Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina kümnes elunädal

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina kümnes elunädal

07. Mar 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Paljud eksperdid usuvad, et beebi esimesed kolm elukuud on justkui raseduse neljas trimester. Laps ei ole küll enam sinu kõhus, kuid on siiski osa sinust. Seetõttu pühendu täielikult sel ajal oma lapsele, pööra talle tähelepanu, kanna teda süles, toida teda vastavalt nõudlusele, vaheta mähkmed õigeaegselt, ole empaatiline ja kannatlik!

Nädalast nädalasse näeme, kuidas laps meie väike Katrina kasvab ja areneb!
Mäletate, alles hiljuti olime tunnistajaks, kuidas ta siia ilma tuli?
Nüüd on ta juba kümme nädalat või kaks ja pool kuud vana!
Mis toimub selles vanuses Katrina ja tema eakaaslaste arengus?

Laps on muutumas jälgijast tegijaks. Ta saab aru, et asju võib lisaks vaatamisele ka katsuda, haarata ja maitsta proovida.

Last huvitavad väga erksad ja värvilised esemed kuid kõige rohkem meeldib talle endiselt oma ema nägu.

Kümnendal elunädalal võib laps kõhuli olles pead tõsta ja hoida. Kui laps on püstiselt süles, suudab ta oma pead tugevalt hoida.

Selles vanuses beebi ei karda enam ümbritsevaid ja laseb ennast hea meelega teistel sülle võtta. Ta ei pelga ja temaga võib muretult minna näiteks massaazi - täpselt seda väikese Katrina vanemad tegidki!

Massaaz aitab beebil lõõgastuda - see on eriti kasulik lihastoonuse korral!

Peale sündi on kõigil lastel loomulik füsioloogiline toonus ja see on normaalne kuni 3-kuuseks saamiseni. Lapse liikumine on olnud 9 kuud piiratud.
Peale sündi hakkab lihastoonus tasapisi normaliseeruma. Kümnendaks elunädalaks ei ole beebi käed ja jalad enne nii tugevalt kõverdatud ning ta on võimeline neid aktiivselt liigutama!

Katrina vanematel on veel vara tütre kõrge lihastoonuse pärast muretseda, kuid kasulik on omandada massaazi algtõdesid, et seda pärast kodus teha.  

Massaazi tegemine aitab meil vältida hilisemaid lihastoonusega seonduvaid probleeme. Paraku esineb see probleem tänapäeva lastel sageli.

Miks peaks sellele üldse mõtlema ja selle pärast muretsema?

Asi on selles, et liigne lihastoonus võib lapse arengut pidurdada, laps on närvilisem ning tema uni kehvem. Aga seda ei ole meil ju vaja, mis te arvate?

Veel üks ebameeldivus, millega meie lapsed kokku puutuda võivad, on koolikud!
Vastsündinu seedesüsteem ei ole veel täiuslikult välja arenenud ja läheb veel veidi aega, et organism küpseks. Kõik lapsed arenevad erinevalt ja seetõttu võivad lastel koolikud esineda erineval ajal ja viisil. Üks asi on kindel - sel ajal on lapsel väga ebamugav ja meie ülesanne on aidata tal sellega toime tulla!

Kuidas me siis teda aitada saame?

Esimene oluline asi, mida beebi vajab, on ema soojad käed.
Silita oma last kõhu pealt kellaosuti suunas.
Samuti võivad aidata lainetavad liigutused aidata!
Silita last rahulikult ja aeglaselt kahe käega ülevalt alla - see aitab seede-elundkonna tööle kaasa.

Teine efektiivne harjutus koolikute puhul on jalgade kõverdamine - kõverda jalad kordamööda põlvedest ja vajuta need vastu kõhtu. Mitte mingil juhul ei tohi selleks liigset jõudu kasutada.

Seejärel proovi sama asja kahe jalaga koos. Kui need harjutused lapsele meeldivad, proovi neid teinekordki!

