Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina kaheteistkümnes elunädal

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina kaheteistkümnes elunädal

21. Mar 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vastsündinu esimesed 12 nädalat on eriline projekt Emmede Klubi lehel, kus me näeme vastsündinu arengut esimese kolme elukuu jooksul!
Kätte on jõudnud 12. nädal!
Laps on äratundmatuseni muutunud. Ta ei ole enam nii abitu olend kui ta seda sündides oli. Tema nägu on omandanud teistsuguse ja mõtetstatud väljanägemise. Tema keha on tugevam ja reaktsioonid muutunud küpsemaks. Tema kiire areng jätkub terve esimese eluaasta jooksul, selle pärast on lapse käitumine kahe ja kolme kuuselt äärmiselt erinev.

Tema organism on juba pideva arenguga harjunud ja ta kasvab muudkui edasi.
Tema aju areneb aktiivselt ja tema seedesüsteem muutub kardinaalselt.

Lapse psühholoogiline areng käib sama rada tema füüsilise arenguga. Kolmandal elukuul tunneb laps sind juba hääle, välimuse ja lõhna järgi ära.Selles vanuses hakkab laps oma poolehoidu välja näitama.

Kolmandal elukuul nutab laps erinevates situatsioonides erinevalt, olenevalt, kas ta on näljane, väsinud, unine või valutab tal midagi.

Me näeme praktiliselt iga päev, et meie väike ime on õppinud midagi uut.

12-nädalaselt oskavad lapsed oma käte tegevust kontrollida. Liigutused on mõtestatumad ja sihipärasemad. Laps teab täpselt, mida ta kätte võtta tahab. Ta oskab haarata mänguasju ja neid oma näo ette asetada - tavaliselt meeldib talle kõike ka suhu toppida.

Mõned lapsed oskavad selles vanuses juba küljele keerata ja mõned isegi kõhule.

Hetk, mil laps ennast esimest korda iseseisvalt kõhuli keerab, on lapsevanemate jaoks väga rõõmus ja oluline sündmus, sest see näitab, et lapse elus on käes uus arenguetapp.

Laps oskab kõhuli olles küünarnukkidele toetuda ja enda pead hoida. Tema kael ei väsi enam nii kergelt ära ja ta vaatab uudishimulikult ringi.
Beebi magab 12- nädalaselt endiselt väga palju, aga tema ärkveloleku ajad on palju aktiivsemad ja pikemad. Ta võib üleval olla kuni 2 tundi järjest.

Kolmekuusele lapsele meeldib omaette mängida, ta õpib oma keha tundma ning katsub oma nägu, vaatab oma käsi ja jalgu ning mängib nendega vahest. Samuti mängib ta erinevate esemetega, sorteerib ja katsub neid ning üritab nende oma pilku fokusseerida.
See harjutus parandab käes ja silma koostööd ja õpib läbi selle haarama. On parem, kui ta mängib neid mänge koos oma vanematega.

On põhjust arvata, et lapse kompimismeel areneb juba kaheksandast rasedusnädalast - ammu enne kuulmise ja nägemise arenemist.

Kümnendal rasedusnädalal hakkab embrüo emaka sisepinda puudutama. Lõplikult kujuneb see meel välja lapse sünnihetkeks. Peale sündi aitavad lapsel areneda teie kallistused.
Uuringud on näidanud, et lastel, keda varajases lapsepõlves sülle võetakse, on parem immuunsus, nad nutavad vähem, võtavad kaalus paremini juurde ja arenevad aktiivsemalt.

Lapse taju arendamiseks julgusta teda haarama ja kätte saama mänguasju enda ümber ja nendega tutvuma.
Paku talle mängimiseks erinevast materjalist mänguasju. Las ka katsub erinevast kangast kotikesi, mis on täidetud erinevate materjalidega - näiteks vatika, paberiga, tatraga, hernestega jne, et laps saaks neid katsuda.
Ka veeprotseduurid arendavad last väga hästi.

