Roomamise stiilid

Roomamise stiilid

09. Jul 2015, 22:28 Emmede Klubi Emmede Klubi

Esimesi märke roomama hakkamisest võib enamasti oodata 7.-9. elukuu vahel. Esimene märk roomama hakkamisest on, kui laps on käpukil ja kiigutab ennast edasi-tagasi, nagu valmistuks hüppeks.

Esimestest katsetest kuni päris korraliku roomamiseni võib minna nädalaid. Tegelikult on roomamine päris keerulist koordinatsiooni nõudev ülesanne. Laps peaks suutma oma käte ja jalgade liikumist koordineerida, kätega palju tööd teha ja õlad ja jalad suutma raskust kanda,

Beebi roomama hakkamisel saame me jälgida erinevaid etappe.

Kiire käputaja

See käib neljakäpukil, tõstes sirgeks ja tagasi korraga paremat kätt ja vasakut jalga ja vastupidi.

Selline sümmeetriline liikumine arendab ja valmistab lapse keha edasiseks arenguks kõige paremini ette. Tähtis on, et käed-jalad töötaks sümmeetriliselt ja tugevdaks sellega selgroogu, et tal oleks hiljem parem sirgelt istuda ja ka püsti tõusta.

Väike partissan

Partissani asendis on lapse keha vastu maad - ta on kõhuli ja tõmbab ennast käte-jalgadega mööda maapinda edasi. Enamik lapsi teevad seda jalgu kõverdades ja sirgeks ajades ja kätega ennast edasi tõmmates. Füsioterapeut ütleb, et ideaalis liigub laps võrdselt paremat ja vasakut jalga vaheldumisi kõverdades, kuid paljud lapsed kasutavad edasi liikumiseks küünarnukki ja sirutavad ainult ühte jalga, mille tulemusena võib üks puus toonusesse minna ja teine nõrgaks jääda. Kui laps roomab mööda maad nagu sissisõjas, peaksime me vanematena neile teele takistusi looma, mida ületades ta peaks veidi kõrgemale tõusma.

Kahjuks ei tugevda selline asend lapse õlavöödet, aga lapsel endal on hea meel, et ta liigub edasi ja ta võib olla selle asendiga rahul. Kui laps on nii edasi liikunud juba pikemalt, näiteks kolm kuud, on raske käputamisele üle minna ja tihti jätabki laps selle vahele.

Vaata, kuidas ma rullun!

Eksperdid usuvad, et laps õpib rulludes edasi liikuma, kui ta muudmoodi ei oska. Lastel on nii palju energiat ja uudishimu ja nad tahavad ringi liikuda ja uudistada. Kui ta ei tõuse käpukile, võib see olla märk sellest, et ta ei jõua ennast pikemat aega kätel hoida. Veerema õppimise kaudu leiab ta siiski võimaluse tahetud objektideni jõudmiseks.

Laps võib seda küll natuke teha, kui see on pigem harjutus edasi arenemiseks, aga see on ka märk, et ta peaks ka muid oskusi õppima ja ei tohiks seda jäädagi kasutama kui ainsat võimalust, kuidas edasi saada.

Asümeetria

Kui laps liigub asümeetriliselt -  kasutab ühte külge rohkem kui teist, tähendab see seda, et lapse üks kehapool on nõrgem ja oleks hea füsioterapeudiga ühendust võtta. Roomamiseks loetakse siiski seda, kui laps kasutab mõlemat kätt ja jalga paralleelselt, kõik muu on lihtsalt edasiliikumine. Ta peaks kasutama mõlemad kehapoolt ja käsi-jalgu liigutama. Mõlemad õlad peaksid olema ühel kõrgusel ja laps võiks roomamise ja käputamise arengule kaasa aitamiseks selgeks saada. Sellises olukorras kulub füsioterapeudi nõu marjaks ära.

Roomamine? Ei, ma lähen parem kohe kõndima!

On vanemaid, kes ütlevad, et nende laps hakkas kohe kõndima. Jah, vahel juhtub, et laps jätab roomamise vahele ja kui ta on palju vertikaalses asendis olnud, võib ta kiiremini püsti tõusta.

Sarnaselt võib laps käputamise vahele jätta, sest ta ei jaksa lihtsalt neljakäpukil olla ja tõuseb selle asemel püsti. Meie oleme muidugi väga õnnelikud - mu laps seisab juba nii varakult ise püsti! Kuid ka sel juhul võiks füsioterapeudi poole pöörduda, et selgeks teha, kas vahelejäetud etappidele vaatamata on lapse selg seismiseks valmis. Kui laps ei ole veel selleks tegelikult valmis, on tal suurem tõenäosus kukkumiseks. Kui tal on käed nõrgemad, ei suuda ta hästi tasakaalu/kinni hoida ja kuna pea on raskem kui keha, võib ta palju kukkuda. Ja ka istuvast asendist võib laps kergelt kukkuda, kui ta selgroog ei ole veel piisavalt tugev.

Uute oskuste omandamine on lapse elus ja arengus suur samm. Meie missioon on nende arengut toetada, mitte sundida neid tegema asju, mille jaoks nad veel valmis ei ole. Kui on küsimusi, millele Sa ise vastuseid ei tea, on kõige targem spetsialisti poole pöörduda. Kõigele on lahendus, me peame lihtsalt teada saama, kuhu see peidetud on !

Emmede Klubi

Huggies ® Pants on supervenivad püksmähkmed, mis on mõeldud lastele, kes on just hakanud istuma, roomama ja kõndima.

20150615214125-19051.jpg