Esimene Eesti laps sai uue koroonaviiruse diagnoosi

Esimene Eesti laps sai uue koroonaviiruse diagnoosi

06. Mar 2020, 16:50 Emmede Klubi Emmede Klubi

Üks kümnest praeguseks hetkeks Eestis koroonaviirusesse Covid-19 nakatunust on koolivaheajal Põhja-Itaaliat külastanud Tallinna Kristiine Gümnaasiumi põhikooliõpilane. Õpilane viibib kodusel ravil, kuid kool sulgeti igaks petteks kaheks nädalaks.

Õpilane käis pärast koolivaheaega koolis ainult ühel päeval, 3. märtsil. Ettevaatusabinõuna otsustas kooli juhtkond viia kogu kooli kaheks nädalaks koduõppele. Kool on terviseameti juhiste järgi läbi viinud vajalikud puhastustoimingud. Kooli ja nakatunud õpilase klassi lapsevanemaid on teavitatud ja nad on saanud juhised oma laste jälgimiseks.

Terviseamet on kokku analüüsinud 184 koroonaviiruse proovi, neist 174 on osutunud negatiivseks. Kokku on Eestis tuvastatud 10 koroonaviiruse juhtu, kõik nakatunud olid eelnevalt viibinud riskipiirkonnas. Eestis kohapeal nakatumise tõenäosus on hetkel keskmine, haiguse laialdase leviku tõenäosus Eestis on madal. 

Koroonaviirust tasub kahtlustada juhul, kui inimene on viimase 14 päeva jooksul käinud haiguse riskipiirkonnas ja tal esinevad haigusele iseloomulikud sümptomid (palavik, köha, hingamisraskused). Muul juhul võib olla tegemist Eestis laialdaselt leviva gripi või gripilaadse viirusega.

Inimesed, kel on koroonaviirusega nakatumise põhjendatud kahtlus, peaksid helistama oma perearstile või perearsti nõuande telefonile 1220. Terviseseisundi halvenemisel tuleb helistada hädaabinumbril 112. Mingil juhul ei tohiks minna perearstikeskusesse, EMOsse või lastehaiglasse kohapeale.

Lisaks hingamisteede haiguste sümptomitega inimestega lähikontaktist hoidumisele aitab nakkushaigustesse haigestumist vältida hügieenireeglite järgimine, mille väga oluliseks osaks on korralik ja pidev käte pesemine. Maskide kasutamine tavainimesel profülaktilise meetmena ei ole põhjendatud. Veelgi enam, maskide asjatu kandmise tagajärjel ei jätku maske inimestele, kellel on reaalne vajadus nende kandmiseks.

Lähtuvalt haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse (ECDC) riskihinnangust on alates 26. veebruarist koroonaviiruse riskipiirkondadeks Hiina Rahvavabariik, Põhja-Itaalia (Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piemonte regioonid), Iraan, Jaapan, Singapur ja Lõuna-Korea.

Riskipiirkonnast naasnutel tuleb 14 päeva enda tervist jälgida ja kodus püsida. Lasteasutusel on õigus keelduda sümptomiteta, kuid riskipiirkonnas viibinud lapse lasteasutusse vastuvõtmisest, kui see on kooskõlas lasteasutuse sisekorraga. Võimalusel tuleks vältida riskipiirkonda reisimist. Reisimise suhtes tasub olla ettevaatlik ka nendel inimestel, kes koroonat ei karda, sest lisaks koroonale võib reisil kokku puutuda ka ootamatu liikumiskeelu või karantiiniga - lähed reisile, kuid tagasi ei saa.

(Allikas: Terviseamet)

 

Kas Sina kardad koroonat? Miks või miks mitte?