekandmisest ratastoolis vanematelt, ühe käega vanematelt, MS-diagnoosiga vanematelt, kel on lapse süles hoidmiseks liiga nõrgad käed jne jne," räägib Kadri Viirand. "Kuid enda keha peab ka oskama kuulata. Valesti sidudes ja siis hambad ristis raskust ja valu taludes võib endale liiga teha küll."

"Ma ütlen ausalt, et minu elu on tänu linale kordades lihtsam. Esimese lapse ajal ma ilmselt poleks osanud seda sel viisil hinnata, aga kahe lapsega muutub lina kohe eriti suureks sõbraks. Minu teine laps on väga suure lähedusvajadusega ja sel viisil saame me kõik olla rõõmsad. Tema on kindlalt minu küljes, mul on käed vabad ja saan samal ajal ka vanema lapsega mängida. Ühtlasi märgin taas ära eelise ühistranspordi osas, sest ausõna, mulle ei meeldi vankriga sinna ronida. Trepid ja kitsas ja sada häda. Linaga on kõik need probleemid olemata," kiidab Britt oma kogemust.

Kuidas aga last kandmisega harjutada, kui talle see esialgu ei meeldi? "Alguses hea tujuga hetkedel hästi korraks linasse. Tantsida ja laulda, teha nalja. Siis jälle linast välja. Nii mitu korda, iga kord linas olemist pikendades," annab Kadri Viirand nõu.


Kuidas on lapsekandmine Sind ja Sinu last aidanud?