Koolikute ärahoidmiseks tuleks neid tekitavad välised faktorid eemaldada. Vali püksid, mis ei suru lapse kõhule ja jälgi, et mähe ei oleks liiga ümber!

Selleks sobivad kõige paremini mähkmed, mida on lihtne uuesti avada ja sulgeda.

Aga tasub meeles pidada seda, et eriti tugevate koolikute puhul ei tasu lapse kõhtu torkida - tal on niigi väga valus!
Kõige parem, mida me teha saame, on võtta ta oma sülle ja teda vaikselt kussutada. Ka rinnale panemine võib aidata. Rahu ja kannatlikkust! Kindlasti on väga raske vaadata, kuidas oma laps kannatab, aga oluline on jääda rahulikuks! Rahulik ema -rahulik ema! Pea seda alati meeles!

Mis massaazi puutub, siis kõige olulisem on silitamine!
Silitused parandavad beebi vereringet ja aitab tema lihaseid lõõgastada!

Massaazi puhul on väga oluline, et laps ja ema tunneksid ennast hästi ning loomulikult peaks lapsel kõht täis olema!

Kui me käime spetsialisti juures massaazis, võib juhtuda, et lapsele see ei meeldi ning ta hakkab nutma - mitte mingil juhul ei tasuks seansi lõpuni läbi viia - sellest massaazist ei oleks nagunii kasu, sest rahustuse ja nutu puhul lapse lihastoonus tõuseb, aga meie ülesanne on seda vähendada. 

Kui laps ei protesti, võib jätkata!

 Tavaliselt alustatakse massaazi kätest või jalgadest- Laps on pikali ja tema käed-jalad on veidi kõverdatud.

Jalgu tuleb massseerida suunaga alt üles. Ära unusta tallaaluseid! Silita ja masseeri ka neid. Sellega stimuleerime me paljusid aktiivseid punktikesi talla all ja intensiivistame paljude organite ja süsteemide tööd.

Kui sa vajutad talla keskele, lähevad varbad konksu, kui sa liigutad sõrmi mööda talla välisserva ja kanda, lähevad lapse varbad jälle lahti. See on omamoodi varvaste võimlemine!

 Kui sa teed jalatallale massaazi, toeta kindlasti oma käega lapse jalga.

 Kui lapsel on pidevalt käed rusikas, on väga kasulik lapse peopesasid ja rannet väljaspoolt masseerida. 

Peopesa massaazi ajal toeta lapse kätt.
Silita kätt välisest küljest randmest õlani. Kui laps on sellega nõus, võid tema käsi rinna peale risti ja tagasi lahti panna.
Silita beebit rinna pealt vaikselt ja diagonaalselt, vasaku ja parema õla poole.
Liigutused peavad olema väga sujuvad, õrnad, ei tohiks hõõruda ja kusagile suruda!

 Nüüd pööra laps kõhuli - on seljamassaazi aeg!

Silita parema käega lapse selga paremalt poolt vööpiirkonnast õla poole. Tee sama ka vasakule. Silita kordamööda vasaku ja parema käega.

Iga päev masseerides õpib lapse kallis ema seda oma lapse jaoks kõige paremini tegema.
Massaaziõli kasutamine ei ole üldse vajalik. Ilma selleta tunnetab lapse keha paremini ja ei libise selle peal. Soojad ema käed, meeldiv toatemperatuur ja omavaheline kontakt on massaazi puhul kõige olulisem.

Harjuta oma last selle meeldiva protseduuriga ettevaatlikult aga igapäevaselt. Esialgu võib selle tegevuse osadeks jagada ning teha seda päeva jooksul jupiti. Varsti õnnestub sul massaazi tegemine kiirelt ja lihtsalt ja on meeldiv nii sulle kui lapsele.

Kiida teda, räägi temaga õrnalt, suhtle temaga ja hoia head tuju. Siis kõik õnnestubki.

Kannatlikkust ja edu!

20140115003028-37031.jpg

Emmede Klubi