VIDEO! Beebipäevik: külaskäik kandmisnõustaja juurde

25. Nov 2014, 00:40 Emmede Klubi Emmede Klubi

Poed on täis erinevaid lapsekandmisvahendeid, mille reklaamid lubavad, et need on lapsele mõnusad ja ohutud, kuid kuidas lood tegelikult on? Selleks, et teada saada, milline kandmisvahend on lapsele parim, kohtuvad Anne, Stina ja Reigo kandmisnõustaja Kadri Viirandiga.

Veniv lina sobib algajale
Stinale kingiti veniv kandelina vahetult pärast lapse sündi ning ta on selle kandmisega väga harjunud. Veniva kangaga lina ongi algajale linasidujale hea variant, millest alustada. Mugavaks kandmiseks pole tarvis nii palju lina pingutada ning last saab linasse panna ja linast välja võtta ilma, et vahepeal lina uuesti siduma peaks.

Venivaid linu kasutatakse ka enneaegsete laste känguruhoolduses. See tähendab, et ema ja laps on nahk-naha kontaktis, mis on kasulik enneaegse vastsündinu keha, aju ja emotsionaalsele arengule. Samuti on selle eesmärk toetada lapsevanemat, et ta ei võõranduks lapsest ning oskaks vastata vastsündinu vajadusele.

Veniva lina miinuseks on, et kui lapsel on täitunud umbes kaheksas või üheksas elukuu, ei paku see enam piisavalt toetust ning hankida tuleks uus kandevahend, näiteks kootud kandelina. Ka peab arvestama sellega, et veniva linaga ei tohi last kunagi seljale siduda - kui ta seal olles “silda viskab”, võib ta kandelinast välja kukkuda.

Kootud lina on universaalne
Kootud lina sidumine võib näida mõnevõrra tüütu, kuid see toestab paremini kandja õlgu, selga ning ka last ennast. Seega on see kõige parem vahend neile, kellel on kergemaid seljaprobleeme. Oluline on jälgida, et lina oleks seotud piisavalt tugevalt selleks, et see korralikult kandja selga toetaks. Samuti saab kootud linaga lapse ohutult seljale või puusale siduda.

Rõngaslina
Veel on olemas rõngaslina, mille kasutamine on nii kootud linast kui venivast linast oluliselt lihtsam, kuid kuna see toetab vaid ühele õlale, on selle kasutamisperiood lühem ning samuti ei sobi see seljaprobleemidega inimestele.

Milline peab olema lapse asend kandevahendis?
Kõikide kandevahendite puhul on oluline, et see toetaks lapse konnaasendit. Konnaasend ehk inglise keeles M-position tähendab seda, et lapse jalad peavad olema kõverdatult vastu ema kõhtu ning moodustama M-tähe kuju.

Päris vastsündinul ei pruugi põlved päris nii laiali minna, seega peab jälgima, et lapse jalad oleksid vastu vanema kõhtu ning asend ehk iste oleks sügav.

Aga teised kandmisvahendid?
Tihti tekib noortel vanematel kandelinade suhtes teatud hirm või võõristus. Kardetakse, et lina sidumine on liialt keeruline ning, et lina valesti sidumise puhul võib laps linast välja kukkuda. Nii tunduvad paljude paelte ja kinnitustega kandekotid sageli turvalisemad ja ohutumad. Tegelikult on need asjatud hirmud. Nagu tänasestki videost näha, pole lina sidumine tuumafüüsika ning isegi juhul kui sõlm selja tagant lahti läheb, ei saa laps niisama kuskile kukkuda.

Tõsisem põhjus, miks kandelinu erinevatele kottidele eelistada on see, et kahjuks on enamik poodides saadaolevatest kandekottidest kitsapõhjalised. See tähendab, et lapse jalad lihtsalt ripuvad kotist välja ning kandekott ei toeta lapse konnaasendit. Sellist kõhukotti kandes võib kõige halvemal juhul lapse jalg gravitatsiooni mõjul puusaliigesest välja vajuda. Kasutades kandelina ning jälgides konnaasendit, seda juhtuda ei saa.

Kas ma võin endale ise kandelina meisterdada?
Loomulikult võib ning kandelina ise õmblemine on mitmel pool välismaal väga populaarne. Kõige parem on lina õmblemiseks valida selline kangas, mis venib diagonaalselt. Samas peab tõdema, et Eestis pole kandelinade õmblemine väga populaarseks saanud, sest selle õmblemiseks vajamineva kanga hind kipub olema kõrgem kui valmis lina poehind.

Kas laps võib kandelinas ka näoga väljapoole olla?
Kuigi põhimõtteliselt on võimalik siduda lina ka sedasi, et laps saaks väljapoole vaadata, ei ole see soovitatav. Beebi selgroog on loomulikus asendis C-tähe kujuline ning kui ema ja laps on kõht-kõhu vastu, saab beebi selg olla oma loomulikus asendis. Kui keerata laps seljaga vastu ema kõhtu, sunnitakse ta selg ebaloomulikku asendisse, mis väsitab ta niigi nõrka selga.

Mida peaks veel teadma?
Ükskõik, milline on kandevahend, tuleb alati jälgida seda, et lapse pepu ei oleks allpool naba. Seda ka suurema lapse puhul, sest muidu on raskuskese vales kohas ning koormab seega kandja selga.

Ka talvisel ajal võib last kandelinas kanda. Siis tuleks lina siduda toariiete peale ning alles seejärel panna selga jope või mantel, mille hõlmad lahti jäävad. Oluline on, et siis oleksid lapsel seljas hingavad riided. Kindlasti peaks vältima fliisi ja muid sarnaseid sünteetilisi materjale.

Kuid kindlasti ei tohiks linasse seotud lapsega välja minna siis kui õues on libe!

Kokkuvõtvalt võib öelda, et kandelina on lapse jaoks kõige mugavam ning tervislikum kandevahend. Nagu me täna veendusime, on lina sidumine üsna lihtne ning igaüks saab otsida internetist veel täiendavaid tehnikaid või minna hoopiski ise kandmisnõustaja juurde.

Järgmisel korral lähevad Stina ja Anne perearstikeskusesse regulaarsele visiidile.

20141021225112-70499.jpg

22. Nov 2014, 15:22

Väga hea ja informatiivne video. Mina esimese lapsega ei kasutanud kandmisvahendeid, kuid nüüd mõtlen tõsiselt kandelina ostule...just selle veniva peale 😀

Kui on kandekott, mis toetab lapse konnaasendit (milline see välja näeb, saad videost täpsemalt vaadata), võib seda julgelt kasutada. Kindlasti ei ole hea mõte kasutada kotti, kus lapsel jalad lihtsalt välja ripuvad.

Irinaaa Irinaaa 20. Nov 2014, 14:41

Mul on ka rõngaskandelina, aga kasutasin seda väga harva.. Eelistan kõhukotti 😀

19. Nov 2014, 11:03

Väärt video..😀
Hetkel kyll tundub mulle see natuke mitte kindel. aga eks sellega harjub.

Aga saan aru et vist pigem valida lina kui kandekott?

19. Nov 2014, 10:14

Oh kui hea video.
Mul on ka rõngaskandelina ja ei osanud mina seda kuidagi sättida. 😀
Nüüd siis tean vähemalt kuidas. 😀
Ja lisaks väga hea teadmine, et lina võib ka talvel kasutada.
Nii armas oli see kui video alguses Stina ja Anne Reigo süles istusid. 😀