Makaronist üksi ei piisa: nipid, kuidas panna laps köögivilju sööma

Makaronist üksi ei piisa: nipid, kuidas panna laps köögivilju sööma

27. Jan 2016, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

"Me kõik teame, et värske kraam mõjub organismile hästi ning seda peaks sisaldama kõik toidukorrad - köögi- ja puuvilju peaksime sööma viis portsjonit päevas," räägib toitumisnõustaja Pilleriin Täht. Lapsed kipuvad aga armastama süüa puhtaid süsivesikuid - eriti näiteks lihtsalt makarone. See ei ole hea praktika.

Üks põhjus, miks lapsed köögivilju süüa ei taha, on nõustaja sõnul tegelikult lapsevanemate endi vastumeelsus erinevate viljade suhtes. "On neid vanemaid, kes on saanud n-ö trauma kunagi ammu lasteaiast või koolist ning nüüd ei ole nõus isegi väga hästi ja maitsvalt valmistatud köögivilju sööma. See aga saadab lastele signaali, et köögiviljad on halvad, ja ka nemad hakkavad neid vältima."


Kuidas pakkuda puiklevale lapsele köögivilju?

Selleks, et õpetada lapsed hea meelega köögivilju sööma, tuleb visa pakkumist alustada juba beebieas. Esimesed lisatoiduampsud peaksid koosnema nimelt köögiviljadest, mitte puuviljadest - et beebi ei harjuks vaid magusate maitsetega ega põlgaks hiljem seetõttu muud ära.

Mida vanemaks laps saab, seda enam mänguruumi tekib lapsevanemale. Hauta liha kõrvale köögivilju, mida laps saab ise näpuga suhu panna, ja luba värviliste viljade näppudega söömist. Paku ka vahepalaks kurki, porgandit, kaalikat jms. Valmista sooja toidu kõrvale värskeid salateid - neid söövad lapsed meelsamini. Lisa isevalmistatud mahladele porgandit, spinatit, lehtkapsast, peeti, sellerit jms.

Ole kaval: lisa purustatud köögivilju ka kotlettidesse, võileivakatteisse, pasta kastemesse ja omleti sisse, miks mitte ka muffinite-küpsiste sisse. Et köögiviljade söömine oleks lapsele tore ja põnev, lase tal hakitud köögivilju näiteks hambatikuga süüa.

Puuviljade ja marjadega on pisut kergem, sest nende hulgast leiavad enamik täiskasvanuid ja lapsi omad lemmikud. Kui mõni laps siiski keeldub puuviljade söömisest, siis proovi neidki lisada mahladesse ja smuutidesse või valmista puuviljast püree ning lisa seda mõnele lapsele maitsvamale tootele - näiteks jäätisele või kohupiimale.

Ole nutikas ja leia just oma lapsele sobiv lahendus!


Miks meil on hädavajalik tarbida köögi- ja puuvilju?

Nad sisaldavad suurel hulgal vett, kiudaineid, vitamiine, mineraalaineid ja fütotoitaineid. Nad aitavad hoida normaalset kehakaalu, tugevdada immuunsüsteemi ja ennetada haiguseid. Köögi- ja puuviljad meie toidulaual on asendamatud!


Pilleriin Täht on toitumisnõustaja, treener ja kolme tütre ema. Kui Sul on küsimusi seoses enda või oma lapse toitumisega, kui soovid alustada treeningutega ja muuta oma toidulauda tervislikumaks, kuid ei tea, millest ja kuidas pihta hakata, saad temaga ühendust e-maili aadressil pilleriintaht@gmail.com.

Käesolev artikkel on osa Emmede Klubi teemanädalast "Tervislikud alternatiivid". Nädala jooksul tutvustame mõningaid Eesti laste toidulaual üpris levinud palasid, mis ei ole tegelikult kuigi tervislikud. Toitumisnõustaja abiga anname nõu millega pala lapse toidulaual asendada. Osale kindlasti ka teemanädala raames toimuvas auhinnamängus, mille auhinnaks on kastitäis (34 tk) suussulavat ja rauast ning C-vitamiinist pakatavat Hematogeeni. Auhinnamängu leiad SIIT.