Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina seitsmes elunädal

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina seitsmes elunädal

14. Feb 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vastsündinu esimesed 12 nädalat on eriline projekt Emmede Klubi lehel, kus me näeme vastsündinu arengut esimese kolme elukuu jooksul!
Käes on beebi seitsmes elunädal!
Mis toimub väikse Katrina ja tema eakaaslastega selles arenguetapis?

Seitsmendal elunädalal ei nuta beebi enam nii palju kui varem, sest ta on enda jaoks uue maailmaga juba praktiliselt harjunud ja tunneb, et talle meeldib siin.
Beebi naeratab üha rohkem ja teadlased on välja arvutanud, et seitsmendal nädalal on lapsel teile varuks seitsekümmend erinevat naeratust.
Talle meeldib iseseisvalt vaibal või tegelusmatil lamada, vehkida käte ja jalgadega, omaette ringi vaadata ja erinevaid häälitsusi tekitada. Pole vaja teda segada - nii pea kui ta tunneb ennast ebamugavalt, annab ta sellest sulle märku.

Pooleteise kuune laps valdab tervet tunnete spektrit; ta teeb vahet värvikontrastidel, tunneb lõhnasid ning maitseid; eristab omasid võõrastest ja uurib ennast ümbritsevat maailma. Sellesk, et saada terviklik maailmapilt, on nüüd on aeg need tunded ja emotsioonid kokku panna.

Kujutle järgmist. Sinu ees on tass hommikuse kohviga - sa näed selle värvi, sa tunned selle peent maitset, sa tunned selle lõhna, võttes sellest lonksu, sa tunned, et see on tuline. Sa saad oma meeli kasutades kohvi kohta informatsiooni ja kõiki neid aistinguid tundes on see kogemus terviklik. Täpselt sedasama aistingute kokkupanemist õpib praegu ka sinu beebi.
Beebi käed ja jalad on nüüd valmis sirutuma teda huvitava eseme suunas. Esimestel elukuudel on beebidel tugevalt arenenud haaramise refleks. Kui sa paned oma sõrme tema peopesasse, võtab ta sellest tugevalt kinni.

Sellega seoses oleks õige aeg beebile anda tema esimene kõristi. Jälgi, et see ei oleks liiga suur, sest ta võib sellega endale kogemata liiga teha. Pooleteise kuune laps võib pikalt esemeid ja liikuvaid objekte jälgida.
Kasuta ära seda hetke ja riputa võrevoodi kohale mõni liikuv mänguasi. Arvatakse, et kahel esimesel elukuul reageerib beebi paremini musta-valge värvi kombinatsioonile kui teistele ekrsatele värvidele.

Kui sa otsustad oma beebile erksavärvilisi mänguasju anda, olgu need puhastes põhitoonides, näiteks sinine, punane, kollane.
Tähelepanu võivad köita ka tavalised igapäevaesemed - mähkmevahetuse ajal näita talle, millised toredad tegelased mähkmete peal on - kuigi ta neid veel ei tea, meeldivad tegelased talle siiski.
Loomulikult soovime me oma pisikesele kõige paremat, aga seda parimat taga ajades unustame me sageli lapse põhivajaduse - meie tähelepanu! Ei tasu liiga palju mänguasju koju varuda - igaks asjaks oma aeg! Kindlasti tuleb ka see aeg, millal laps hakkab ise vanematelt uut mänguasju nõudma. Praegu piisab kolmest neljast kõristist. Ära riputa lapse pea kohale võrevoodis liiga palju mänguasju korraga -piisab ühest-kahest, mida mõne aja tagant vahetada. Sama põhimõte kehtib ka voodikarusselli puhul - muuda seal rippuvaid mänguasju iga paari päeva tagant. Kui mänguasjad on pikalt samad, kaotab laps nende vastu huvi.

Pööra tähelepanu muusikalistele mänguasjadele. Helid on lapse elus väga tähtsal kohal ja mida erinevamad need on, seda parem. Siiski peaks need helid, mida mänguasjad tekitavad, olema meeldivad.

Loobu suurtest pehmetest mänguasjadest - vastsündinu ei vaja neid veel niipea ning need koguvad tolmu ja muid kahjulikke aineid, sealhulgas tolmulestasid. Seetõttu on parem neid mänguasju osta alles siis, kui lapse vanus on selleks sobiv ja ka siis tuleb nende puhtuse eest hoolitseda. 

7 nädalase beebi peamiseks arendajaks ja rõõmustajaks jääb tema kalli ema nägu.
Räägi lapsega, naerata talle ning suure tõenäosusega vastab beebi sulle juba samaga. Ole vaatamata väsimusele ja magamatusele kannatlik ja armastav ja sa näed, et sinu pingutused on ennast väärt!

20140115003028-37031.jpg

Emmede Klubi