Mis on emapiimapank, miks on doonorpiima tarvis?

Mis on emapiimapank, miks on doonorpiima tarvis?

05. Oct 2017, 13:41 Emmede Klubi Emmede Klubi

Enneaegse või haige vastsündinu jaoks on rinnapiim eriti suure tähtsusega. Paraku ei ole beebil alati võimalik oma ema rinnapiima saada. Sellistel juhtudel pakutakse titale doonorpiima - teiste emade rinnapiima, mida kogub, kontrollib ja vahendab Eestis emapiimapank ITK naistekliiniku juures.

Enneaegsete laste jaoks on väga tähtis saada just rinnapiima, sest see kaitseb neid nekrootilise enterokoliidi (NEK) ehk raske soolte põletiku eest ning hilise algusega sepsise ehk kogu keha süsteemse põletiku eest. Mitte ükski ravim ega vaktsiin ei oma niisugust mõju. Enneaegne laps ka talub rinnapiima kunsttoidust paremini - tekib vähem toitmisprobleeme ja suukaudsele toitmisele üleminek on kiirem. 

Sageli ei teki aga enneaegsete laste emadel kohe rinnapiima. Ka ajalise lapse sünni korral võib mõnikord piima teke hilineda. Vahel ei saagi ema oma last rinnaga toita. Sellises olukorras tulebki appi emapiimapank.

Doonorrinnapiima saavad eelistatult sügavalt enneaegsed ning seejärel suuremad enneaegsed vastsündinud. Võimalusel saavad doonorrinnapiima ka haiged ajalised lapsed.

Niipea, kui lapse oma ema rinnapiima kogus on piisav, tuleb lõpetada doonorrinnapiima andmine ning laps saab edasi oma ema rinnapiima. Terve laps, kelle ema ei imeta, toitub rinnapiimaasendajast, mitte doonorpiimast.

Rinnapiimadoonoriks võivad olla kõik terved imetavad naised, kelle laps on noorem kui kuus kuud. Rinnapiima loovutamine on vabatahtlik ja tasustamata. Nakkusohtude vältimiseks läbivad kõik kandidaadid haiglas küsimustiku ja veretesti.

Doonorpiima loovutajaks sobib vaid naine, kes:

  • ei suitseta ega kasuta nikotiinpreparaate (-nätsud, -plaastrid, põsktubakas)
  • ei tarbi alkoholi
  • ei ole praegu ega ka kunagi varem tarbinud uimasteid ja narkootilisi aineid
  • ei ole saanud viimase 12 kuu jooksul vereülekandeid
  • ei ole läbi teinud kudede või organite siirdamist viimase 12 kuu jooksul
  • ei ole tätoveerinud või augustanud oma keha viimase 12 kuu jooksul
  • ei ole taimetoitlane (vajalik konsulteerimine emapiimapanga vastutava arstiga)
  • ei ole viimase 12 kuu jooksul olnud vahekorras seksuaalpartneriga, kellel võib esineda HIV, HTLV või hepatiidi viiruskandlus või kes on kasutanud süstlanõela illegaalsete narkootiliste ainete süstimiseks
  • ei ole kroonilise infektsiooni kandja: HIV, HTLV, hepatiit B ja/või C, malaaria, tuberkuloos
  • ei ole saanud vähiravi viimase viie aasta jooksul.

Doonorpiim tuleb välja pumbata rinnapumba, mitte käte abil. Piim kogutakse spetsiaalsetesse rinnapiima kogumiskottidesse, markeeritakse doonori koodi ja kuupäevaga, külmutatakse ja tuuakse vahepeal ülessulatamata, pisikeses termokotis emapiimapanka.

Kui piim on annetatud, testitakse hoolikalt selle koostist ja puhtust. Testid läbinud piim pastöriseeritakse ja toimetatakse abivajajateni.

Tänu emapiimapanga rajamisele ja rinnapiimadoonorlusele on oluliselt vähenenud enneaegsete laste soolestikuprobleemid ning laps hakkab kiiremini suu kaudu sööma, saab kiiremini kuvöösist välja ning emale rinnale. Rinnapiimadoonorlus on ääretult vajalik. Tänu sellele on enneaegsete laste intensiivravi agressiivsus märkimisväärselt langenud.

Kui Sina oled valmis heategevuslikult abistama väikesi enneaegseid ja haigeid vastsündinuid ning soovid saada rinnapiimadoonoriks, siis võta ühendust emapiimapanga nõustajatega telefonil 620 7188. Emapiimapank asub Ida-Tallinna Keskhaigla Ravi tn üksuses.

Vaata videot Emapiimapangast: 

(Allikad: ITK, MTÜ Enneaegsed Lapsed)


Kas Sinu laps on vajanud doonorpiima või oled ise rinnapiima abivajajatele annetanud?