Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina üheksas elunädal

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina üheksas elunädal

28. Feb 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vastsündinu esimesed 12 nädalat on eriline projekt Emmede Klubi lehel, kus me näeme vastsündinu arengut esimese kolme elukuu jooksul!

Kahekuune lapse erineb oluliselt vastsündinust - tema käitumine on teadlikum. Seda ei kontrolli enam täielikult refleksid. Nüüd kasutab laps neid enda huvides ära. Tema nägemine, kuulmine ja kompimisaistingud ei ole enam instinktiivsed ja tema käitumine muutub vastavalt teda ümbritsevale olukorrale.

9-nädalaselt suudab laps eristada tuttavaid hääli uutest.

2-kuune beebi muutub iga päevaga üha tähelepanelikumaks. Me näeme, kuidas ta iga päevaga õpib üha enam seda maailma tundma ja harjub enda jaoks uute asjadega.
Pane tähele, kuidas ta üritab ennast hääle suunas pöörata ning leida koht, kust temaga räägitakse. Selle pärast on oluline lapsega erinevast suunast rääkida, et tal tekiks parem ruumitunnetus.
9-nädalane laps võib huviga kuulata, kui temaga räägitakse. See huvitab teda väga. Suhtle temaga erineva nurga all, kasuta fraase ja miimikat. See aitab tal tulevikus rääkima õppida.

Vaata talle silma, proovi tema häälitsusi jäljendada, laula talle, õpi selgeks mõni tuttav lauluviis ja ümise seda talle sageli.

Kaootilised esimesed elunädalad on möödas ja lapse päevakava muutub üha etteaimatavamaks.

Kõigile meile on lapsest peale selge range reziimi mõiste ja see hirmutab meist paljusid, sest see seondub rangete normide ja reeglite järgimisega. Ole rahulik - tänapäeva lastearstid ja psühholoogid kinnitavad, et ilmtingimata ei ole vajalik ranget päevakava järgida. Igapäevaselt peaks tegevused - ärkamine, uni, ärkvelolek, mähkmevahetus, riidevahetus, jalutamine - kordume teatud rütmiga, aga lähtuma siiski lapsest. Ei ole hullu, kui sa panid täna lapse magama veidi varem või hiljem, tähtis on, et tegevuste järjekord ei muutuks.

Kui tegevused toimuvad iga päev umbes samas järjekorras, oskab laps neid juba teatud hetkel oodata ja hakkab paremini magama ning isukamalt sööma.

9-nädalasel beebil on kõigi eelduste kohaselt juba toidureziim väljakujunenud. Keskmiselt saab ta rinda iga 2-3 tunni tagant, kuid see on siiski väga individuaalne. Toida last siis, kui ta seda soovib.

Kõik hügieeniprotseduurid peaks toimuma, kui laps on puhanud. Soovitav on mähet vahetada kindlas kohas ja ilma kiirustamata. Luba lapsel olla paljalt - ära unusta õhuvannide kasulikkust ja suhtle sel ajal kindlasti lapsega - see ju arendab teda!

Väga oluline on, et teiseks elukuuks oleks väljakujunenud teatud unereziim. Oleks väga hea, kui teil oleks kindel une-eelne rituaal.
Öine uni on kõige pikem ja kõige tervendavam, mil laps kasvab kõige enam ja oluline on laps magamaminekuks psühholoogiliselt ettevalmistada.

Kahju pole selleks täpset valemit. Igale lapsele tuleb individuaalselt läheneda.

Siin on mõned näited unerituaalidest, mida võite kasutusele võtta:

Une-eelsed tegevused võiksid olla rahulikud, näiteks võite magamistoas vaikselt mänguasju kokku panna või voodi valmis sättida.

Samal ajal on oluline muuta valgus hämaramaks - siinkohal on väga sobilik kasutada öölampi.

Enamik lapsi jääb peale vanni hästi magama - tore kui vanniprotseduurid saavad igapäevaseks une-eelseks traditsiooniks.
 
Riieta laps peale vannitamist - varsti ta tunneb oma uneriietuse ära ja mõistab, et teda ootab ees magus uni.

Meie vanemad ei kujutanud endale lapse magamapanekut ilma vaikse unelauluta ette - tee seda sinagi. See ei pea ilmtingimata olema just unelaul, sobib ka tuttav meloodia ja hääl. Ümise seda uneks ettevalmistavate tegevuste ajal.

Üks suurepärane võimalus on lapsele raamatut lugeda. Beebi ei saa veel küll sisust aru, kuid siiski vali lugemiseks lasteraamatud või muinasjutud.
Esimestel elukuudel võib beebile üht ja sama juttu monotoonsel häälel lugeda - ta harjub selle traditsiooniga ning see omakorda aitab kaasa kiiremale uinumisele ja võib-olla ka sügavamale unele!

Päevakava ja rituaalide tähtsust on raske üle hinnata - need muudavad meie elu sujuvamaks ja annavad lapsele kindlustunnet.
Kujuta endale kasvõi hetkeks ette, kuidas beebi seda maailma näeb. Kõik on kutsuv, üllatuslik, üllatuslik ja mõnikord ka hirmus ning ärevust tekitav.
Ema ja isa on beebi elus tema kõige tähtsamad kaaslased - nad aitavad tal enesekindlalt suurele maailmale vastu astuda ning aitavad luua rahuliku ja rõõmsa keskkonna!

20140115003028-37031.jpg

Emmede Klubi