Kätlin Planken: Kustutasin blogi, sest mõte tuhandest silmapaarist hirmutas mind

Kätlin Planken: Kustutasin blogi, sest mõte tuhandest silmapaarist hirmutas mind

25. Jan 2017, 10:19 Emmede Klubi Emmede Klubi

Emmede Klubi palus tuntud Eesti blogijatel rääkida, millised on nende põhimõtted ja muidu mõtted laste internetti toomise osas. Täna võtab sõna ilublogija Kätlin Planken (27), kes pidas esimese lapse Liliani (4) sündides kaks aastat avalikku beebiblogi, kuid kustutas selle, kui lugejanumbrid hirmutavalt suureks kasvasid.

Kätlin räägib, et alustas beebiblogi eesmärgiga jagada lapse saamise lugu oma pere, tutvusringkonna ja mõningate kaasvõitlejate ehk teiste lapsevanematega. "Sain kurta muresid, jagada rõõme ning vastu sain sülemiga teiste emmede nõu, kui seda vajasin. Esimene laps - nii põnev ju! Kõik tuleb kirja panna ja talletada," meenutab ta.

Kuid pisike blogi imearmsa Liliani elust huvitas paljusid ja levis kulutulena. Kätlin jagas infot hoolsalt valides, jättes mainimata perekonna elukoha, pereliikmete täisnimed, lasteaia jms. Kuid kui päevased lugejanumbrid märkamatult neljakohaliseks küündisid, hakkas ikkagi hirm.

"Võiks arvata, et kõik blogijad on hästi avatud inimesed, aga minu puhul ei pea see paika. Kartsin liigset tähelepanu, lõpetasin kirjutamise ja kustutasin blogi," räägib ta. "Jõudsin järeldusele, et kolmandatel isikutel ei ole vaja teada, millal tuli lapse esimene hammas või mis kuupäeval ta täpselt käima hakkas. Olgugi, et need faktid teda ilmselt kuidagi tulevikus kahjustada ei saa."

Enam Kätlin oma perekonna kohta internetis informatsiooni ei jaga. Kuigi ta ei arva, et lapse nime kirjapildis kasutamine oleks otseselt turvarisk, kasutab Kätlin harjumusest sotsiaalmeedias laste piltide all hüüdnimesid.

Vahvad perepildid motiveerivad ja inspireerivad

Tänaseks võib Liliani ja tema väikese õe Anelle (1) elu kohta internetist leida vaid hästivalitud pilte Kätlini isiklikul Instagrami kontol. Kätlinile sobib hästi, et Instagram on koht, kuhu postitatav info on võrdlemisi pinnapealne ja raskemini leitav - sinna postitatul on vähe potentsiaali tulevikus ringiga pereni tagasi jõuda ja kellelegi haiget teha. "Tõenäosus, et mu pildid 10 aasta pärast veel üleval on, on imeväike. Öeldakse küll, et ühe korra postitad, on see internetis igaveseks, aga siinkohal peab olema tegemist juba haiglasliku uurimise ja jälitustööga, kui keegi need pildid ka pärast kustutamist veebisügavustest üles suudab ja viitsib otsida," selgitab ta. Ning kui keegi selle vaeva läbi teekski, siis kuidas saaks pilt kahest õest üksteist kallistamas kellelegi kurja teha?

Nimelt läbivad kõik Kätlini lisatavad pildid väga terava filtri. Alasti, haige, pudrune, pere elukohta reetev või muul moel ebaesteetiline või vastuoluline pilt jääb lisamata. Üles jõuavad fotod, mille eesmärk on näidata laste armsust, siirust, õdede omavahelist armastust, perekonna olulisust jms.

"Ma ei arva, et pildid lapsepõlve nautivast, alati säravast plikatirtsust talle endale hiljem halba saaks teha. Kui midagi, siis oma naiivsel moel loodame hoopis inspireerida ka teisi oma lastega rohkem erinevaid tegevusi ette võtma. Minge lastega matkama või hüpake poriloikudes, tehke üks vahva laulu-show või piknik keset elutuba. Koguda tasub mälestusi, mitte asju," räägib Kätlin.

Tähtis on filter, mitte lukk või parool

Samasugusel pilgul jälgib Kätlin huviga ka teiste lisatud pilte lastega perede tegemistest. Ka beebi- või pereblogimises ei näe Kätlin midagi halba, ta loeb teiste blogijate lasteteemalisi kirjutisi hea meelega. Kui tihtilugu kiputakse ütlema, et lastest tehtud pildid peaksid olema nähtavad vaid sõbralistile ning laste arengut kajastav blogi tuleks parooliga kaitsta, siis Kätlini hinnangul pole see kõige loogilisem valik.

"Kas halvem olen mina, kes jagab 1000 jälgijaga Instagramis avalikult viisakaid pilte, või keegi, kes jagab Facebookis oma 500 sõbraga lapse vannitamise pilte?" toob ta ühe näite. "Oled sa blogija, Instagrami-emme või lihtsalt keegi, kellele meeldib mõningaid pilte oma tuttavatega jagada - tähtis on, et igaüks omaks ja kasutaks filtrit, mis suudab eristada privaatse info ja pildid kõigest ülejäänust."

Foto: Fotail

 

On emasid, kes loovad oma laste kasvatamise kajastamiseks spetsiaalse blogi, kus jagavad pereliikmete isikuandmeid, pilte, parameetreid ja muud informatsiooni laste elu kohta. On emasid, kes isegi ei maini oma last sotsiaalmeedias, isiklike piltide jagamisest rääkimata. Et elu internetiajastul on veel nõnda noor, ei saa me teada, milline käitumine on õige või vale. Kuid me saame sel teemal ühiselt arutleda, et iga pere leiaks just endale sobivaima tee. Loe kõiki sarja postitusi SIIN.

Millised on Sinu mõtted laste oma internetiellu kaasamise teemal?