Ämmaemand Vivian Arusaar: üleminekut üsasisesest elust üsavälisele elule, peetakse inimese elutsükli üheks ohtlikumaks ja muutusterikkamaks perioodiks!

Ämmaemand Vivian Arusaar: üleminekut üsasisesest elust üsavälisele elule, peetakse inimese elutsükli üheks ohtlikumaks ja muutusterikkamaks perioodiks!

30. Dec 2013, 15:20 Emmede Klubi Emmede Klubi

Emmede Klubi lehel ilmus artikkel "Vastsündinu esimesed 12 nädalat": esimene elunädal - vastsündinu maailmaga kohanemine Artiklis kirjutasime sellest, mis lapsega sünnituse ajal toimub ja kuidas tema ennast tunneb. 

Palusime seda teemat eraldi kommenteerida Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku ämmaemandusjuhil Vivian Arusaarel. 

"Tahaksin kõigepealt tsiteerida John Bowlby`t,  kes on öelnud, et  <Ema armastus vastsündinu ja lapseeas on vaimsele tervisele sama oluline kui vitamiinid ja mineraalid füüsilisele tervisele>."

"Üleminekut üsasisesest elust üsavälisele elule, peetakse inimese elutsükli üheks ohtlikumaks ja muutusterikkamaks perioodiks. 85- 90% vastsündinutest on üleminek üsasiseselt elult üsavälisele elule tormiline füsioloogiliste muutuste aeg; suurem osa sellest tööst tehakse ära esimese 4- 6 tunni jooksul peale sündimist. On leitud, et varast sünnijärgset perioodi iseloomustab kõrge stress: tõusnud on katehoolamiidide ja kortisooli sekretsioon ning närvisüsteemi regulatsiooni labiilsus."

"Uuringud näitavad, et hellitav ema puudutus vahetult peale sündimist mõjub rahustavalt vastsündinu kesknärvisüsteemile, vähendades omakorda sünnistressist tekkinud pingeseisundit, mis kajastub ka lapse sujuvas ja pehmes liigutamismustris", rääkis Arusaar.

"Veel võib lisada, et vastsündinu jaoks on oluline kuulata üsasiseselt tuttavaid hääli, leida emaga silmside ning avastada lootevee lõhn ja maitse, mis on vajalik rinnast imema hakkamiseks. Beebile on väga oluline ema süleluses olek  - soe keha, käsivarred ja südamelöögid loovad alati lapsele juba tuttava aistingu emaüsa kaitsvatest tingimustest."

"Lisaks tahan meelde tuletada nahk-naha kontakti olulisust. Nahk-naha kontaktis olemine käivitab mitmed olulised protsessid - ema südametoonid, lõhn ja meeldivalt soe „pesake“ rahustavad beebit, see aitab kaasa kiindumussuhte kujunemisele ja samuti on see ellujäämiseks oluline - on ju ema kõhu peal vastsündinul võimalik rinnani jõuda." 
"Uuringutest on teada, et ka vaid 15 minutit nahk- naha kontakti pikendab imetamise kestust kahekordselt. Kui vastsündinu on korralikult kuivatatud ja soojalt kaetud lapse, aitab selline nahk-naha kontakt samuti lapsel kehasoojust hoida ning võimalusel võiks selline koosolemine kesta vahetult sünni järgselt vähemalt tund- kaks."

Emmede Klubi