Lase lapsel oma nägu, käsi ja sõrmi kombata, et ta saaks nendest kinni haarata.
Kompimisaistingud on väga olulised, sest aju areneb läbi puudutuste.

Puudutamine on kõige laiem meel, sest naha puuteretseptorid on üle terve keha. See meeleorgan omab tähtsat rolli lapse arengus ja heaolus.
Kompimismeel areneb koos lapse vanusega. Esimesel elukuul on beebi võimeline temperatuurile reguleerima, 12 nädalasena on ta võimeline esemeid käes hoidma ning rahuneb kui sa teda puudutad, ning nutab, kui on märg.
Seoses sellega on oluline pakkuda lapsele piisavalt tähelepanu, õigeaegselt tema mähet vahetada ja selle kõige juures aitab meid niiskusindikaator, mis näitab sulle, millal on aeg mähet vahetada.

Lisaks arusaamisele, kas lapsel on kuiv või märg, aitab tundmismeel meil aru saada, kas meil on külm või kuum, me tunneme esemete tekstuuri, kõvadust ja muid omadusi, mida ei ole võimalik teiste meeltega hoomata.

Tutvusta lapsele teie kodu, räägi erinevatest objektidest ja pindadest, lase tal erinevaid tasapindu, seinu, lauda ja aknaid, puudutada.
Selles vanuses oleks hea, kui laps saaks õppida tundma erinevate esemete kujundeid ja tekstuuri. 

Tundes huvi maailma vastu ,saab laps palju muljeid ning emotsioone ja vanemad peaksid tagama, et tema uudishimu saaks rahuldatud ja tema närvisüsteem ei oleks ülekoormatud.
Kui ta peal mõningaid mänge või tegemusi nutma hakkab, võib see tähendada, et ta on uuest informatsioonist üleväsinud ja teda on vaja enda sülle võtta, enda vastu suruda ja kiigutada.

Mõtle kui huvitav on koos oma pisikese beebiga seda maailma taasavastada, jälgida kõike läbi tema silmade, näha enda jaoks tavalisi asju hoopis uues valguses! Proovi mitte kaotada empaatiavõimet, naerata siiralt, imetle ja rõõmusta koos temaga! Nende laste puhul palju seda, mille üle rõõmustada ja mida neilt õppida!
12. elunädal on alguste algus - ees on veel nii palju huvitavat, rasket ja veidi keremat!
Hakkavad tulema hambad, seejärel õpib ta roomama, peale seda kõndima ja mõne aasta pärast läheb lasteaeda ning seejärel koolipinki nühkima ja siis lendabki meie laps pesast välja, et enda oma punuma hakata!

Seepärast naudi iga koosveedetud hetke!

Armastust, kannatlikkust ja teineteisemõistmist teile - emad , isad ja lapsed!

20140115003028-37031.jpg

Emmede Klubi


eveliiy eveliiy 21. Mar 2014, 16:06

Samuti oli tore, väikese Katrina kasvamis jälgida.

Greetel EmmedeKlubi.ee Greetel EmmedeKlubi.ee 21. Mar 2014, 14:50

Just. Mul on ka omamoodi nukker, et ongi läbi. Samuti tuletab see mulle meelde, kuivõrd kiiresti need pisikesed kasvavad. Iga sekund on väärtuslik. 😀
Kohe näitan teile ka viimast videot, saate veel korra Katrinale lehvitada ja, muidugi, alati saab lehe ülaosas "TV" peale klikates vanu videosid ikka ja jälle vaadata. 😀

21. Mar 2014, 12:22

Minule samuti meeldis väikese Katrina kasvamist jälgida 😀 Väike armas nöps.

21. Mar 2014, 01:45

Mina pean ütlema '' Suur aitäh!'' väikesele Katrinale, tema emmele ja ka emmedeklubile, et mul on olnud selline meeldiv võimalus neid iganädalasi vahvaid videosi vaadata ja koos nendega oma lapse arfengut jälgida.