Kui tahaksid oma beebi ära süüa, oled hea lapsevanem!

Kui tahaksid oma beebi ära süüa, oled hea lapsevanem!

11. Jan 2019, 15:12 Emmede Klubi Emmede Klubi

Me kõik teame seda tunnet – tahtmist oma beebi suisa katki kaisutada ja musitada, sest need siidpehmed beebivoldid on lihtsalt nii, nii, nii armsad. Nii armsad, et tahaks need ära süüa. Ära muretse: evolutsiooniteooria, bioloogia ja hulgaliselt uuringuid peavad soovi oma beebi ära süüa täiesti normaalseks ja koguni tervislikuks ilminguks. 

Loodus on disaininud beebid välja nägema inimese silmale imearmsad – pehmed käekesed ja jalakesed, suured silmad, pisike nina, roosinupu moodi huuled. Beebide armsa välimuse põhjuseks on vajadus kindlustada, et täiskasvanud ikka tahaksid iseseisvalt eluvõimetu järglase eest hoolitseda. Samuti aitavad armsa välimusega beebi vaatamisest tekkivad positiivsed emotsioonid langetada vanemate stressitaset ja emotsionaalset ülekoormust ning tõsta energiataset.

Just beebide tõttu peavad inimesed liigina ümmargust nägu, suuri silmi, suurt laupa ja väikest lõuga armsateks omadusteks. Uurijad on leidnud ka, et inimestel tekib suurem tung hoolitseda nende beebide eest, kelle välimus vastab enam toodud omadustele.

Muide, sellele teadmisele tuginevalt on loodud hulgaliselt müügiartikleid - nukke, multikategelasi, reklaame, ja isegi automudeleid (Volkswagen Bug). Inimestel on lihtsalt sisemine bioloogiline tung hoolitseda kõige eest, mis näeb välja nagu beebi.

Kui me aga beebisid niivõrd armsaks peame, siis miks me vahel tunneme, et sooviks neid suisa katki hallistada või ära süüa? Uurijad on leidnud, et kui beebi on väga armas, tekitab see ülevoolavalt palju positiivseid emotsioone, mis on kehale kurnav. Looduses tekitavad kontrollimatult tugevad emotsioonid võimaluse, et me ei ole enam beebi eest hoolitsemiseks kahe jalaga maa peal. Meie keha hakkab otsima viisi, kuidas tekkinud pinget maandada, ja selleks sobib hästi vastupidise emotsiooni tekitamine - meil tekib tung ülevoolavalt armastusväärseid emotsioone agressiivsusega tasakaalustada. See ongi hetk, mil tunneme: mu laps on nii armas, et ma tahaks ta lausa ära süüa.

Ning kui pikk jutt lühidalt kokku võtta: beebide armsus motiveerib meid nende eest ennastunustavalt hoolitsema, kuid et need tunded liiga ülevoolavalt tugevaks ei muutuks ja meie võimet hoolitseda ei takistaks, maandatakse neid vastupidiste tunnetega nagu soov beebi ära süüa. Huh!

(Allikas: Motherly)

 

Kas Sinu beebi on nii armas, et tahaksid ta vahetevahel lausa ära süüa?