Sünnilugu: Kuidas Lucas Soomes siia ilma sai

Emmede Klubi
Emmede Klubi 18. juuli 2017 16:34

Lucas koos oma aasta ja seitse kuud vanema vennaga. Foto: erakogu


Heleni (29) teine laps sündis kümme kuud tagasi Soomes, Tampere ülikooli haiglas. Ka rasedusega oli naine algusest peale Soomes arvel. Kuna pere oli äsja Soome kolinud, pelgas Helen keelebarjääri."Minu üllatuseks sain inglise keelega hakkama. Ämmaemand oli väga tore ja sõbralik. Eestis vahetus mul kolm ämmaemandat, aga ei tekkinud ühegagi sellist usaldust," kiidab ta.

Heleni rasedus kulges normaalselt, kuid juba 40+3 kirjutati välja saatekiri haiglasse, et sünnitus 41+0 esile kutsuda. "Soomes helistatakse naisele haiglast ja kutsutakse esilekutsumisele, kui sünnitus pole ise peale hakanud," selgitab ta. Helenil vedas - samal päeval, kui kõne tuli, algas sünnitus ise.

Kuna peres oli sirgumas ka aasta ja seitsmekuune laps, oli perele sünnituse perioodiks külla sõitnud ka Heleni ämm. "Helistasin mehe töölt koju ja kella 15 aeg me haiglasse sõitsimegi," meenutab naine.

"Enne kella 16 sain sisse valvetuppa, kus mind vaadati läbi, aga kuna avatust oli alles kolm sentimeetrit, siis n-ö sünnituppa mind ei viidud. Siis ehmatasin küll, et mismõttes pean koridoris ootama?" Helen meenutas aga õe hüva nõu, et mida rohkem sünnitusel ringi liigud, seda kiiremini asjaga ühele poole saad, ning kasutas koridoris veedetud aega usinalt liikumiseks ära. Pooleteise tunni pärast toimunud uues kontrollis oligi avatus piisav sünnitustuppa pääsemiseks.

"Valvetoast anti haigla riided selga. Tuhud olid järjest tugevamaks muutunud ning hämmastaval kombel hullemad kui esimesel sünnitusel," jutustab Helen. Sünnitustoas ootas ees ämmaemand, kes tutvustas end ning uuris, kas sünnitusel võiks osaleda ka praktikant. "Kuna tegu on õppehaiglaga, siis lubasime muidugi. Kuidas muidu nad kogemusi saavad!"

Esimeseks proovis Helen valusid leevendada naerugaasi abil, kuid sellest polnud suurt tolku. Järgmiseks sai ära proovitud epiduraal, mis tõepoolest ka aitas. "Kellaajad on sellest peale vähe ähmased, aga umbes kella 19 ajal olin suhteliselt rahulik, ei valutanud väga hullusti, ja mees kõrval naeris - mis sünnitaja ma olen, itsitan sünnituslaual."

Pärast kella 20 hakkas valuvaigisti mõju vaikselt kaduma. Tuli ämmaemand, kes andis sünnitajale kaks valikud: kas avame veed ja sünnitame kohe koos ära, või laseme asjadel oma loomulikku rada käia, arvestades, et kohe tuleb uus vahetus ämmaemandaid. "Kuna mulle meie ämmakas nii meeldis, siis ütlesin, etteeme ära selle asja!" ütleb Helen.

Ämmaemandal oli õigus - pärast vete avamist kulus kümme minutit ja kolm pressi ning terve beebipoiss oligi ema kätel. Sünniajana läks kirja 21:02. Ühtegi rebendit Helen ei saanud. "Tagantjärele ei suutnud ma ise ka uskuda, kui lihtsalt ja kergelt kõik läks. Ämmaemand juhendas rahulikult, ütles täpselt millal mida teha," on naine oma sünnituskogemusega rahul. "Sünnitustuba oli kaasaegne ja piisavalt suur. Ma valisin laual sünnitamise, kuna tundus mugav. Teiseks meeldis mulle see, et pärast sünnitust lubati mul kohe duši alla minna. Duširuumid olid kahe sünnitustoa vahel - mugav kohe käia, end puhtaks pesta ja taas oma riided selga panna," kiidab ta.

