Kogu tõde beebidest

Kogu tõde beebidest

07. Jan 2014, 12:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Imepisikesed, õrnad ja haprad... see on esimene asi, milleks vanemad sageli valmis ei ole. Kuigi iga vastsündinu on erinev, on mõned universaalsed märksõnad, mis aitavad aru saada, miks beebi kasvab ja käitub just nii nagu ta seda teeb. 

Nad koguvad ja kaotavad kaalu

Tõenäoliselt kaotab su beebi esimese elunädala jooksul 5-10% enda sünnikaalust, kirjutab FitPregnancy. Teiseks elunädalaks on enamik beebidest sünnikaalu tagasi saanud ja kaaluvad veelgi rohkem. 

Nad ei vaja vannitamist iga päev

Vastsündinu vajab vannitamist umbes 2-3 korda nädalas. Väga sageli üle kere pesemine võib pisikese beebi õrna nahka liigselt kuivatada. Siiski vajab ta igapäevaselt hügieeniprotseduure. Puhasta tema mähkmepiirkonda puhta veega.  Kuni nabakönt ära kukub, tuleb ka seda puhastada. Lisaks igapäevane silmade ja voldivahede puhastamine. 

Imepehme naha saavutamine võib aega võtta

Paljud värsked lapsevanemad on mures, kui beebi näkku ilmuvad valged punnikesed. Seda esineb väga paljudel beebidel, aga see on ohutu ja kaob mõne nädala möödudes. 

Lisaks võib osadel lastel esineda beebikõõma, mis möödub samuti aja jooksul. Lisaks võib lapse nahk olla äärmiselt kui, või tal võib esineda mähkmelöövet. 

Nutmises ei ole midagi halba

Nutt on enamuse ajast normaalne ja tervislik lapse suhtlusviis. Nii annab laps sulle märku, et tal on nälg, paha, või vajab tema mähe vahtamist. Aga mida teha sel juhul, kui kõik on justkui hästi, aga laps puhkeb lihtsalt nutma? Võib-olla tahab ta lihtsalt sinu lähedust? Paku talle seda.

Nad piiksuvad, kõrisevad ja luksuvad

Isegi ilma rääkimata, oskab beebi enda kohalolekust märku anda - ta aevastab, luksub, häälitseb ja hingab omamoodi. Kõik need helid, ükskõik, kui veidrad need sulle ka ei tundu, on täiesti normaalsed. 

Kui beebid eritavad hammaste tulemise ajal eriti palju lima, võivad nad hakkata sellega mulle ja kurgihääli tegema. 

Nad magavad palju, aga seda mitte öösiti

Peale lühikeste ärkveloleku perioodide, magavad vastsündinud enamiku ajast. Esimestel elunädalatel magavad beebid ööpäevas 18-22 tundi. Asja nipp on üritada pikemad unetsüklid ööseks sättida. Mitte teades, et päeval võiks beebisid veidi ärkvel olla ärgitada, võivad värsked lapsevanemad kell kolm öösel eest leida mänguhimulise ja aktiivse tegelane. Kõik selle pärast, et ta magas päeval oma jao täis. 

On võimalik päeval last rohkem üleval hoida. Mängi temaga, vannita teda... Erista lapse jaoks päev ja öö. Öösel hoia tuba hämar, väldi mängimist ja rääkimist ja vähenda enne und lapse meelte stimuleerimist). Kõik see võib pikemale unele kaasa aidata.

Siiski peaks teadma, et ükskõik, kui hästi sa seda tsüklit ei säti - esimestel elukuudel ärkab laps siiski söömiseks ja mähkmevahetuseks üles (mitu korda) üles. 

Nad näevad seda, mis neile vajalik on: sind

Teadlased on kindlaks teinud, et vastsündinud näevad kõige paremini kindlasse kaugusesse. See on umbes sama pikk vahema, kui on sinu ja beebi silmade vahel imetamise ajal. Sinu nägu on lapse lemmik vaatlemisobjekt.

(Tuttavad) näod, on beebile väga huvitavad. Nad tunnevad oma ema ja isa hääle ning näo järgi ära. Juba paarinädalased beebid eelistavad vanemate häält ja nägusid võõraste omadele. 

Kuigi vastsündinud näevad mõningaid värve, reageerivad nad kõige enam must-valge kombinatsioonile ( paari kuu pärast eredatele värvidele) ja see visuaalne stimulatsioon on silma-aju koostöö arengule vajalik. Mänguasjad, lamp, kardinad, tapeet ja muud esemed võivad lapse tähelepanu pikaks köita. 

Nad söövad, söövad ja seejärel veelkord söövad

 Vastsündinu magu on kreekapähkli suurune. See on üks põhjuseid, miks vastsündinuid peab sageli söötma. Teine faktor, miks beebi sageli sööb, on seotud sellega, et rinnapiim on kiiresti seeditav. See kaob lapse maost vähem kui kolmekümne minutiga. 

Rinnapiima asendajast toituva beebi kõht võib uuesti tühjaks minna tunduvalt pikema aja tagant. Kuid siiski vajavad ka nemad sageli toitumist. Üldiselt söövad beebid alguses 2-4 tunni tagant. Soovituslik on sööta beebit vastavalt tema soovile. 

Reageeri lapse nutule kiiresti. Kui laps enne söömist liiga endast välja läheb, on söömine keerulisem. Ja kuidas aru saada, et beebi sai oma kõhu täis? Enamik beebisid lõpetavad imemise ja/või pööravad pea rinnast või pudelist eemale. Teine viis näha, kas laps saab piisavalt süüa, on jälgida tema mähkmeid. Vastsündinud rinnapiimal olev beebi võib kakada lausa 8-10 korda ööpäevas. 

Nad vajavad sinu puudutusi

Vastsündinud vajavad puudutusi, seega hoia teda võimalikult palju enda lähedal. Puudutused, mis on lapse arenguks äärmiselt vajalikud, tulevad enamasti loomulikult. Kanna last endaga kodutööde ajal  linas või kõhukotis kaasas. Magage koos ja silita teda imetamise ajal. 

Toredat koos kasvamist!

20140114154626-15181.jpg