Sissejuhatus riidest mähkmete maailma: Kuidas voltida nelinurkmähkmeid?

Sissejuhatus riidest mähkmete maailma: Kuidas voltida nelinurkmähkmeid?

21. Jul 2022, 11:12 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui oled juba lugenud, miks on kasulik valida korduvkasutatavad mähkmed, ja oled ka erinevate mähkmetüüpidega tutvunud, siis ilmselt tead: kõige soodsamad ja lihtsamini hooldatavad mähkmesisud on just nelinurkmähkmed.

Kuna põhimõtteliselt on nelinurkmähe lihtsalt suur tükk riiet (nagu marlimähkmed meie lapsepõlves!), siis tuleb see kasutamiseks kokku voltida. Et algaja riidest mähkmete kasutaja leiaks hõlpsalt endale sobivaima voltimisviisi, palusime appi riidest mähkmete kogemusnõustaja Stiina Preesi, kes tutvustab meile kolme kõige levinumat voltimisviisi.

Alustuseks kinnitab Stiina, et nelinurkmähkmed on tõesti kõige soodsam ja keskkonnasäästlikum mähkmetüüp. Ökomaterjalist nelinurkmähkmeid saab osta kohalike tootjate, näiteks Weeking OÜ käest, kuid neid mähkmeid saab ka ise teha - olgu siis puuvillasest kardinast või kasvõi mehe vanast T-särgist, mida sa ei taha, et ta enam kannaks! Ameerikas on kõige populaarsemateks nelinurkmähkmeteks odavad köögirätikud, Suurbritannias aga hoopis saunalinad.

Pad fold

Kõige lihtsam viis on voltida valitud kangas lihtsalt sobiva suurusega ristkülikuks ning asetada mähkmekatte sisse/taskusse - selle voltimisviisi nimi on pad fold. Pad foldi saab vastavalt lapse soole või arenguetapile voltida ka strateegilisest piirkonnast paksemaks - poistel ja kõhuli magajatel-mängijatel ette, tüdrukutel keskele.

Pickman fold

Riidest mähkmed on lisaks keskkonna- ja nahasõbralikkusele ka silmale väga ilusad. Üks kõige fotogeenilisemaid ja kompaktsemaid voltimisi on pickman fold. Selle voltimisviisi looja ise on nimetanud antud mähet "tiibadega pad foldiks".

Lisaks fotogeenilisusele on pickman ka kõige imavam voltimisviis, sest selle puhul jääb mähkme keskosasse ehk paneeli tervelt kümme kihti kangast. Seevastu mähkme kinnitamiseks mõeldud küljeosadesse ehk tiibadesse jääb vaid kaks kihti kangast.

Imava keskosa ehk paneeli pikkust on ka väga lihtne reguleerida, et näiteks poistele ettepoole veelgi rohkem imavust tekitada. 

Pickman fold on ka üks kõige praktilisemaid voltimisviise. Pickmaniks on mähkmeid kiire voltida ja lihtne ka ette ära voltida, samuti on pickmaniks volditud mähkmeid lihtne välja minnes vahetusmähkmena kaasa võtta, ilma karmata, et mähe kotis lahti läheb.

Miinuseks on aga see, et pickman pole  kõige "kakakindlam" voltimisviis. See on ideaalne pisikestele beebidele ning suurematele lastele, kes pissivad korraga palju, kuid kakavad harva, kindlatel aegadel või potti. 

Jo fold

Jo fold on väga universaalne voltimisviis, mida saab kasutada nii vastsündinu kui ka 1,5-aastase lapsega. Seda saab jalga panna nii selili kui ka kõhuli lamavale pisikesele!

Jo foldil on piisavalt imavaid kihte nii ees, taga kui ka külgedel. Mis muudab selle voldimisviisi tihedatele kakajatele ideaalseks, on pepule jääv "kakatasku". Taskus on piisavalt ruumi, seega ei pressi mähe liiga tugevalt vastu lapse nahka ega põhjusta jalaavadest lekkimist. Lisaks on taskul nii külgedel kui ka selja peal barjäärid, mis takistavad veelgi erinevaid lekkeid.

 

Mähkmed pingul jalga!

Iga voltimise juurde kuulub ka õige pinguldamine! Nelinurkmähkmete puhul ei tohi karta, et mähe on liiga kõvasti lapse ümber kinni. Niipea, kui kinnituse külge paned ja  laps liikuma läheb, annab kangas veidi järgi. Kui mähe oli juba alguses liiga lõdvalt ümber, läheb see kindlasti veelgi lõdvemaks. Seepärast pannakse nelinurkmähkmed alguses jalga korralikult pinguldades. 

 

Erinevaid voltimisviise on tegelikult väga palju, üle 30 kindlasti. Kui peamised voltimisviisid on selged ja mähkmete kasutamine käpas, on põnev katsetada ka rohkemaid stiile. Samuti ei pea voltimistulemus päriselus sugugi nii ideaalne välja nägema - piisab sellest, et mähe toimib!