Tamperes ei pea naised, kelle sünnitus kulges probleemideta, jääma haiglasse palatisse. Selle asemel saab pere peatuda patsiendihotellis. Esimesed viis tundi veedavad ema ja beebi sünnitustoas, et meedikud jõuaks teostada kõik vajalikud kontrollprotseduurid. Selle aja jooksul tuuakse perele sünnitustuppa süüa - ka isale. Seejärel aidatakse perekond hotellituppa, mis asub haigla juures. Heleni mees pidi küll ööseks koju sõitma, et vanema lapsega koos olla, kuid Helen ja tita jäid patisendihotelli kogemusega igati rahule. "See olu super mugav. Neli korda päevas buffee söögid ja samal korrusel ämmaemandad ning lastearstid 24 h sinu käsutuses," kiidab ta. Hommikul toimus tasuta beebi- ja perepildistamine. Keda selline võimalus huvitab, võib Google otsingusse sisestada "Tampere potilashotelli". Pärastlõunal kirjutati ema ja laps juba haiglast-hotellist välja.

"Kogu kogemus jättis nii positiivse tunde, et poleks arugi saanud, et sünnitamas käisin," ütleb Helen Soomes Tampere ülikooli haiglas sünnitamise kohta kokkuvõtteks.

 

Aitäh Sulle, Helen, et jagasid meiega oma lugu. Kas ka Sinul on väljaspool Eestit sünnitamise kogemus? Kirjuta meile aadressil madiken.kytt@emmedeklubi.ee - paneme loo üheskoos kirja!

Kommenteerimiseks pead sisse logima Registreeru

ZOOMBOOK

ZOOMBOOK fotoraamatud
VIDEO! Zoombook: Näpunäiteid lapse esimeseks sünnipäevapeoks

VIDEO! Zoombook: Näpunäiteid lapse esimeseks sünnipäevapeoks

VIDEO! Beebiminutid: Zoombook fotoraamatud

VIDEO! Beebiminutid: Zoombook fotoraamatud

Südamlik innovatsioon - postkaardid saajale otse sinu nutitelefonist

Südamlik innovatsioon - postkaardid saajale otse ...

VIDEO! Beebipäevik: Kätlini fotonipid ja piltide talletamine fotoraamatusse

VIDEO! Beebipäevik: Kätlini fotonipid ja piltide ...

Fotoraamatute tootja ZOOMBOOK siseneb Eesti turule 1000 raamatu kinkimisega

Fotoraamatute tootja ZOOMBOOK siseneb Eesti turule ...

Emmede Klubi lugejate sünnituslood

Sünnilugu: Kuidas Hugo siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Hugo siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Brait-Christian siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Brait-Christian siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Elise siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Elise siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Ramon siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Ramon siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Andres enneaegselt siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Andres enneaegselt siia ilma ...

Sünnilugu: Kuidas Kristhella siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kristhella siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kristhan siia ilma sai

Sünnilugu: Kuidas Kristhan siia ilma sai

Värskeimad blogipostitused

Kristi blogi: Kas olen lapsest eemale minnes halb ema?

Kristi blogi: Kas olen lapsest eemale minnes halb ema?

Gerri blogi: Imemaitsev koogiretsept emadepäevaks

Gerri blogi: Imemaitsev koogiretsept emadepäevaks

Kristi blogi: Esimene laps versus järgmised - ajaga targemaks!?

Kristi blogi: Esimene laps versus järgmised ...

Marise blogi: Ema reeglid

Marise blogi: Ema reeglid

Liisi kooliblogi: Õpetaja versus lapsevanem

Liisi kooliblogi: Õpetaja versus lapsevanem

Huggies® mähkmed - sinu lapse igaks arenguetapiks

Huggies® Elite Soft vastsündinumähkmed - parim kaitse Sinu beebi õrnale nahale

Huggies® Elite Soft vastsündinumähkmed - parim ...

Uued ja veelgi paremad Huggies® Pants püksmähkmed!

Uued ja veelgi paremad Huggies® Pants ...

Raseduskalender

Sisesta oma viimase menstruatsiooni kuupäev, et välja selgitada, mitmes rasedusnädal sul hetkel käsil on.
Logi ennast sisse, et raseduskalender salvestada!
Registreeru